Marathon24 pod patronatem Prezesa Polskiej Akademii Nauk

Prezes Polskiej Akademii Nauk, prof. Michał Kleiber obejmie honorowym patronatem drugą edycję międzynarodowego zespołowego konkursu programistycznego Marathon24.

„Asseco Programming Marathon24 Gdynia 2014. Powered by CodiLime” to druga edycja międzynarodowego zespołowego konkursu programistycznego organizowanego wspólnie przez CodiLime, Asseco Poland i miasto Gdynia. W konkursie biorą udział najlepsi programiści z całego świata, a 30 najlepszych drużyn spotka się w Gdyni, żeby uczestniczyć w 24-godzinnym Wielkim Finale i rywalizować między sobą w czasie rzeczywistym. Rejestracja do konkursu rozpoczyna się już 1 września 2014, kwalifikacje odbędą się 11 października 2014 na stronie internetowej konkursu, a Wielki Finał zostanie rozegrany 29 i 30 listopada 2014 w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia.
Marathon24 to wyjątkowe i ważne wydarzenie dla polskiej informatyki. Jego znaczenie doceniają najważniejsze polskie organizacje i instytucje związane z branżą IT w Polsce, udzielając swojego wsparcia. Do tego grona dołączyła także Polska Akademia Nauk, której Prezes zdecydował się objąć patronatem honorowym drugą edycję konkursu, który jest największym tego typu wydarzeniem w Polsce i jednym z największych w Europie. Zrzesza ponad 1000 programistów z 26 krajów na pięciu kontynentach.

Prof. Michał Kleiber, Prezes Polskiej Akademii Nauk, powiedział dzisiaj: „Międzynarodowy konkurs programistyczny jest wydarzeniem ważnym z wielu powodów. Generuje rywalizację intelektualną, pozwala na globalny kontakt młodych informatyków z całego świata i kształtuje umiejętność twórczego działania w zespole. Ma także perspektywę ogólniejszą, bowiem dla innowacyjnego rozwoju kraju wielkie znaczenie ma poziom jego zinformatyzowania, czyli między innymi liczba osób zajmujących się zawodowo programowaniem i innymi obszarami informatyki. Kraje rozwinięte mniej więcej 1/4 wzrostu swojego PKB zawdzięczają rozwojowi technologii komunikacyjnych i informatycznych, zaś około połowa wzrostu wydajności pracy wynika z wdrażania tych technologii. Internet bowiem umożliwia dostęp do nowych rynków, pozwala na odkrywanie nowych nisz rynkowych, stwarza popyt na dobra i usługi zarówno znane, jak i zupełnie nowe. Teleinformatyka wyzwala zupełnie nowe możliwości skutecznego zarządzania procesami projektowania, produkowania i marketingu, jest także kluczem do zwiększania atrakcyjności większości pojawiających się na rynku nowych usług. Jestem przekonany, że oryginalnie zaprojektowany konkurs programistyczny dobrze wpisuje się w te istotne wyzwania cywilizacyjne.”

Tomasz Kułakowski, Prezes Zarządu CodiLime dodał: „Jesteśmy zaszczyceni, że tak znacząca instytucja jak Polska Akademia Nauk została patronem organizowanego przez nas konkursu, który już od pierwszej edycji cieszył się bardzo dużą popularnością wśród światowej klasy programistów z wielu krajów. Wierzę, że dzięki wsparciu Prezesa PAN wzrośnie jego rozpoznawalność i prestiż, a branża IT w pełni doceni wkład, jaki organizacja tego typu wydarzeń wnosi w rozwój polskiej informatyki.”

Więcej informacji o konkursie, a także zdjęcia i film z finału pierwszej edycji, znaleźć można na stronie internetowej konkursu pod adresem www.marathon24.com.