Mówi się że blogi są dla firm, które żyją z kapitału intelektualnego np. firmy doradcze, finansowe, informatyczne, marketingowe, interaktywne etc. Dziś jednak to nie do końca prawda. Blogi są bowiem doskonałym narzędziem content marketingu i mogą ściągać ruch na stronę www. Blog jest drugim pod względem użyteczności miejscem poszukiwania informacji zaraz po stronie firmy. Założenie bloga to dobry początek, jednak, aby przyciągał on odbiorców należy pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad.
Blog firmowy. Czy to ma sens?
Zasięg blogosfery to już prawie 11 mln internautów. Blogi i vlogi odgrywają w życiu internautów kluczową rolę informując, ucząc, bawiąc, przedstawiając inny punkt widzenia, budując świadomość czy wspomagając decyzje zakupowe.
Dla stałych odbiorców blogów i vlogów są one pierwszym źródłem informacji o produktach. Blog jest drugim pod względem użyteczności miejscem poszukiwania informacji w Internecie zaraz po stronie www firmy.
Jak pokazują ostatnie badania użytkownicy blogów firmowych to heavy users Internetu i social mediów. Czytają je dwa razy chętniej niż prasę. Około 1/4 z nich to innowatorzy, którzy nowe produkty posiadają jako pierwsi z grona znajomych. Ponad połowa z nich sięga po produkt szybciej niż większość społeczeństwa.*
Firmy inwestują coraz większe środki w prowadzenie własnych mediów. Przykładami mediów należących do marki mogą być na przykład: newslettery, fanpage na Facebook’u, blogi i vlogi firmowe, osobiste kanały na serwisie YouTube oraz Vimeo. Są one skutecznym sposobem na pominięcie opłat za obecność w mediach. Ponadto wysyłając regularnie newsletter do partnerów pozostajemy z nimi w kontakcie dostarczając bieżące informacje o firmie. Wielu marketerów sądzi, że media które należą do marki będą w przyszłości pozostawać w trendzie wzrostowym.
*Źródło: z Badania polskiej blogosfery firmowej 2015
Jaki powinien być dobry blog firmowy?
Blog firmowy może opierać się nie tylko na tekście i zdjęciach. Materiały wideo stały się już równoprawną formą przekazywania informacji. Coraz częściej w sieci popularyzowane są krótkie formy reporterskie, które stają się atrakcyjnym i wiarygodnym dla społeczeństwa źródłem informacji.
Przed zamieszczeniem wideo na blogu warto jednak wiedzieć jakie materiały interesują odbiorców. Jak wynika z raportu pt. „Tradycyjna telewizja nie ma szans na sukces w sieci” opublikowanym na zlecenie multimedialnej agencji informacyjnej Newsrm.TV, udział eksperta czy autorytetu w branży w materiale video o wiele bardziej zachęca respondentów do jego obejrzenia w Internecie. Ten rodzaj rekomendacji brany jest pod uwagę w takim samym stopniu przez najmłodszych jak i najstarszych respondentów. Wyniki badania przeprowadzonego przez Newsrm.tv pokazują, że najchętniej oglądanymi materiałami wideo są te o charakterze rozrywkowym. Jako drugie w kolejności wskazywane są materiały o charakterze informacyjnym. Materiały newsowe/informacyjne najczęściej oglądają respondenci w wieku 50 lat i więcej, a najrzadziej najmłodsi respondenci w wieku 15-18 lat.
Założenie bloga firmowego to dopiero początek. Należy pamiętać o wyznaczeniu konkretnych osób, które będą zajmowały się jego regularną aktualizacją. Najlepiej jeśli blog prowadzi osoba a nie firma, ale musi być ona na trwale związana z organizacją, w przeciwnym wypadku jej wizerunek z bloga przekładać się będzie na wszystkich kolejnych pracodawców. Jeśli takiej osoby nie ma w firmie to najlepiej jeśli jest prowadzony przez wybrany zespół. Jeżeli w danym przedsiębiorstwie nie ma możliwości wyznaczenia takiej osoby lub zespołu, kompleksową opiekę nad blogiem firmowym można powierzyć również agencji public relations.
Okazuje się, że czas publikacji postów na blogu ma znaczenie. Dla przykładu, osoby, które czytają blogi modowe najaktywniejsze są po godzinie 20.00. Czytelnicy blogów parentingowych aktywni są rano i wieczorem, przy czym można odnotować zauważalny spadek ich aktywności w ciagu dnia. Istnieją narzędzia, które pomagają zarządzać aktywnością na blogu oraz pozwalają uzyskać dane odnośnie godzin w jakich dany blog cieszy się największym zainteresowaniem np. Hootsuite, Netvibes.
Najistotniejszą kwestią, o której należy pamiętać podczas zakładania bloga, jest pomysł na niego. Powinien być on nie tylko ciekawy lecz przede wszystkim również oryginalny. Bardzo ważna jest konsekwentna i regularna aktualizacja wpisów. Pisanie na każdy temat, w nieregularnych odstępach czasu nie zachęca czytelników do śledzenia postów. Ponadto blog powinien dostarczać merytorycznej wiedzy z danej dziedziny w ciekawy, niekonwencjonalny oraz indywidualny sposób. Współcześni czytelnicy mają coraz większe wymagania w stosunku do odwiedzanych blogów. Oczekują częstych aktualizacji, dobrego wyglądu i szaty graficznej, zaangażowania w dyskusję autora i czytelników oraz ciekawych materiałów multimedialnych.
Należy pamiętać, iż blog powinien być spójny z wizerunkiem firmy. Dobrze gdyby komponował się ze stroną internetową przedsiębiorstwa, należy zatem dobrać odpowiednia grafikę i dodać logo.
Czytelnicy oczekują od autorów zdecydowanie subiektywnych opinii oraz oryginalnego sposobu prowadzenia bloga i ogólno świaopogladowego charakteru zamiast stricte informacyjnego przekazu. Zamieszczane we wpisach na blogu linki do materiałów źródłowych oraz możliwość odnalezienia treści niedostępnych w innych kanałach informacyjnych świadczą o jego wiarygodności.
Promocja bloga
Nie wolno zapominać o promocji bloga. Można zacząć od wpisu na stronie internetowej firmy, informującego o nowo powstałym blogu. Warto pamiętać o mocy jaką posiadają serwisy społecznościowe. W imieniu naszej firmy, na Facebooku, Twitterze itd. należy zaprosić internautów, którzy obserwują aktywność do udziału w dyskusji na blogu.
Warto pamiętać o tworzeniu komunikatów prasowych z komentarzem eksperckim, artykułów poruszających dany problem, badań opinii, raportów. Przy pozyskiwaniu nowych klientów e-mail jest 40 razy bardziej efektywny niż Facebook czy Twitter. E-mail jest zatem dobrym medium do nawiązywania osobistych relacji.
Polska blogosfera staje się coraz bardziej profesjonalna i częściej pełni funkcję edukacyjną, poradnikową. Dobrze prowadzony i merytorycznie bogaty blog ekspercki jest korzystny dla internautów i dla firmy, która go prowadzi. Ci pierwsi zyskują miejsce, z którego mogą zaczerpnąć rzetelnej wiedzy, a właściciel firmy buduje sobie pozycję na rynku, która będzie owocowała przez następne lata. Podsumowując, prezentacja wiedzy w specjalistycznej dziedzinie opiera się na budowaniu zaufania, pozycjonowaniu eksperta oraz bezpośrednim docieraniu do grupy docelowej.