Korzystanie ze smartfonów a zdrowy sen

Wertowanie elektronicznej poczty, odwiedzanie serwisów społecznościowych lub czytanie newsów w telefonie czy tablecie to już dla wielu stały rytuał przed snem. Nie każdy jednak ma świadomość jak te czynności wpływają na jakość naszego wypoczynku.

 

Jakość i długość snu mają ogromny wpływ na samopoczucie i kondycję następnego dnia. To właśnie w trakcie nocnego wypoczynku nasz organizm robi coś w rodzaju przeglądu wszystkich systemów, naprawiając ewentualne usterki. Powinniśmy mu ten proces ułatwiać, dbając o odpowiednią higienę snu. Zrobimy to zapominając o serfowaniu po ulubionych stronach tuż przed zaśnięciem.

 

Wyświetlacze na cenzurowanym

Melatonina to główny sprzymierzeniec snu. Produkcja tego hormonu jest organizmowi wręcz niezbędna do zasypiania. Tymczasem wpatrując się w jasne ekrany urządzeń mobilnych, skutecznie hamujemy proces wytwarzania melatoniny. Głównym winowajcą jest niebieskie światło. W naturze, jego najsilniejsza emisja występuje w godzinach porannych i to właśnie ono daje do mózgu sygnał „czas wstawać, już rano…!”. Ekrany w smartfonach, tabletach czy komputerach emitują właśnie ten rodzaj światła, skutecznie zaburzając nasz rytm biologiczny.

 

Nie rób z sypialni miejsca do pracy

Oczywiście to głównie niebieskie światło, hamujące proces produkcji melatoniny, wpływa na zaburzenia snu. Jednak to nie jedyny powód, dla którego powinniśmy zapomnieć o korzystaniu z urządzeń mobilnych przed zaśnięciem. Innym aspektem jest mechanizm, tworzący się w naszych umysłach. Sypialnia zamiast miejsca utożsamianego wyłącznie z wypoczynkiem, coraz częściej staje się przestrzenią, w której nasz mózg jest stymulowany do dalszej aktywności i pracy.

 

 

 

Smartfony to nie wszystko

Tak naprawdę ograniczyć korzystanie z urządzeń mobilnych powinniśmy na co najmniej godzinę przed snem. Jednak to tylko jeden z elementów dbania o komfort spania. Nie zapominajmy o takich czynnościach jak wywietrzenie sypialni czy zjedzenie lekkiej kolacji, najlepiej popijając posiłek ziołową herbatką. Zdrowy sen może nam zapewnić także dobry materac – Jeżeli chcemy budzić się z uśmiechem powinniśmy zainwestować w wysokiej jakość materac, który będzie nam służył przez lata. Wybierając ten odpowiedni, zwróćmy uwagę na jego twardość i rodzaj wypełnienia. Dobrym sprawdzeniem tego pierwszego kryterium jest prosty test, polegający na wsunięciu rozłożonej dłoni pod plecy podczas leżenia na materacu na wznak. Jeśli ręka wsunie się stawiając lekki opór, będziemy mieli pewność, że nasz kręgosłup zyska odpowiednie podparcie ­– tłumaczy Tomasz Goc, Dyrektor Handlowy Fabryki Materacy Janpol.