Konstrukcja stalowa białostockiej spalarni gotowa

600 ton stali, 40 metrów wysokości, cztery miesiące prac  – Promostal z Czarnej Białostockiej w terminie zakończył montaż konstrukcji stalowej białostockiej spalarni. Prace wykonywało 14 pracowników.

Montaż głównej konstrukcji stalowej zakończył się w pierwszym tygodniu listopada. Ostatnim etapem robót był montaż platformy na poziomie 38-40m oraz wyposażenie pomostów roboczych w poziomie 20-40m w kraty pomostowe,  barierki i bortnice – te prace zakończono w zeszłym tygodniu.  Obecnie inwestor przeprowadza odbiory prac.

– Kamieniem milowym tej inwestycji było przekazanie zmontowanej do poziomu 20 m konstrukcji stalowej Boiler house, na którym firma Sefako zamontowała ważący 500 ton kocioł – najważniejszy element wyposażenia technologicznego – opowiada Patryk Mlonek z Promostalu, kierownik kontraktu, zawartego z konsorcjantem odpowiedzialnym za linię technologiczną spalarni – Keppel Seghers Belgium NV.  Przedmiotem umowy była prefabrykacja i montaż stalowej konstrukcji wsporczej obejmująca następujące elementy konstrukcyjne: słupy, belki, stężenia rurowe oraz elementy wyposażenia pomostów roboczych: kraty pomostowe, barierki i bortnice.

Montaż rozpoczął się 7 lipca i trwał cztery miesiące. Zakres robót został podzielony na poszczególne etapy, a w jego ramach wykonano:  konstrukcję wsporczą kotła o wadze ok. 500t,  konstrukcję wsporczą pod technologię stabilizacji i zestalania popiołów – ok. 50t, klatkę schodową do konstrukcji oczyszczania spalin – ok. 16t, klatkę schodową do konstrukcji wsporczej pod technologię stabilizacji i zestalania popiołów – ok. 18t oraz konstrukcję wsporczą pod kanały spalin i inne wyposażenie – o wadze ok. 12t.

– Całość prac na placu budowy obejmowała montaż konstrukcji stalowej w budynku procesowym- mówi Patryk Mlonek.- Prawidłowy przebieg prac montażowych wymagał skoordynowania jednocześnie prowadzonych robót przez kilku wykonawców, co było niemałym wyzwaniem.

Spalarnia powstaje w Białymstoku przy ulicy Andersa w ramach projektu: „Zintegrowany system gospodarki odpadami dla aglomeracji białostockiej”. Jej budowa kosztuje 330 mln zł (210 mln zł pochodzi z UE z programu Infrastruktura i Środowisko). W zakładzie, który  zajmie 3,3 ha mieścić się będzie m.in.  budynek procesowy z bunkrem na odpady, kotłem odzyskowym, instalacją oczyszczania spalin oraz instalacją zestalania i stabilizacji popiołów, hala przetwarzania i waloryzacji żużla. Żużel będzie składowany na wysypisku komunalnym w Hryniewiczach. Zakład, który poza utylizacją odpadów będzie także produkował energię cieplną i elektryczną, ma zostać oddany do użytku na przełomie 2015 i 2016 r.

Spalarnia to nie jedyna miejska inwestycja, w realizacji której uczestniczyła spółka z Czarnej Białostockiej. W czerwcu Promostal zakończył montaż konstrukcji stalowej zadaszenia stadionu miejskiego w Białymstoku o wadze około 3 tys. ton.