Metamorfoza wnętrza na wiosnę za 500, 2000 i 5000 złotych

Po długim wyczekiwaniu nareszcie do nas dotarła – wiosna. Co zrobić, by zawitała także do naszego mieszkania? Na szczęście istnieje na to kilka prostych sposobów. W zależności od potrzeb i finansowych możliwości jesteśmy w stanie zdziałać cuda w wystroju wnętrz.

 

Na wiosnę dostajemy zazwyczaj więcej energii i jesteśmy bardziej otwarci na zmiany. Zdaniem psychologów nawet drobne modyfikacje pozytywnie wpływają na samopoczucie. Podobnie działają kolory, na które szczególnie wiosną mamy największą ochotę.

 

Metamorfoza do 500 złotych

Jednym z najprostszych i najtańszych rozwiązań jest zastosowanie nowych kolorów. Najlepiej jednak ograniczyć je do maksymalnie trzech. Najmodniejszymi barwami obecnej pory roku są błękity, zielenie i żółcie. Wystarczy kilka akcesoriów w tych odcieniach, by do mieszkania wdarł się świeży powiew wiosny.

Tak naprawdę same akcesoria potrafią stworzyć efektowny wystrój wnętrza. Nowe, kolorowe poszewki na poduszki czy pokrycia na kanapę nadadzą pomieszczeniu wyjątkowego charakteru – radzi właścicielka bloga wnętrzarskiego „Interiors Design”, Ula Michalak.

Komplet nowych poszewek i dobrej jakości narzutę kupimy za około 400 zł. Warto pomyśleć też nad udekorowaniem domu świeżymi kwiatami, a poczujemy w nim prawdziwą wiosnę.

 

Rearanżacja do 2000 złotych

Oprócz wspomnianych wcześniej dodatków, niezwykły klimat wyczarują także nowe zasłony. Ich cena to około 400 zł. Inne możliwości? Do łask powracają tapety, a w szczególności fototapety. Dzięki nim w szybki sposób zamienimy nasz pokój na taki z widokiem na pole tulipanów lub kwitnący ogród.

Wystarczy pokryć jedną ścianę lub jej fragment kolorową albo wzorzystą tapetą, a do niej dobrać pod kolor np. flokowane listwy ApplyFlock, by mieszkanie było „jak nowe” – mówi Ula Michalak.

Pokrycie całej ściany to koszt rzędu 900 zł, a jej fragmentu około 300. Pasujące kolorystycznie, flokowane listwy do pokoju o powierzchni 20 m­2 zakupimy za około 400 zł. Poza wspomnianymi tapetami, ciekawym rozwiązaniem są coraz popularniejsze naklejki i maty magnetyczne. Umieszczając je na sprzętach AGD w szybki sposób zmienimy wystrój kuchni lub łazienki.

Na wiosnę warto usunąć z pomieszczeń ciężkie materiały – elementy futrzane i grubą bawełnę schowajmy na chłodniejszą porę roku. Wystrój naszego mieszkania nabierze wtedy lekkości.

 

Zmiany do 5000 złotych

Jeżeli myślimy o odważniejszej rearanżacji wnętrza oprócz zakupu dodatków należy zastanowić się nad większym remontem oraz związanym z nim budżetem. Największą metamorfozę wprowadzimy zmieniając kolory ścian. Koszt farby na jeden pokój to około 400 złotych. Dodatkowo można pokusić się o nowe meble. Zakup designerskich mebli wiąże się z większymi kosztami, ale na pewno przyniesie piorunujący efekt. Przykładem elementu, który nada wnętrzu oryginalności i doda mu dobrej energii będzie np. żółty fotel o wyjątkowym kształcie. Meble o niezwykłej formie, od projektanta, znajdziemy już w cenie 2500 zł.

 

W dobry design warto inwestować. Tego typu wyposażenie wnętrz z upływem czasu nie straci wiele na wartości. Jeżeli zapragniemy go w mieszkaniu, a plany finansowe przekraczają nasz budżet można skorzystać z rozwiązań, jakie proponują nam banki. Decyzja dotycząca zaciągnięcia kredytu nie powinna być podejmowana pochopnie, ale wynikać z analizy naszego budżetu. Dobrym rozwiązaniem jest porównanie ofert co najmniej kilku banków, by wybrać wariant, który najlepiej odpowiada naszym potrzebom. – Najłatwiejszym sposobem jest analiza rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania (RRSO) kredytów. Wskaźnik ten, oprócz oprocentowania, uwzględnia również pozostałe koszty, takie jak prowizje czy opłaty dodatkowe – komentuje Jarosław Sadowski, ekspert Expander Advisors. – Jest to niezwykle istotne, bowiem obecnie opłaty często znacznie przewyższają koszt odsetek – dodaje. Znajomość aktualnych ofert pozwoli nam uniknąć kosztownych pomyłek. Dodatkowo jeśli pewne zapisy w umowach budzą nasze wątpliwości warto skorzystać z porady profesjonalnych doradców finansowych. Eksperci pomogą bezpłatnie ocenić wybrane produkty pod kątem indywidualnych potrzeb i dokonać najlepszego wyboru.