List Prezesa ZPP do Premier Ewy Kopacz ws systemu podatkowego

Z uwagą i zainteresowaniem wysłuchaliśmy Pani planów w zakresie prawa gospodarczego i cieszą nas zapowiedziane przez Panią zmiany.  Kibicujemy, żeby się Pani udało, zrobić to co Pani zapowiedziała. Niepokojące jest jedynie, że wśród ustaw, które chce Pani zmienić nie wymieniła Pani naszej najgorszej zmory – ustawy o podatku VAT – napisał Cezary Kaźmierczak Prezes ZPP do premier Ewy Kopacz. 

Treść listu:

Szanowna Pani

Ewa Kopacz

Premier Rządu RP

Warszawa

 

Szanowna Pani Premier,

Z uwagą i zainteresowaniem wysłuchaliśmy Pani planów w zakresie prawa gospodarczego i cieszą nas zapowiedziane przez Panią zmiany.  Kibicujemy, żeby się Pani udało, zrobić to co Pani zapowiedziała.

Niepokojące jest jedynie, że wśród ustaw, które chce Pani zmienić nie wymieniła Pani naszej najgorszej zmory – ustawy o podatku VAT. Apelujemy do Pani, żeby się zainteresować tym bublem prawnym. Przypuszczamy, że w ciągu kilku najbliższych miesięcy będziemy obchodzić 500 nowelizację tej „ustawy”. Planujemy zorganizować uroczyste obchody z tej okazji i marzymy, żeby pokrzyżowała nam Pani plany.

A nie będzie z tym łatwo. Nie wiem czy już była u Pani Partia Wysokich Urzędników Ministerstwa Finansów z informacją, że się nie da. Ale będzie. Na pewno.

Ze wspólnego udziału w audycji radiowej  w „Trójce” z wysokim urzędnikiem z tejże Partii, przypuszczam jaki będzie przekaz. Unia Europejska. Unia – nie pozwala.

Pani Premier! To nieprawda. Proszę, żeby w tej sprawie zastosowała Pani, zasadę często stosowaną w biznesie: „Wierzymy Panu Bogu. Pozostali proszeni są o przedstawienie dowodów”. Gdyby Pani potrzebowała wsparcia – w każdej chwili jesteśmy gotowi do konfrontacji z nimi.

Jesteśmy w tej samej Unii Europejskiej i podlegamy tym samym prawom co inne kraje, a jesteśmy daleko za nimi w międzynarodowych rankingach gospodarczych. Wszystkie kraje „starej” UE są przed nami. Wg. Heritage Fundation dla przykładu Irlandia (9 miejsce na świecie), Dania (10), Estonia (11) i tak dalej. Nie wspominając już o Szwajcarii (6), która nie jest w Unii ale w wyniku umów musi przestrzegać tego samego prawa unijnego co my. My jesteśmy na 50 miejscu.

Szczególnie tragicznie wygląda sprawa, w której przyjdzie do Pani Partia Ministra Kapicy – w dziedzinie prawa podatkowego (114 miejsce na 186 badanych krajów, Bank światowy – 113 miejsce na 189 badanych krajów) oraz finansów publicznych – 145 miejsce na 186 badanych krajów!!!

Prosimy, żeby Pani nie dała się zmanipulować, tak jak Pani poprzednicy. Złe, nieprzejrzyste, sprzeczne prawo podatkowe służy wyłącznie przestępcom i z nieznanych nam powodów Partii Wysokich Urzędników Ministerstwa Finansów. Ci mniej wysocy maja tak samo dosyć jak my.

Pani Premier! Zwracamy się również do Pani z prośbą, żeby zablokowała próby powrotu do akcji „Podatki 5 lat wstecz, bez zmiany prawa, na podstawie nagłej kreatywnej zmiany interpretacji”, która została podjęta w wakacje i zaniechana (mamy nadzieję) po rozpętanej przez nas burzy medialnej.

Wznowienie tej akcji może mieć katastrofalne skutki dla kraju. Zrobiliśmy w tej sprawie badania (załączam), z których wynika, że punkt krytyczny został przekroczony. W przypadku wznowienia tych działań, aż 324 tysiące małych i średnich przedsiębiorców grozi zamknięciem firmy, 198 tysięcy przeniesieniem działalności zagranicę,  108 tysięcy deklaruje, że przejdzie do szarej strefy a 270 tysięcy planuje ograniczenie działalności. Nawet jeśli 20% badanych wypełni te deklaracje, oznacza to katastrofę. Małe i średnie firmy to 99,8% firm w Polsce.

Mamy też nadzieje, że Pani rząd – jako pierwszy w historii III RP – będzie tworzył te prawo z myślą o nich, a nie 0,2% korporacji, jak to było dotychczas.

Życzymy Pani sukcesu.

Z poważaniem,

 

 

Cezary Kaźmierczak

Prezes