KONCERT NA DŁONIE, POLICZKI I BRZUCH

Fot. Festiwalu Skrzyżowanie Kultur

Daj się porwać brazylijskim rytmom i przekonaj się, że nie potrzeba instrumentów, by zagrać koncert. Naucz się od charyzmatycznego zespołu Barbatuques, tworzenia muzyki wyłącznie przy pomocy własnego ciała. Warsztaty odbędą się od 22 do 26 września podczas 10. Festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Zapisy ruszają już dziś.

 

Brazylijczycy z zespołu Barbatuques są mistrzami body percussion – perkusji ciała. To połączenie tańca, melodii i rytmu. Stepują, klaszczą, pstrykają palcami, śpiewają, rapują, kląskają, wystukują rytm o uda, brzuch i policzki. Wszystkie te elementy perfekcyjnie zgrane pozwalają tworzyć niezwykłe muzyczne show. Unikalną technikę Barbatuques po raz pierwszy można będzie podziwiać w Polsce. Podczas Festiwalu Skrzyżowanie Kultur Brazylijczycy poprowadzą pięciodniowe warsztaty, wystąpią także z koncertem – 27 września w namiocie festiwalowym przed PKiN.

Pokażemy warszawskiej publiczności, jak wiele dźwięków jesteśmy w stanie wydobyć wykorzystując wyłącznie nasze ciała – zapowiadają członkowie grupy. – Zaprezentujemy tradycyjne brazylijskie melodie i rytmy, od samby przez maracatu po emboladę, ale także bardziej nowoczesne brzmienia jak funk, czy hip-hop. Interakcja z publicznością to ważny element naszych występów. Szybko przełamujemy bariery językowe i kulturowe zachęcając wszystkich do wspólnej zabawy.

Zespół występuje od 1997 roku. Jego założycielem jest Fernando Barba, muzyk i nauczyciel, który przez lata eksperymentował z ciałem, tworząc zadziwiające muzyczne widowiska. Od lat dziewięćdziesiątych koncertują w obu Amerykach i Europie. Ich charakterystyczne brzmienie czyni z Barbatuques jeden z najbardziej popularnych zespółów w Brazylii.

Wydaliśmy trzy płyty: „Corpo do Som” (2002), „O Seguinte É esse” (2005) oraz dla dzieci „Tum Pa”. Jeszcze w tym roku do sklepów trafi nasz najnowszy album „Tum Pa ao Vivo” – zdradzają artyści. – Brazylijska muzyka zawsze była naszym głównym źródłem inspiracji. Ale od kiedy koncertujemy na całym świecie, słuchamy world music, coraz bardziej otwieramy się na nowe brzmienia i współpracę z międzynarodowymi artystami.

Barbatuques mają na koncie także sukcesy związane z komponowaniem muzyki filmowej. Współtworzyli m.in. ścieżkę dźwiękową do przebojowej animacji „Rio 2”.

 

Ważnym obszarem ich działalności są warsztaty. Prowadzone przez nich muzyczne zajęcia stymulują kreatywność, koordynację, koncentrację, pamięć. Są okazją lepszego poznania własnego ciała. Uczą także współpracy w grupie.

Technika opracowana przez Barbatuques jest coraz częściej stosowana w brazylijskich szkołach – podkreślają muzycy.

W Warszawie poprowadzą warsztaty: perkusji ciała, wokalne, taneczne, a także zajęcia, których motywem przewodnim będą brazylijskie rytmy. Udział w nich mogą wziąć wszyscy chętni, nie ma ograniczeń wieku, czy umiejętności. Specjalną grupę stworzono z myślą o osobach niepełnosprawnych. Będą się uczyć różnych technik wydobywania dźwięków z własnego ciała, ale także umiejętności koncentracji i pracy w grupie. Zabawy, gry i ćwiczenia muzyczne dopasowano do potrzeb grupy.

 

Zapisy na warsztaty właśnie ruszyły. Zgłoszenia można przesyłać e-mailem na adres warsztaty@festival.warszawa.pl lub korzystać z warsztatowej zakładki na profilu festiwalu na Facebooku. Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń i dokonywania wpłat.
Koszt jednego warsztatu – 50 zł, dwóch warsztatów – 80 zł.

Jedna osoba może wziąć udział w dwóch warsztatach, a ostateczne potwierdzenie udziału zostanie przesłane po dokonaniu wpłaty.

Warsztaty prowadzone przez mistrzów to znak rozpoznawczy Festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Przybliżają publiczności dalekie kultury, oswajają z tym co odmienne i obce. Podczas poprzednich edycji można było uczyć się m.in.: jodłowania, inuickiego śpiewu gardłowego, ekspresji scenicznej z mistrzami z Madagaskaru, czy Wybrzeża Kości Słoniowej. Były zajęcia poświęcone maoryskiemu tańcowi haka, a także lekcje gry na sycylijskim flecie pasterskim czy celtyckim bębnie bodhránie. Bezpośredni kontakt z mistrzami i atmosfera zabawy sprzyja odkrywaniu odległych muzycznych światów. W tym roku w programie warsztatów po raz pierwszy znalazły się zajęcia integracyjne dla osób niepełnosprawnych.

 

PROGRAM WARSZTATÓW 10. FESTIWALU SKRZYŻOWANIE KULTUR
Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej, ul. Jezuicka 4

22-26 września (poniedziałek – piątek)

godz. 12-14

warsztaty integracyjne (rytm głos i perkusji ciała) – w program zajęć wpisane są zabawy i gry adaptacyjne, a także ćwiczenia muzyczne dostosowane do specjalnych potrzeb grupy. Na warsztaty zapraszamy osoby niepełnosprawne oraz ich opiekunów.

mistrzynie: Lu Cestari i Flavia Maia

 

perkusja ciała i głos – zajęcia opierają się na połączeniu śpiewu z rytmem, jaki można wydobyć z własnego ciała. Poprzez wokalizy, ćwiczenia oddechowe, powtórzenia rytmów i melodii, improwizację i interpretację wybranych pieśni brazylijskich warsztat rozwija koordynację i niezależność, które kształtowane są przez jednoczesną pracę nad dźwiękami perkusyjnymi oraz technikami wokalnymi.

mistrzyni: Helo Ribeiro

 

techniki perkusji ciała – prowadzony według metody wypracowanej przez Fernando Barbę, założyciela i dyrektora artystycznego Barbatuques; w trakcie zajęć przedstawione zostaną różnorodne techniki wydobywania dźwięku z ciała.

mistrzowie: Giba Alves i Tais Baliero

 

godz. 16-18

perkusja ciała i taniec podczas zajęć można będzie nauczyć się łączenia używanych przez Barbatuques technik perkusyjnych z ruchami stosowanymi w tańcach brazylijskich.
mistrz: Charles Raszl

 

perkusja wokalna – zajęcia prowadzone przez wieloletniego członka Barbatuques, który na całym świecie naucza technik body percussion, vocal percussion i tańca brazylijskiego.
mistrz: João Simão

 

rytmy brazylijskie – zajęcia proponują pełnię doświadczenia muzycznego poprzez integrację rytmów ciała, śpiewu i tańca.

mistrz: Marcelo Pretto

 

perkusja ciała – prowadzony według metody wypracowanej przez Fernando Barbę, założyciela i dyrektora artystycznego Barbatuques; w trakcie zajęć przedstawione zostaną różnorodne techniki wydobywania dźwięku z ciała.

mistrzowie: Giba Alves i Tais Baliero