Lidl i Budimex uruchamiają największe centrum dystrybucyjne w Polsce

Największe w Polsce centrum logistyczne Lidla powstało w Kałuszynie na Mazowszu. Kubatura obiektu jest zbliżona do pojemności Pałacu Kultury.

W Kałuszynie, w powiecie mińskim, powstało największe w Polsce i najnowocześniejsze, a także najbardziej nowatorskie w Europie centrum logistyczne Lidla. Znajdzie się w nim magazyn towarów spożywczych i przemysłowych dla sklepów zlokalizowanych w województwie mazowieckim, podlaskim i lubelskim. Kubatura obiektu zbliżona jest do pojemności Pałacu Kultury i Nauki, a powierzchnia posadzek wystarczyłaby dla ponad 5 boisk piłkarskich. Budowa zakończyła się pod koniec 2018 r.

Budynek nowego Centrum Dystrybucyjnego Lidl to hala o bryle prostokąta, która łączy się z budynkiem przyjęcia i wysyłki towaru oraz budynkiem warsztatu. Obiekt na powierzchni ok. 28 tys. m2 ma dwie kondygnacje oraz część jednokondygnacyjną (ok. 30 tys. m2) przeznaczoną do wysokiego składowania. Razem powierzchnia użytkowa obiektu to ok. 58 tys. m2. Na piętrze w części północno-wschodniej zlokalizowano przestrzeń administracyjno-socjalną. Kubatura obiektu, licząca 726 tys. m3, zbliżona jest od kubatury Pałacu Kultury i Nauki!

Inwestycja imponująca rozmachem

To największe w Polsce i najbardziej nowatorskie w Europie centrum należące do firmy Lidl. O rozmachu inwestycji świadczy ilość użytych do jej zbudowania materiałów. To m.in. 100 km kabli i przewodów, ponad 41 tys. m2 płyt warstwowych, które wystarczyłyby do ocieplenia 200 domów jednorodzinnych, czy 58 tys. m2 posadzki – tę powierzchnię można by porównać do ponad 5 boisk piłkarskich! Architektura magazynu jest wyjątkowa, ponieważ jest wynikiem dostosowania do technologii składowania i dystrybucji towarów. Budynek jest dwukondygnacyjny: z częścią jednokondygnacyjną przeznaczoną do wysokiego składowania oraz dwukondygnacyjną przewidzianą na niskie składowanie. Nie zabrakło także ekologicznych akcentów – budynek jest w trakcie pozyskiwania prestiżowego certyfikatu LEED, świadczącego o tym, że spełnia wysokie standardy związane z energooszczędnością i z ochroną środowiska. Oceny dokonuje się na podstawie pięciu głównych kryteriów m.in. efektywność gospodarki wodnej, wykorzystanie energii oraz jakość środowiska wewnętrznego. Dodatkowe kryterium stanowi innowacyjność w projektowaniu. Poziom certyfikacji uzyskiwany jest na podstawie łącznej liczby punktów przyznanych inwestycji.

Realizacja kontraktu dla Lidla była dla nas wyjątkowa ze względu na swoją innowacyjność i specyfikę budowania dla branży spożywczej. We wszystkim wspierał nas jednak klient, z którym współpracowało się bardzo sprawnie. Lidl jako inwestor wykazał się elastycznością i terminowością, a wszelkie dodatkowe kwestie były rozwiązywane na bieżąco. Dzięki doskonałej współpracy centrum logistyczne jest dziś naszą chlubą na tle europejskim – mówi Dariusz Blocher. Prezes Budimex S.A.

Dzięki dogodnej lokalizacji, magazyn w Kałuszynie pozwoli na rozwój sieci Lidl Polska we wschodniej części kraju. Nowoczesna infrastruktura logistyczna zapewni ponad 200 nowych miejsc pracy. Obiekt z pewnością wyróżnia się nowoczesnymi i ekologicznymi rozwiązaniami. Jesteśmy dumni, że powstał pod okiem polskiej firmy z wieloletnią tradycją. Budimex zapewnił nam wysokie standardy realizacji projektu – podsumowuje Aleksandra Robaszkiewicz, Communications Manager, Lidl Polska.

Magazynowanie w nowoczesnych warunkach

Zaprojektowane w prostej formie architektonicznej Centrum Dystrybucyjne Lidl będzie stanowić magazyn towarów spożywczych i przemysłowych dla sklepów zlokalizowanych w województwie mazowieckim, podlaskim i lubelskim. Proces składowania będzie odbywał się w centrum w sposób uporządkowany – towar będzie dostarczany do centrum samochodami przez doki załadunkowe do poszczególnych stref.

Dzięki zastosowaniu jednobarwnych materiałów i pasów doświetlenia, pokaźnych rozmiarów inwestycja stanowi dominujący, ale pasujący element w przestrzeni Kałuszyna, który charakteryzuje się niewielką gabarytowo zabudową. Interesujący element wizualny stanowi ok. 100 doków przeładunkowych zlokalizowanych na parterze – mówi Ryszard Jarecki, kierownik kontraktu w Budimex S.A.