MdM: Wyższe limity zwiększyły sprzedaż kredytów hipotecznych z dopłatami

Wrzesień był najlepszym od marca miesiącem jeśli chodzi o popularność programu Mieszkanie dla Młodych. Łączna kwota dopłat we wnioskach zaakceptowanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego przekroczyła 294 mln zł, z czego na ten rok przypada 204 mln zł.

Na 33 mln zł opiewała suma wniosków o kredyt mieszkaniowy z dopłatą w ramach programu Mieszkanie dla Młodych, jakie w październiku zaakceptował Bank Gospodarstwa Krajowego. To najlepszy wynik sprzedaży od marca (38,8 mln zł), w relacji do września sprzedaż kredytów wzrosła o 12,5 proc., od wyniku sierpniowego ten z października jest wyższy o ponad 60 proc. – wynika z danych Banku Gospodarstwa Krajowego przeanalizowanych przez Home Broker.

Zdecydowana większość środków (ponad 204 z 294 mln zł) to pieniądze do wypłacenia w 2014 r. Warto jednak zwrócić uwagę, że coraz więcej kredytów dotyczy kolejnych lat, bo dopłata jest realizowana wraz z ostatnią transzą wypłacanego kredytu, zatem gdy ktoś kupuje mieszkanie będące w trakcie budowy, które oddane zostanie np. w przyszłym roku, korzysta ze środków na 2015 rok.

Wyższe limity zwiększyły dostępność programu
Za wzrostem popularności kredytów preferencyjnych w ostatnim miesiącu stoją zapewne zmienione limity cen, które weszły w życie z początkiem października. Jednym z warunków otrzymania dopłaty jest bowiem zakup mieszkania w cenie mieszczącej się w limicie dla danej lokalizacji. Od 1 października br. limity wzrosły w większości lokalizacji. Najbardziej, o 21,4 proc. w górę, zmienił się limit w woj. lubelskim poza Lublinem oraz gminami z nim sąsiadującymi (o 11,7 proc.), problem jednak w tym, że mieszkańcy tych obszarów niewiele na nowym limicie zyskają, bo aktywność deweloperów jest tam niewielka.

Niewiele zmieniło się w Krakowie i Wrocławiu, a miasta te bez wątpienia potrzebowałyby podniesionych limitów. W pierwszym z nich nowy limit to 5 083,10 zł (wzrost o 1,4 proc.), a w drugim 5112,25 zł (wzrost o 2,6 proc.). Limit nadal pozostanie tam znacząco poniżej średniej ceny nowych mieszkań, która w Krakowie wynosi 6145 zł/mkw., a we Wrocławiu 5816 zł/mkw (dane NBP za II kw. 2014 r.). Znacząco zyskali kupujący mieszkania w Warszawie, gdzie limit podniesiono o 7 proc., do 6583,14 zł za mkw. mieszkania. Dzięki temu, poza dzielnicami leżącymi wzdłuż linii metra, znalezienie mieszkania w MdM w stolicy nie powinno już sprawiać większego problemu.

Najwięcej chętnych na Pomorzu i w Warszawie
Od początku działania programu BGK zaakceptował 12 895 wniosków o kredyt MdM, z tego najwięcej wniosków złożyli mieszkańcy Pomorza (2 210 wniosków), Mazowsza (2 200 wniosków) oraz Wielkopolski (2 051 wniosków). Po drugiej stronie zestawienia są woj. opolskie (127 wniosków) i świętokrzyskie (134 wnioski). W miastach wojewódzkich zdecydowanie najwięcej chętnych na rządowe dopłaty jest w Warszawie, jak dotąd w stolicy złożono 1439 wniosków. W Gdańsku było ich 1097, w Poznaniu 723, a w Krakowie 676.

Według danych BGK, przeciętna powierzchnia mieszkania kupowanego w ramach programu MdM wynosi 53,29 mkw., zaś dla domu jest to 83,41 mkw. Program jest dostępny dla osób kupujących mieszkania o powierzchni do 75 mkw. (85 mkw. dla osób z co najmniej trójką dzieci) lub dom o powierzchni do 100 mkw. (110 mkw. dla rodziców z trójką dzieci).