Którzy kierowcy kupują najdroższe OC

Nawet dwa razy więcej niż w zeszłym roku mogą zapłacić za OC kierowcy szkodowi. Na większe koszty narażeni są także mieszkańcy dużych miast oraz właściciele samochodów o określonych parametrach. Sprawdź, kto płaci najwięcej za ubezpieczenie komunikacyjne i jak można na nim zaoszczędzić.

Formularz w porównywarce ubezpieczeń komunikacyjnych zawiera listę szczegółowych pytań. Nawet nieistotne z pozoru informacje (np. fakt posiadania dzieci), mogą skutecznie obniżyć cenę OC lub przeciwnie, podnieść koszty. Warto wiedzieć, które dane dotyczące właściciela auta oraz samego pojazdu, ubezpieczyciele najbardziej premiują i dzięki temu zaoszczędzić na polisie.

Drogie auto – drogie ubezpieczenie?

Jeśli musisz kupić ubezpieczenie OC, samochód z pewnością już posiadasz i nie masz wpływu na jego parametry. Informacje te mogą jednak okazać się przydatne, jeśli zamierzasz sprzedać auto i kupić kolejne. Dane dotyczące samochodu to bowiem jeden z najważniejszych czynników wpływających na cenę ubezpieczenia. Jakie powinno być, żebyś nie zbankrutował na OC?

  • Pojemność silnika:

Zasada jest prosta – im większa pojemność, tym droższe ubezpieczenie. Samochody posiadające duże możliwości rozwijania większych prędkości, traktowane są jako najbardziej ryzykowne, co bezpośrednio przekłada się na wysoką cenę OC. 35-letni właściciel Forda Fiesta z silnikiem benzynowym 1.3 z 2007 r. najtańsze OC może kupić już za 516 zł. Gdyby ten sam kierowca posiadał to samo auto jednak o zwiększonej pojemności silnika (2.0), to najbardziej korzystna cenowo oferta byłaby o ponad 100 zł droższa.

  • Marka samochodu:

Ubezpieczyciele oceniając ryzyko powstania szkody biorą także pod uwagę markę ubezpieczanego auta. Na najwyższe ceny narażeni są właściciele BMW i Audi. W styczniu tego roku płacili oni za najtańsze OC odpowiednio 971 zł i 846 zł. Zdecydowanie tańsze oferty otrzymują kierowcy prowadzący Fiata, Skodę oraz Toyotę – cena najtańszego ubezpieczenia OC dla tych marek nie przekraczała w zeszłym miesiącu 700 zł.

Jedź ostrożnie, płać mniej

Nie jest tajemnicą, że kierowcy jeżdżący bezpiecznie i nie powodujący szkód, mogą liczyć na przychylność towarzystw ubezpieczeniowych. To właśnie im firmy oferują obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne w najkorzystniejszej cenie. Tyle teorii. Sprawdźmy, jak w praktyce kształtują się ceny dla kierowców bezszkodowych i tych, którzy są winni wystąpienia jednego lub dwóch zdarzeń na drodze.

  • Brak szkód na ostatniej polisie:

Choć podwyżki cen OC wyniosły w zeszłym roku 59%, to najmniej dotknęły one kierowców bezszkodowych. Właściciele jeżdżący bezpiecznie płacili w styczniu bieżącego roku średnio 783 zł za najtańsze OC.

  • Jedna szkoda na ostatniej polisie:

Kierowcy, z których winy doszło w ostatnim roku polisowym do jednej szkody musieli liczyć się z wyższą ceną kolejnej polisy. Utrata zniżek znacząco wpływa bowiem na ostateczną cenę OC. W zeszłym miesiącu średnia najtańsza oferta dla kierowców  z jedną szkodą na koncie wynosiła 1181 zł.

  • Dwie szkody na ostatniej polisie

Właściciele aut, którzy spowodowali dwie szkody w ostatnim roku polisowym są przez ubezpieczyciele traktowani jako bardzo ryzykowni kierowcy. Nie mogą więc liczyć na przychylność towarzystw w kwestii ceny ubezpieczenia OC. Średnia najniższa cena polisy w styczniu 2017 r. wynosiła dla nich aż 1701 zł, czyli niemal 1000 zł więcej niż dla kierowców bezszkodowych.

Miejsce zamieszkania a cena polisy

Duże znaczenie przy wyliczaniu składki OC ma także miejsce zamieszkania właściciela pojazdu. Tam gdzie ryzyko powstania szkody jest największe, ceny również należą do najwyższych. Najdroższe polisy kupują więc mieszkańcy dużych, zatłoczonych miast. Mieszkańcy stolicy w zeszłym miesiącu płacili średnio za najtańsze OC 969 zł, podczas gdy właściciele aut zarejestrowanych w małej miejscowości Wyśmierzyce (także województwo mazowieckie) otrzymywali oferty o 49% tańsze w kwocie 650 zł. Jeśli istnieje taka możliwość, to we wniosku polisowym warto więc zadeklarować nie tylko miejsce zameldowania, ale także zamieszkania i użytkowania auta (jeśli jest inne niż adres zameldowania), co może wpłynąć na obniżenie składki.

Co jeszcze wpływa na cenę OC?

Towarzystwa ubezpieczeniowe zadają szereg pytań, które mają wpływ na cenę ubezpieczenia OC. Ponieważ każde towarzystwo indywidualnie ocenia ryzyko powstania szkody, warto podać wszystkie informacje, o które jesteśmy proszeni. Na cenę polisy wpływ ma nie tylko wiek kierowcy, historia ubezpieczenia, rodzaj posiadanego auta, ale także stan cywilny lub posiadanie dzieci. Dobrym sposobem na znalezienie  odpowiadającej nam oferty jest skorzystanie z porównywarki ubezpieczeń, która zestawi ceny kilku towarzystw. Warto sprawdzić np. tanie OC wg Ubezpieczamy Auto  i mieć gwarancję najlepszej ceny.

materiał zlecony