Metrostav wybuduje tunele obwodnicy w Szwecji

Metrostav SA – czeska spółka budowlana specjalizująca się w realizacji projektów infrastrukturalnych – została wybrana głównym wykonawcą dwóch tuneli obwodnicy autostradowej w szwedzkim Sztokholmie. Prace rozpoczną się w październiku 2014 roku, a ich zakończenie zostało przewidziane na grudzień 2015 roku. Wartość inwestycji wynosi 16 mln EUR. Metrostav uczestniczy też w realizacji szeregu przedsięwzięć budowlanych w państwach Europy Środkowej, Północnej i Wschodniej. Od 2009 roku Grupa posiada swój oddział w Polsce.

Dwa tunele autostradowe w Sztokholmie powstaną w ramach współpracy joint venture pomiędzy Subterra – spółką zależną Metrostav SA – i słowacką firmą STI. Umowę uwzględniająca warunki kontraktu podpisano we września 2014 roku. W ramach projektu powstaną dwa tunele o łącznej długości 1,03 km.

Dzięki realizacji tuneli dostępowych do głównych tuneli autostradowych w Sztokholmie Metrostav umacnia swoją pozycję wśród wykonawców infrastrukturalnych w regionie krajów skandynawskich. Szwecja to już czwarty kraj Europy Północnej – uwzględniając Finlandię, Islandię i Norwegię – na terenie którego prowadzimy obecnie działalność biznesową. Dodatkowym elementem strategii rozwoju Metrostavu na terenie krajów skandynawskich było uruchomienie przedstawicielstwa na terenie Norwegii w lipcu tego roku. Rzetelna realizacja poprzednich inwestycji w pozostałych krajach Europy Północnej, najwyższa jakość wykonania oraz dbałość o dotrzymywanie ustalonych terminów to czynniki, dzięki którym po raz kolejny zostaliśmy obdarzeni zaufaniem ze strony lokalnych inwestorów projektów infrastrukturalnych. Obecnie bierzemy również udział w przetargu lokalnej firmy Vatta na kolejną realizację w Szwecji obejmującą wybudowanie systemu kolektorów w Sztokholmie. Poza udanymi realizacjami na terenie krajów Europy Północnej, systematycznie realizujemy projekty w pozostałych krajach europejskich, m.in. w Czechach, gdzie jesteśmy odpowiedzialni za prace budowlane związane z przebudową portu lotniczego im. Václava Havla w Pradze”mówi Radim Čáp, przedstawiciel Metrostav Polska.

Metrostav SA realizuje obecnie szereg projektów budowlanych w krajach Europy Środkowej, Północnej i Wschodniej. Oprócz inwestycji w Finlandii i Islandii, specjaliści Metrostav uczestniczyli m.in. w budowie szpitala klinicznego w Koszycach na Słowacji oraz centrum logistycznego w Mińsku na Białorusi. Ponadto w 2013 roku firma Metrostav SA została wybrana głównym wykonawcą tunelu drogowego Nordfjardargöng w Islandii. Będzie to już drugi tunel wybudowany przez czeską spółkę w Islandii. Metrostav zamierza też wejść na inne europejskie rynki. Obecnie firma rozważa udział w przetargach na projekty budowlane w Niemczech, Serbii i Chorwacji.

 

Realizacje Metrostav w Polsce:

  • przebudowa obiektu mostowego w ciągu DW 780 w mieście Chełmek (woj. małopolskie)inwestycję ukończono w czerwcu 2013 roku;
  • modernizacja budowli i urządzeń zbiornikowych wraz z budową innych obiektów w ramach projektu: „Modernizacja zbiornika wodnego Nysa w zakresie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego – etap I”;
  • kontynuacja projektowania i przebudowy drogi S8 odcinek Powązkowska – Marki (ul. Piłsudskiego). Etap II: odcinek węzeł Powązkowska – węzeł Modlińska w Warszawie wraz z przebudową mostu Grota-Roweckiego.