Miedź Przeciwdrobnoustrojowa może zatrzymać Ebolę

Przestrzeganie procedur higienicznych takich jak mycie rąk, dezynfekcja, czy kwarantanna okazuje się niewystarczające, aby powstrzymać Ebolę. Rozwiązaniem problemu może być Miedź Przeciwdrobnoustrojowa, która jak dowodzą badania likwiduje ze swojej powierzchni ponad 99% bakterii, grzybów i wirusów. Wiele wskazuje na to, że mogłaby także skutecznie ograniczyć rozprzestrzenianie się groźnego dla ludzkości wirusa Eboli.

Wirus Ebola wywołujący gorączkę krwotoczną stanowi poważne zagrożenie dla życia ludzi. Według WHO przewiduje się, że przy obecnej dynamice wzrostu zachorowań na świecie, do końca roku średnio 10 000 osób tygodniowo zarazi się Ebolą. Rozprzestrzenianie się wirusa pokazuje, że środki takie jak mycie rąk, dezynfekcja i procedury kwarantanny są niewystarczające. Amerykańskie Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom (CDC) podkreśla, że wirus Ebola jest przenoszony przez bezpośredni kontakt ze śliną, krwią, czy innymi płynami ustrojowymi zarażonej osoby lub przez kontakt z zakażonymi przedmiotami (np. poręcze, uchwyty, klamki w szpitalach, na lotniskach, czy w autobusach). Badania dowodzą, że wirus Ebola może być aktywny na skażonych powierzchniach aż przez 6 dni.

Miedź skutecznie eliminuje bakterie, grzyby i wirusy nanoszone na jej powierzchnię. Z badań laboratoryjnych przeprowadzonych przez profesora Billa Keevil’a (Katedra Ochrony Zdrowia Środowiskowego Uniwersytetu Southampton) i jego zespół wynika, że miedź eliminuje ze swojej powierzchni wirusy. – Opierając się na naszych badaniach wirusów o podobnych strukturach genetycznych spodziewamy się, że miedziane powierzchnie będą neutralizować wirusa Ebola i pomogą opanować jego rozprzestrzenianie się. Warunek to stosowanie Miedzi Przeciwdrobnoustrojowej na powierzchniach dotykowych w miejscach publicznych – wyjaśnia profesor Keevil. Jednak badania nad samym wirusem Ebola nie mogą być obecnie prowadzone ze względu na ograniczony dostęp do laboratoriów posiadających odpowiednie zezwolenia w zakresie bezpieczeństwa biologicznego.

– Miedź może być cennym uzupełnieniem już istniejących środków ochrony przed Ebolą – mówi Michał Ramczykowski, prezes Polskiego Centrum Promocji Miedzi. –Powierzchnie z Miedzi Przeciwdrobnoustrojowej są “bezobsługowe”. Do zabijania bakterii i innych drobnoustrojów nie wymagają specjalnych warunków, ani czynności ze strony personelu szpitala, z wyjątkiem standardowych procedur czyszczenia i dezynfekcji. Zastosowanie powierzchni dotykowych z miedzi w jednostkach ochrony zdrowia, miejscach użyteczności publicznej takich jak lotniska, może skutecznie przerwać łańcuch epidemiczny i ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. – dodaje Michał Ramczykowski.