Mazl Tov – pokaz specjalny na otwarcie wystawy „1000 lat historii Żydów polskich” MHŻP

Fot. Teatr Żydowski

Włączając się w oficjalne obchody otwarcia wystawy głównej „1000 lat historii Żydów polskich” Muzeum Historii Żydów Polskich, Teatr Żydowski, Zygmunt Rolat i Irene Plekta zapraszają na  spektakl „Mazl Tov” i specjalny koncert Franka Londona i Yaakova Lemmera.

„Mazl Tov” – pełen humoru i dowcipu żydowskiego spektakl muzyczno-taneczny przygotowany specjalnie na wyjazd teatru na tournee do Meksyku. W jednej z ról wystąpi Gołda Tencer, autorka scenariusza i reżyserii. Do spektaklu zagra na żywo orkiestra pod kierownictwem muzycznym Teresy Wrońskiej. Przedstawienie ukazujące życie codzienne Żydów z warszawskich Nalewek. Zapraszamy do wspólnej podróży do miejsc, których już nie ma, lecz wracają echem melodii, głosami podwórkowych śpiewaków i nawoływaniem matek, przypominając pociechom, że stygnie rosół i szabasowy czulent. Najlepszym przewodnikiem po tym świecie będzie  żydowski humor i dowcip! Spektakl będzie w języku Polskim i Jidysz (kwestie mówione – po polsku, piosenki – w Jidysz).

Podczas drugiej części wieczoru odbędzie się wyjątkowy koncert muzyki żydowskiej: Franka Londona i Yaakova Lemmera z zespołem: Benjy Fox-Rosen (kontrabas), Sanne Möricke (akordeon), Guy Schalom (perkusja) oraz Michael Winograd (klarnet).

Frank London, nowojorski kompozytor i trębacz, jest jednym z najwybitniejszych artystów tzw. Nowej Żydowskiej Muzyki, uhonorowany prestiżową nagrodą Grammy. Jest założycielem zespołu The Klezmatics i liderem Frank London Klezmer Brass Allstars. Skomponował muzykę do „A Night in the Old Marketplace”, największego i najważniejszego żydowskiego arcydzieła od czasu „Skrzypka na dachu”. Często zapraszany do współpracy przez rozmaitych artystów, również z kręgów jazzowych, bluesowych i rockowych.

Yaakov Lemmer jest jednym z czołowych kantorów młodego pokolenia, posiadający głos o wyjątkowej barwie (liryczny tenor). Jego repertuar jest wielojęzyczny i wszechstronny – znajdują się w nim liturgiczne pieśni hebrajskie, ludowe pieśni jidysz, a także muzyka synagogalna, operowa i musicalowa. Karierę zaczynał jako solista Behtel Choir, gdzie opiekę nad nim roztoczył Benzion Miller. Był stypendystą prestiżowej Belz School of Jewish Music na Yeshiva University, gdzie studiował m.in. u Josepha Malovanego i Bernarda Beera.

 

Bilety nienumerowane  na spektakl i koncert towarzyszący do nabycia w kasie za 70 zł.

Rezerwacja biletów: (+48 22) 850 56 56; (22) 850 64 50 lub 51 i online bow@teatr-zydowski.art.pl

 

Podróżująca wystawa fotografii Żydów polskich „I ciągle widzę ich twarze…” (impreza towarzysząca)

 W październiku 2014 r. mija 20 lat od apelu ogłoszonego przez Gołdę Tencer o nadsyłanie zdjęć polskich Żydów. Organizatorzy nie spodziewali się, że wystawa „I ciągle widzę ich twarze…”, zaprezentowana po raz pierwszy w warszawskiej galerii „Zachęta” w 1996 roku, odniesie międzynarodowy sukces, a liczba otwarć będzie liczona w dziesiątkach. Od 26 października wystawa będzie dostępna w Teatrze Żydowskim przy Placu Grzybowskim w związku z oficjalnymi obchodami otwarcia wystawy głównej Muzeum Historii Żydów Polskich. Wystawę będzie można oglądać codziennie w godzinach otwarcia Teatru Żydowskiego do końca listopada. WSTĘP WOLNY!

 

Wystawa przywraca zapomniany świat i historię Żydów polskich. O jej randze może świadczyć fakt, że entuzjastyczne recenzje nowojorskiej edycji dwukrotnie zamieścił „The New York Times”, a czas trwania wystawy w Yeshiva University Museum został wydłużony aż sześciokrotnie (zamiast miesiąca ekspozycja była prezentowana przez pół roku).