Kampania PR „STOMAlife. Odkryj Stomię” zwycięzcą w konkursie Kampania Społeczna Roku 2014

Procontent Communication zdobył nagrodę „Kampania Społeczna Roku 2014” w kategorii kampanie o tematyce zdrowotnej za projekt „STOMAlife. Odkryj Stomię”.  Celem kampanii jest przełamywanie tabu związanego ze stomią.

Kampania „STOMAlife. Odkryj Stomię” ma pozytywnie wpłynąć na społeczny odbiór stomików, dzięki czemu, mimo problemów z jakimi muszą się zmierzyć, będą mieli szansę prowadzić normalne i aktywne życie. Do głównych zadań kampanii należy edukacja opinii publicznej na temat stomii, budowanie zrozumienia i wsparcia społecznego dla pacjentów stomijnych oraz zmianę ich postaw w kierunku akceptacji swojej sytuacji życiowej, co może wpłynąć na ich aktywizację zawodową i społeczną.

„Kampania ma szansę sprawić, że stomicy staną się w mniejszym stopniu dyskryminowani w życiu zawodowym i publicznym oraz przestaną wstydzić się swojej przypadłości. Wierzę, że zaczną uczestniczyć w aktywnościach, których do tej pory unikali, takich jak uprawianie sportu czy realizacja swoich pasji” – powiedział Andrzej Piwowarski, prezes Polskiego Towarzystwa Stomijnego Pol-ilko, które jest jedynym z organizatorów kampanii.

Obecnie negatywne reakcje społeczne sprawiają, że często osoby ze stomią ukrywają swój problem, pozostają w domu, rezygnują z pracy, a wielu pacjentów stomijnych cierpi na depresję. Tymczasem operacja wyłonienia stomii  to często jedyna szansa dla tysięcy pacjentów onkologicznych oraz po przebytych chorobach układu pokarmowego i moczowego. W Polsce mieszka dziś już ponad 40 000 stomików, jednak do swojej choroby publicznie przyznaje się jedynie garstka pacjentów.

„Kampania STOMAlife to już drugi projekt naszej agencji nagrodzony w ramach konkursu Kampania Społeczna Roku. W ramach tego  zwycięskiego projektu udało nam się zachęcić młodych ludzi do pokazania swojego ciała pomimo choroby. Chcieliśmy przekazać młodym ludziom, że pomimo posiadania stomii można nadal cieszyć się życiem, być aktywnym, a nawet wziąć udział w odważnej sesji zdjęciowej. Tak jak kiedyś choroby nowotworowe i rak piersi potrzebowały kampanii “Różowa Wstążka” by mogły o nich napisać pisma kobiece I media o szerokim zasięgu, tak dziś potrzebujemy takich kampanii jak STOMAlife by pozwolić stomikom wyjść z ukrycia i otwarcie przyznawać się do posiadanej stomii” – podkreśla Iwona Kubicz, Prezes Procontent Communication.

Za prowadzenie projektu „STOMAlife. Odkryj Stomię” w Procontent Communications odpowiadają Aleksandra Adrian i Aleksandra Sołtysiak.