Makaron w wielu odsłonach!

Ukochany przez profesjonalistów, jak i amatorów gotowania, makaron zajmuje ważne miejsce w każdej polskiej kuchni. Jednak jak wskazują badania, wielu Polaków traktuje go wyłącznie jako dodatek do zup. Obchodzony 25 października, Światowy Dzień Makaronu to doskonały moment, aby odkyć różnorodne kształty i kuchenne zastosowania tego produktu.

Makaron należy do najstarszych potraw świata – pierwsze wzmianki o nim pojawiły się już 4 tysiące lat temu. Najstarsze, mierzące ok. 20 cm nitki odnaleziono wcale nie we Włoszech, a w Chinach. Pochodzenie makaronu jest nieustającym tematem sporów miłośników kuchni obu tych krajów. Charakterystyczna potrawa, dawniej spotykana na Południu Europy i w dalekiej Azji, w późniejszych latach podbiła cały świat. Dania z makaronem znajdziemy m.in. w tradycyjnej kuchni hiszpańskiej, francuskiej czy polskiej.

Polacy zakręceni…na punkcie świderków!

Polacy najchętniej sięgają po świderki, nitki oraz spaghetti[1]. Jednak bogactwo kształtów pozwala nam na używanie różnych form do różnych dań. Na świecie istnieje ponad 100 różnych kształtów makaronów, a niektóre źródła mówią nawet o 300! Warto poeksperymentować i sięgnąć po formy inne niż te, które wybieramy na co dzień. Jedne propozycje lepiej sprawdzą się w sałatkach, inne zaś z sosami na bazie pomidorów czy śmietany. Muszelki, kolanka czy wstążki to ciekawa alternatywa dla ukochanych przez Polaków świderków oraz spaghetti – podpowiada Piotr Ceranowicz, ekspert kulinarny związany  z marką Lubella.

Makaron dla wszystkich

Produkty zbożowe, takie jak makaron, powinny stanowić podstawę naszej codziennej diety. Dobrze przygotowany makaron, czyli al dente (na ząb), ze względu na zawartość węglowodanów jest doskonałą podstawą dań, zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Jest sycący i sprawia, że przez długi czas po posiłku nie czujemy się głodni, dzięki czemu możemy uniknąć podjadania między posiłkami.

Makarony z dodatkiem warzyw, mięs lub ryb to doskonała propozycja na obiad lub lekką kolację dla osób w każdym wieku. Dietetycy zalecają je także sportowcom. Nie bez powodu dania makaronowe królują w menu biegaczy czy użytkowników siłowni –  mają niski indeks glikemiczny, dostarczają dużo energii i pozwalają szybko zregenerować się po długotrwałym wysiłku – dodaje Anna Różyk, dietetyk współpracująca z marką Lubella.

Pierwsze kroki w kuchni?

Makaron dzięki swojej uniwersalności jest równie często wybierany przez doświadczonych kucharzy, jak i przez osoby stawiające swoje pierwsze kroki w kuchni. Przewagą makaronu jest przede wszystkim łatwość i szybkość przygotowania, a także pewność kulinarnego efektu. Wystarczy dodać swoje ulubione składniki,  by otrzymać smaczne i zdrowe danie. Jednak makaron to również wspaniała podstawa dań na specjalną okazję – romantyczną kolację we dwoje, urodziny, czy spotkanie w gronie najbliższych – radzi Ceranowicz.


[1] MAKARONY: ZACHOWANIA & POSTAWY, raport z badania ilościowego U&A Dom badawczy  Maison, sierpień 2015