Mieszkanie i praca pod miastem ?

Sytuacja na rynku pracy w Polsce ulega powolnej poprawie. Szczególnie widać to na obrzeżach dużych miast, gdzie powstaje mnóstwo nowych inwestycji produkcyjnych i logistycznych. Jednym z najlepszych przykładów tego procesu jest podwarszawski Grodzisk Mazowiecki, gdzie średnie zarobki są jednymi z najwyższych w Polsce i gdzie znajdują pracę mieszkańcy pobliskiego Osiedla Książenice.

Według ostatnich danych Głównego Urzędu Statystycznego, bezrobocie w Polsce we wrześniu tego roku wyniosło 11,5% – to o 0,2 punktu procentowego mniej niż w sierpniu i o 1,5 punktu procentowego mniej niż przed rokiem.

Jak się okazuje, nie tylko duże miastaoferują wiele miejsc pracy i korzystne warunki zatrudnienia. Coraz więcej mniejszych miast i regionów zrównuje się pod tym względem z metropoliami. Doskonałym przykładem mogą być podwarszawskie Książenice i gmina Grodzisk Mazowiecki.

Praca – nie tylko w stolicy

W lutym tego roku firma Sedlak&Sedlak, na podstawie Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, przedstawiła zestawienie średnich płac w Warszawie i okolicach w 2013 roku. Jak łatwo się domyślić, najwyższy wskaźnik wystąpił w stolicy, jednak nie jest to jedyne miasto, które oferuje atrakcyjne warunki zatrudnienia i wiele miejsc pracy.

Trzecie miejsce pod względem średnich zarobków w okolicach Warszawy zajmuje Grodzisk Mazowiecki – według badania, wynoszą tam one średnio 4,8 tys. zł. To nawet więcej niż w dużych miastach w innych rejonach Polski – w Gdańsku i Wrocławiu zarabia się 4,7 tys. zł, w Poznaniu – 4,5 tys. zł, Łodzi i Szczecinie po 4 tys. zł, a w Olsztynie – 3,5 tys. zł. Najniższą średnią zaobserwowano w Białymstoku, gdzie wyniosła ona 3,3 tys. zł.

Zgodnie z danymi GUS, na koniec września 2014 roku stopa bezrobocia w powieciegrodziskim wyniosła 7%. To o 3 punktów procentowych mniej niż średnia województwa Mazowieckiego. Taka sytuacja stwarza korzystne warunki do zamieszkania w Grodzisku i jego okolicach – np. na terenie położonego niedaleko i dobrze z nim skomunikowanego Osiedla Książenice.

Dzięki dobrej lokalizacji, mieszkańcy Osiedla mająłatwy dostęp do rynku pracy w Warszawie. Sprawną komunikację ze stolicą umożliwia bliskość autostrady A2, a, planowane niedługo, ukończenie trasy katowickiej stanie się kolejnym udogodnieniem w dojazdach do miasta. Wielu mieszkańców Książenic decyduje się również na wykonywanie swoich obowiązków zdalnie –jest to szczególnie ważne w przypadku rodziców wychowujących dzieci, dla których Osiedle Książenice jest doskonałym miejscem do zamieszkania i prowadzenia rodzinnego życia.

Miejsc pracy nie brakuje też w samych Książenicach. Powstające centrum handlowo-usługowe,rozwijające się placówki edukacyjne oraz sportowe gwarantują korzystne warunki dla przedsiębiorców,stwarzają wiele możliwości prowadzenia własnego biznesu oraz lokalnego zatrudnienia.

Przedsiębiorczość przede wszystkim!

Jestem burmistrzem bogatej gminy i zawdzięczam to przedsiębiorcom. Dlatego właśnie ponad połowę czasu spędzam pomagając firmom w pokonywaniu barier administracyjnych. To naprawdę bardzo ważne – mówił burmistrz Grodziska Mazowieckiego Grzegorz Benedykciński, odbierając nagrodę „Najlepszy Samorządowiec 2013 Roku”.

Rzeczywiście, obecność dużych firm ma znaczący wpływ na budżet gminy i miasta, a także na ukształtowanie rynku pracy. FritoLay Polska, Danfoss, Raben, Swedeponic – te przedsiębiorstwa zaufały gospodarczym możliwościom gminy Grodzisk Mazowiecki i to właśnie tutaj postanowiły ulokować swoje siedziby, tworząc tym samym wiele nowych miejsc pracy.

Gmina Grodzisk Mazowiecki jest jedną z najatrakcyjniejszych gmin do inwestowania i osiedlania się. Jednym z priorytetowych działań grodziskich władz jest stała rozbudowa i modernizacja infrastruktury technicznej– mówi Stanisław Kolasa, Radny Miasta i Gminy Grodzisk Mazowiecki.

Gmina Grodzisk Mazowiecki – do pracy i zamieszkania

Dobra sytuacja gospodarcza Grodziska Mazowieckiego sprawia, że w jego okolice ściągają ludzie z całej Polski. Przykładem coraz bardziej popularnej inwestycji jest Osiedle Książenice – położone w odległości 4 km od miasta, na terenie krajobrazu chronionego, stanowi idealne miejsce dla tych, którzy cenią sobie życie w otoczeniu zieleni, ale jednocześnie nie chcą rezygnować z atrakcji, jakie gwarantuje miasto.

Dynamiczny rozwój Książenic zaprojektowano w Planie Odnowy miejscowości Książenice w Gminie Grodzisk Maz. na lata 2011- 2018. W opracowaniu planu brali udział Gmina Grodzisk, Fundacja Miasto Ogród Książenice, Rada Sołecka i Rada Osiedla Książenice. Jedną ze sztandarowych inwestycji jest nowoczesna Szkoła Podstawowa. Obecnie, w klasach 1-6 uczy się w niej blisko 550 dzieci– mówi Stanisław Kolasa.

Tym, co odróżnia Osiedle Książenice od innych podmiejskich inwestycji jest fakt, że jednym z jego głównych założeń jest stworzenie mieszkańcom nie tylko dogodnych warunków umożliwiających szybki dojazd do pobliskich miast, ale też zapewnienie dostępu do pełnej infrastruktury lokalnej – szkół, przedszkoli, sklepów i szerokiej gamy usług.

Naszym zamysłem od początku było stworzenie miejsca wolnego od przemysłu, w którym mieszkańcy będą mogli cieszyć się spokojem, przyrodą i życiem rodzinnym. Jednocześnie zależało nam na tym, by zapewnić wszystkim pełne zaplecze usług i atrakcji, które dostępne są w mieście. Ważna jest też lokalizacja Osiedla Książenice – bliskość autostrady A2 i połączenia komunikacji publicznej pozwalają szybko przemieścić się do nieodległych ośrodków, jak Grodzisk Mazowiecki czy Warszawa, gdzie bez trudu można znaleźć pracę – mówi Grażyna Pasznik-Śledzińska, prezes firmy MTG Agri-Rol, inwestora Osiedla Książenice.