Małe dwójki nadal rozchwytywane

Dwupokojowe mieszkania o powierzchni do 40-45 m kw. to wciąż najbardziej gorący towar na rynku deweloperskim. Analitycy portalu nieruchomości Dompress.pl sprawdzili, w których inwestycjach i w jakiej cenie można kupić takie mieszkania oraz w jakich nowych projektach będą dostępne?    

Monika Kudełko, reprezentująca firmę Activ Investment

W inwestycji Wieża B w Katowicach przy ul. Chorzowskiej na128 mieszkań aż 66 to lokale dwupokojowe o metrażach 39 – 43 m kw. Obecnie w sprzedaży jest 19 takich mieszkań, w tym również dwupoziomowe z antresolami. Ceny zaczynają się od ok. 177 tys. zł  (od 4.500 zł/m kw.). W Krakowie w inwestycji Okulickiego IX również posiadamy w sprzedaży 13 mieszkań dwupokojowych o pow. 39 – 46 m kw. w cenie od ok. 190 tys. zł.

Ewelina Juroszek, dyrektor ds. sprzedaży mieszkań w Atal

W katowickim osiedlu  Atal Francuska Park dwupokojowe mieszkanie o pow. 40-45 m kw. kosztuje 5.400 zł/m kw. W krakowskich projektach ceny tego typu lokali kształtują się od 5.950 zł/m kw. do 6.400 zł/m kw. W osiedlu Nowe Bemowo w Warszawie za małą dwójkę trzeba zapłacić 6.200 zł/m kw., w osiedlu Oaza Wilanów 6.800 zł/m kw., a Wawelska Residence 7.600 zł/m kw.

W inwestycji Nowe Polesie w Łodzi dwa pokoje o niedużym metrażu kosztują od 4.300 zł/m kw. do 4.850 zł/m kw.  We Wrocławiu w osiedlu Dyrekcyjna 33 Apartamenty dostępne są za 6.650 zł/m kw., w projekcie Stara Odra Residence od 6.400 zł/m kw. do 6.650 zł/m kw., a w osiedlu Dmowskiego 19  są w sprzedaży za 6.100 zł/m kw.

Obecnie utrzymuje się jednak trend projektowania większej ilości mieszkań trzypokojowych o niewielkich metrażach, tj. 50-65 m kw., zamiast mniejszych mieszkań dwupokojowych.  Udział dwójek o powierzchni do 45 m kw. spada. Niedługo trójki będą stanowić do 60 proc. mieszkań, a co trzecie mieszkanie będzie dwupokojowe. Kawalerki zastępują z kolei mieszkania dwupokojowe o pow. od 36 m kw.

 

Michał Witkowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Atlas Estates

Mieszkania dwupokojowe o niewielkim metrażu niezmiennie cieszą się największym powodzeniem, dlatego stanowią około połowę lokali projektowanych w osiedlach Atlas Estates. Tego typu mieszkania są cenowo dostępne dla znacznej grupy klientów, a jednocześnie oferują większą funkcjonalność niż kawalerki, dzięki osobno zaprojektowanej sypialni.

Ostatnie, niewielkie mieszkanie dwupokojowe o metrażu 43 mkw. w cenie 10.500 zł/m kw. z wykończeniem mamy jeszcze w budynku ConceptHouse Mokotów w Warszawie. W tym roku wprowadzimy na rynek kolejne inwestycje zlokalizowane w lewobrzeżnej Warszawie, w których przeważać będą lokale o mniejszych metrażach, głównie dwójki.

Wojciech Stisz, reprezentujący Barc Warszawa

Kompaktowe mieszkania dwupokojowe w Warszawie mają zdecydowanie największe wzięcie. W osiedlu Tarasy Dionizosa na Białołęce przy ul. Winorośli najmniejsze dwójki mamy w sprzedaży w cenie niewiele ponad 200 tys. zł.  W podwarszawskim Piastowie, w gotowej inwestycji Rezydencja Kościuszki w ofercie są jeszcze dwa ostatnie nieduże dwupokojowe mieszkania w zbliżonej cenie za metr kwadratowy.

Sławomir Szczakowski, dyrektor ds. sprzedaży w Dantex

Mamy duży wybór niewielkich mieszkań dwupokojowych w warszawskich inwestycjach Miasto Wola i Dobra Wola II, która zostanie ukończona w drugim kwartale 2015 roku.

Anna Sitnik, dyrektor działu sprzedaży w Dolcan

W Miasteczku Rubikon w Warszawie ceny mieszkań dwupokojowych o pow. 40-45 m kw., które obecnie cieszą się największym zainteresowaniem zaczynają się od 310 tys. zł. W Osiedlu Jordanowskim w Częstochowie takie mieszkania kosztują od 193 tys. zł. W pierwszej połowie 2015 roku w planowanych osiedlach w warszawskich Włochach i w Ząbkach pod Warszawą znajdzie się duża pula mieszkań w tych metrażach. Jednocześnie zauważamy rosnące zainteresowanie lokalami dwu lub trzypokojowymi o powierzchni 50-60 m kw.

 

Radosław Bieliński, rzecznik prasowy Dom Development

 

Mieszkania wielkości 40-45 mkw. są i w najbliższej przyszłości będą najbardziej popularne, dlatego w naszej ofercie będą nadal stanowić największą część oferty. Takie mieszkania oferujemy w każdej z naszych 14 inwestycji.  W zależności od lokalizacji osiedla i usytuowania mieszkania w budynku ich ceny kształtują się od ok. 230 – 500 tys. zł. W ostatnich miesiącach obserwujemy rosnące zainteresowanie mieszkaniami większymi, trzy i czteropokojowymi o metrażu powyżej 60 m kw.

 

Mirosław Półtorak, prezes zarządu Dom Developer

Mieszkania dwupokojowe o pow.  do 45 m kw. oferujemy w osiedlu Brzozowe Zacisze I i II we wrocławskich Maślicach. Ich ceny nie przekraczają 235 tys. zł. Trzeci etap inwestycji będzie najbogatszy w ten typ mieszkań.

Dariusz Cholewa, dyrektor działu projektów mieszkaniowych w Echo Investment

W Warszawie w projekcie Nowy Mokotów II oferujemy 25 mieszkań dwupokojowych o pow. 38-45 m kw. W łódzkiej inwestycji Osiedle Jarzębinowe mamy 31 mieszkań do 45 m kw. W Osiedlu Jaśminowym w Poznaniu mieszkań w tym metrażu jest w ofercie 6 lokali, a w inwestycji Park Sowińskiego dostępne są 23 takie mieszkania. Po 3 oferty znajdują się w osiedlu Grota 111 we Wrocławiu i Bronowicka 42 w Krakowie.

Andrzej Przybek, dyrektor sprzedaży w Euro Styl

Dwupokojowe mieszkania rzeczywiście dobrze się sprzedają, ale bardziej poszukiwanymi nieruchomościami są trzypokojowe lokale o pow. 54-59 m kw. i czteropokojowe o metrażu 78-86 m kw.  Aktualnie dwupokojowe mieszkania wielkości 40-45 mkw. posiadamy w 8 inwestycjach. W osiedlu Nowy Horyzont, mieszczącym się na granicy gdańskiej dzielnicy Łostowice i gminy Pruszcz Gdański, koszt takiego mieszkania wynosi od  ok. 187 tys. zł do 216 tys. zł.

W Osiedlu Cytrusowym, które bezpośrednio przylega do Nowego Horyzontu, tej wielkości lokale można kupić od ok. 179 tys. do 180 tys. zł. W inwestycji Impuls zlokalizowanej na gdańskiej Zaspie ceny takich dwójek wynoszą od ok. 254 tys. zł do 295 tys. zł. Natomiast w gdyńskiej inwestycji Amareno, znajdującej się w dzielnicy Witomino, ceny dwupokojowych mieszkań do 45 mkw. wahają się od ok. 249 tys. zł do 282 tys. zł. W dzielnicy Mały Kack koszt mieszkania o takim metrażu to 261 tys. zł – 304 tys. zł.

Osiedle Morskie, mieszczące się na obrzeżach Gdyni Pogórze, oferuje takie lokale od ok. 206 tys. zł do 231 tys. zł. W Osiedlu Nawigator w dzielnicy Obłuże za takie mieszkanie trzeba zapłacić od ok. 198 tys. zł do 258 tys. zł.

Urszula Hofman, reprezentująca Grupę Inwest

Gotowe, ostatnie mieszkania dwupokojowe – metraż 47 m kw. – oferujemy w inwestycji przy ul. Strąkowej w warszawskim Bemowie. Można zaaranżować je z aneksem lub oddzielną kuchnią lub nawet 3 pokoje z aneksem kuchennym. Można je kupić w cenie od 7.300 zł/m kw.

Rafał Zdebski, dyrektor handlowy Inpro

W aktualnej ofercie w osiedlu Wróbla Staw Mieszkania w Gdańsku Jasieniu posiadamy ponad 70 dwójek do 45 m kw. w cenie od 5.100 do 5.500 zł netto za m kw. W położonym w Gdańsku Zaspie osiedlu City Park pozostały tylko 3 takie mieszkania w cenie od 5.750 zł netto za m kw. Z kolei w Gdańsku Przymorzu w ramach inwestycji Czwarty Żagiel zostało jedno mieszkanie za 6.200 zł netto za m kw. Planujemy kolejne inwestcyje z takimi mieszkaniami.

Małgorzata Ostrowska, dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction

Mieszkania dwupokojowe często stanowią ponad 60 proc. lokali w naszych inwestycjach i w kolejnych będą licznie projektowane ze względu na wysokie zapotrzebowanie klientów. Mieszkania dwupokojowe posiadamy w ofercie od 34 do 56 m kw. w cenie od 4.700 do 9.000 zł za m kw.

Mirosław Kujawski, wiceprezes LC Corp

W centrum miasta projektujemy budynki o większym udziale mniejszych mieszkań dwupokojowych o pow. 40 – 45 m kw., których poszukują młodzi ludzie i inwestorzy, dla których to doskonała alternatywa dla niskoprocentowych lokat bankowych. Przykładem takich inwestycji są Grzegórzecka 77 w Krakowie, Poborzańska i Promenady w Warszawie i osiedle Przy Alejach w Gdańsku. Ceny w tych projektach zaczynają się od 5.800-6.500 zł/m kw.  Inwestycje powstające na obrzeżach miast, których głównymi odbiorcami są rodziny, oferują więcej lokali o średnim i dużym metrażu.

Katarzyna Żarska, reprezentująca Marvipol

W każdym projekcie mieszkania dwupokojowe stanowią ponad połowę oferty i takie mieszkania, jako najbardziej poszukiwane, będą stanowiły większość w nowych projektach.  W warszawskim osiedlu Central Park Ursynów przy Kłobuckiej mamy w ofercie 60 mieszkań dwupokojowych do 45 m kw. w cenach od 330 tys. do 380 tys. zł., w tym tylko 6 w pierwszym etapie. W ukończonych projektach nie mamy wolnych takich mieszkań.

Mirosław Bednarek, prezes Matexi Polska

W naszej ofercie dwupokojowe mieszkania projektujemy w zasadzie w każdej warszawskiej inwestycji, są one silnym filarem oferty zarówno w największym projekcie Kolska od Nowa, jak również w bardzo dobrze przyjętym przez rynek kameralnym budynku Staffa 9. Liczba dwójek będzie rosnąć. Powoli zastępują one kawalerki, jako podstawowe jednostki mieszkaniowe. W naszej ofercie w tym roku znajdzie się np. inwestycja w ścisłym centrum Warszawy przy ul. Pereca, gdzie niemal wszystkie 180 mieszkań stanowić będą lokale kompaktowe ze zdecydowaną przewagą dwupokojowych.

 

Tomasz Sznajder, wiceprezes zarządu Polnord

 

Oferujemy duży wybór najbardziej poszukiwanych na rynku dwupokojowych mieszkań o niewielkiej powierzchni. W łódzkim osiedlu City Park przy ulicy Żeligowskiego metr dwupokojowego mieszkania o pow. 41 m kw. kosztuje 4.750 zł/ m kw. W gdańskim osiedlu Dwa Potoki dwupokojowe mieszkania o metrażu 40-45 m kw. można kupić w cenie od 4.100 zł za m kw. W Olsztynie w osiedlu Tęczowy Las dwupokojowe mieszkania z wykończeniem pod klucz oferujemy w cenie od 199 tys. zł.

 

Piotr Wiak, wiceprezes zarządu ds. handlowych w Rafin

 

Mieszkania dwupokojowe oferujemy w trzech inwestycjach we Wrocławiu: w osiedlu Złota Podkowa w cenie 5.400 zł/m kw., Kępa Mieszczańska w cenie 6.300 zł/m kw. oraz Dobrym Osiedlu za 4.990 zł/m kw.

 

Oscar Kazanelson, przewodniczący rady nadzorczej Robyg

 

Nadal najpopularniejsze są mieszkania dwupokojowe, spośród których najszybciej sprzedają się te o powierzchni ok. 40 mkw. Lokale o takim metrażu znaleźć można w każdej z inwestycji Robyg w Warszawie. Większość z lokali kosztuje do 300 tys. złotych, w tym dostępne są także lokale w promocyjnych cenach.

Andrzej Gutowski, dyrektor sprzedaży i marketingu Ronson Development

Dwupokojowe mieszkania wielkości 40 – 45 m kw. niezmiennie cieszą się największym zainteresowaniem klientów. Oferujemy je w większości naszych warszawskich projektów, np. Sakura w Mokotowie oraz Verdis na Woli, w którym ceny dwupokojowych mieszkań zaczynają się od 319 tys. zł.

Kamila Kaliniak, reprezentująca Tynkbud-1

Mieszkania z dwoma pokojami do 45 m kw. to najbardziej pożądany produkt na rynku deweloperskim. Takie lokale proponujemy w każdej z naszych warszawskich inwestycji, m.in.: Św. Stanisława 6, Pełczyńskiego 17a, w cenie od 240 tys. zł. Będą dostępne również w planowanym na pierwszy kwartał tego roku mokotowskim projekcie przy ul. Szturmowej, jak i w projektach które zostaną uruchomione w drugiej połowie roku na Woli i Pradze Południe.

Joanna Kubiak, dyrektor sprzedaży i marketingu w Vantage

Mieszkania dwupokojowe od 38-45 m kw. to najbardziej rozchwytywane lokale. Mamy je w sprzedaży w inwestycjach: Centauris, Promenady Wrocławskie oraz Patio House we wrocławskich Pilczycach. Można je nabyć w kwocie od 199 tys. zł.

Piotr Kijanka, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service

W energooszczędnej inwestycji Borkowska B1 i B2 w krakowskich Klinach w ofercie mamy dwupokojowe mieszkania o powierzchniach 43 – 45 m kw. w cenach od 243 tys. zł do 245 tys. zł. W projekcie Halszki 28A w krakowskim Kurdwanowie najmniejsze dwupokojowe mieszkania o pow. ok. 40 m kw. są do kupienia w cenie ok. 222 tys. zł, a lokal o metrażu 45 m kw. kosztuje ok. 252 tys. zł. Aktualnie w tej inwestycji w promocyjnej – cenie 220 tys. zł – możemy zaoferować dwupokojowe mieszkanie o pow. 43 m kw. Jednocześnie zakup energooszczędnego mieszkania w obu inwestycjach umożliwia nabywcom otrzymanie bezzwrotnej dopłaty do kredytu hipotecznego w wys. 11 000 zł, w ramach programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Agnieszka Wójcik, dyrektor zarządzająca ds. sprzedaży i marketingu w Wikana

Kompaktowe dwu i trzypokojowe mieszkania cieszą się dużym powodzeniem klientów. W osiedlu Klonowy Park w Janowie Lubelskim małe dwójki mamy w cenie od 3.500 zł/m kw. W Świerkowej Alei 6 w Zamościu kosztują od 4.000 zł/m kw., w Miasteczku Wikana w Lublinie można je kupić w kwocie od 5.000 zł/m kw., a w inwestycji Oranżeria w Lublinie są dostępne od 4.700 zł za m kw.

W Osiedlu Generalskim 4 w Krośnie ceny małych dwójek zaczynają się od 4.000 zł/m kw. W Lublinie w Osiedlu Marina mieszkania tego typu kosztują od 4.900 zł/m kw. W Rzeszowie w inwestycji Zielone Tarasy 2 w ofercie zostały już nieliczne mieszkania dwupokojowe w cenie od 4.900 zł/ m kw. W piątym etapie Osiedla Panorama w Rzeszowie planujemy mieszkania dwupokojowe do 45 mkw.

 

Autor: Kamil Niedźwiedzki, analityk Dompress.pl