Jak nie marnować jedzenia?

Statystyczny mieszkaniec Europy marnuje 180kg jedzenia rocznie, z czego wynika, że w koszu pojedynczej osoby ląduje około 0,5kg żywności dziennie [1] . To może wydawać się szokujące, ale do wyrzucania jedzenia przyznaje się aż 39% Polaków [2] , podczas gdy w tym samym czasie, tylko
w samej Polsce głoduje setki tysięcy dzieci… Wprowadzenie kilku prostych zasad pozwala jednak zredukować ten problem do minimum.

  1. 1.       Problem – złe rozłożenie produktów w kuchni

Planujesz posiłki z wyprzedzeniem, a na koniec tygodnia i tak musisz wyrzucać przeterminowane produkty? Zastanów się nad lepszym ułożeniem pożywienia w swojej kuchni.

Rozwiązanie

Ułóż jedzenie w taki sposób, żeby te z najbliższą datą przydatności były w zasięgu wzroku i ręki domowników. Przełóż produkty, których używasz tylko Ty trochę głębiej, a te dla dzieci nieco niżej, tak aby miały do nich łatwy dostęp. W ten sposób „mały głodomór”, który zawita do kuchni częściej sięgnie po te produkty, które uwielbia.

  1. 2.       Problem – pozornie przeterminowane jedzenie

Po kilku dniach zabiegania zaglądasz do lodówki, a z dat zamieszczonych na opakowaniach kilku produktów wynika, że są przeterminowane. Masz dwie możliwości: wyrzucić wszystko, co według producenta może być już niezdatne do spożycia albo…

Rozwiązanie

Zamiast wyrzucać wszystko, czego data ważności minęła, zdaj się na swoje zmysły i oceń, czy na pewno produkt nie nadaje się już do jedzenia. Często dane producenta uwzględniają gorsze warunki przechowywania niż te, które zapewnił dystrybutor i sklep. Dlatego niezwykle często zdarza się, że pożywienie, które według daty ważności jest przeterminowane nadaje się do zjedzenia.

  1. 3.       Problem – pośpiech

Największym wrogiem każdego, kto chce kupować tylko tyle produktów, ile naprawdę jest mu potrzebne, jest pośpiech. Wracając z pracy masz dwie możliwości: odwiedzić pobliski fast food albo wbiec do marketu i wziąć to, co akurat wpadnie Ci do rąk. Pierwszy wybór skutkuje przepłaceniem za niezdrowe jedzenie, a drugi sprawia, że zwykle kupujesz za dużo produktów. W konsekwencji wyrzucasz jedzenie, którego nie zużyłeś.

Rozwiązanie

Zamiast korzystać z fast foodów, po prostu zamów pełnowartościowe jedzenie przez Internet korzystając z jednego z portalu do zamawiania jedzenia online, na przykład z serwisu PizzaPortal.pl. Dzięki temu możesz zjeść smacznie i zdrowo, a samo zamówienie zrobisz  wygodnie przez aplikację lub stronę mobilną nawet w drodze do domu! Unikniesz w ten sposób zbyt dużych zakupów, które częściowo wylądują w śmietniku. A wśród licznych restauracji należących do platformy PizzaPortal.pl znajdziesz lokale oferujące dania różnych kuchni świata, m.in dania wegetariańskie, wegańskie czy też bezglutenowe. 


[1] http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/462321,Obudz-sie-i-zyj-swiadomie-Nie-marnuj-jedzenia
[2] http://www.polskieradio.pl/10/3959/Artykul/1455160,Co-zrobic-zeby-nie-marnowac-jedzenia