Korekta na dolarze pomogła PLN

Środowy, poranny handel na rynku złotego przynosi utrzymanie silniejszego złotego po wczorajszych wzrostach. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,1602 PLN za euro, 3,6674 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,8584 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,257% w przypadku papierów 10-letnich.

 

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na złotym mijało raczej pod znakiem lekkiego osłabienia polskiej waluty, jednak układ ten został zmieniony po popołudniowym wystąpieniu szefowej FED przed amerykańskim Kongresem. J. Yellen stwierdziła, iż FED usunie ze swoich komunikatów słowa o konieczności zachowania „cierpliwości” w zakresie polityki monetarnej, a sama kwestia podwyżek stóp analizowana będzie „z posiedzenia na posiedzenie”. Wystąpienie szefowej FED było dość trudne w interpretacji stąd początkowe umocnienie dolara, a następne wejście amerykańskiej waluty w korektę. Ostatecznie spadek wyceny dolara pozwolił na odreagowanie na bardziej ryzykownych aktywach jak np. walutach EM. W konsekwencji obserwowaliśmy umocnienie złotego na większości zestawień oraz spadek rentowności polskiego długu. Dobre nastroje na rynkach zostały dodatkowo podtrzymane przez poranną publikację przemysłowego PMI dla Chin, który ponownie znalazł się powyżej 50pkt. (wzrost do 50,1 pkt. z 49,7 pkt. poprzednio). W konsekwencji po przynajmniej tymczasowym rozwiązaniu tematu Grecji oraz dość znaczącym wystąpieniu J. Yellen nastroje na rynkach pozostają pozytywne wspierając wyceny m.in. PLN. Warto jednak pamiętać, iż w kraju zbliżamy się już do marcowego posiedzenia RPP, które ograniczać będzie potencjalne wzrosty na PLN z uwagi na oczekiwane cięcia stóp (25-50pb.).

 

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest znaczących publikacji makroekonomicznych z Polski. Szeroki kalendarz makro również nie zawiera istotniejszych wydarzeń fundamentalnych. Rynek najprawdopodobniej skupi się na analizie wczorajszych słów szefowej FED (oraz dzisiejszego analogicznego wystąpienia przed Izbą Reprezentantów) oraz porannych lepszych danych z Chin.

 

Wczorajsze umocnienie polskiej waluty neguje korekcyjne układy na złotym. Kurs EUR/PLN wrócił do okolic wsparć na 4,15-4,16 PLN, podczas gdy CHF/PLN sygnalizuje możliwą kontynuację spadków w ramach trendu zniżkującego. W przypadku USD/PLN kurs utrzymuje się w ramach konsolidacji 3,6525 – 3,7058 PLN.