Londyn wart tyle co większa część Anglii

Wszystkie nieruchomości mieszkalne w Londynie są warte tyle co 35% wszystkich mieszkań i domów w Wielkiej Brytanii – wynika z analizy londyńskiej agencji Stirling Ackroyd. Z prognoz wynika ponadto, że w 2017 roku wskaźnik ten może wzrosnąć nawet do 40%. Londyńskie nieruchomości wycenia się obecnie na ponad 1,5 bln GBP. To 23 razy więcej niż wydatki polskiego budżetu na 2015 rok, które zaplanowano w kwocie 343 mld zł (ok. 65 mld GBP).

Wartość pozostałych mieszkań i domów w Anglii szacuje się na kolejne 2,24 bln GDP, zaś wszystkich położonych w Wielkiej Brytanii (Anglia, Walia, Szkocja i Irlandia Północna) na ponad 4,3 bln GBP. Według raportu za 3 lata londyńskie nieruchomości powinny być warte łącznie 2,1 bln GBP. Dla porównania w 1987 roku wyceniane były na 273 miliardy funtów.

Co ciekawe autorzy raportu szacują, że łączną wartość nieruchomości w trzech dzielnicach zlokalizowanych we wschodniej części stolicy, tj. Hackney, Tower Hamlets i Southwark, można przyrównać do wartości wszystkich domów w Walii. Co istotne East End to jedna z biedniejszych części Londynu. Najwyższe ceny nieruchomości notowane są natomiast w West Endzie, gdzie w ostatnim roku za nowe mieszkanie trzeba było zapłacić średnio 1,6 mln funtów. Z drugiej ręki są one o 200 tys. funtów tańsze. Ceny nowych domów w City sięgają natomiast 870 tys. GBP, na rynku wtórnym zaś 805 tysięcy.

Głównym czynnikiem wpływającym na tak wysoki poziom cen w Londynie jest odzyskiwanie miana stolicy finansowej świata. W konsekwencji w stolicy Wielkiej Brytanii mieszka coraz więcej krezusów rynku finansowego, a także masa specjalistów i bankierów, których wynagrodzenie znacznie przekracza średnie europejskie, dzięki czemu stać ich na zakup ekskluzywnego mieszkania. Ponadto do Londynu ściągają najbogatsi z całego świata, którzy za luksus posiadania w Londynie rezydencji płacą niekiedy kilkadziesiąt milionów funtów. Na samym końcu trzeba wymienić inwestorów, którzy kupują londyńskie mieszkania w celach inwestycyjnych, oczekując wysokiej rentowności z wynajmu lub przynajmniej dalszego wzrostu ich wartości.

 

Luksusowa rezydencja położona w prestiżowej dzielnicy Londynu. W 3 – piętrowym domu o powierzchni ponad 700 m kw. znajduje się m. in. 7 sypialni, 3 pokoje gościnne i sala kinowa. Właściciel może ponadto skorzystać z siłowni, sauny czy basenu. W piwnicy zaś można urządzić degustację wina. Cena: 14,65 mln GBP
Lokalizacja: Londyn, Wielka Brytania 

Źródło: Savills