Już jest trzecia część „Naszego elementarza”!

www.naszelemenatrz.men.gov.pl – to na tej stronie opublikowana została dzisiaj trzecia część „Naszego elementarza”, darmowego podręcznika dla pierwszoklasistów.

 

Podobnie jak w przypadku pierwszej i drugiej części darmowego podręcznika, także i teraz czekamy na opinie i uwagi. Konsultacje społeczne trzeciej części potrwają dwa tygodnie – do 20 sierpnia 2014 roku. Każdy zainteresowany może przesłać swoje uwagi, komentarze, propozycje zmian, poprawek, uzupełnień, wykorzystując formularz umieszczony na stronie naszelementarz.men.gov.pl

 

„Jak zawsze zachęcamy rodziców i nauczycieli, a także dzieci, które przygotowują się do pójścia do szkoły, aby spojrzały na podręcznik. Jesteśmy bardzo ciekawi Waszych opinii” – mówi Joanna Kluzik-Rostkowska, minister edukacji narodowej.

 

Autorkami trzeciej części elementarza są Maria Lorek, Lidia Wollman i Barbara Ochmańska.

 

„W trzeciej części – podobnie jak w dwóch poprzednich  – dzieci odnajdą znajome osoby: koleżanki i kolegów poznanych w poprzednich odsłonach «Naszego elementarza».  Znów będą czytać, liczyć, badać, dociekać, a książkowi przyjaciele pomogą im zrozumieć otaczający świat  – mówi Maria Lorek. – Zależy nam, by czas spędzony z elementarzem był dla nich wielką i piękną przygodą, i by z radością oczekiwali na jego ostatnią, czwartą część”.

 

Z książki pierwszoklasiści będą uczyć się języka polskiego, matematyki, przyrody i wiedzy społecznej. Dzięki niej będą rozwijać także zdolności artystyczne. W tej części elementarza uczniowie spotkają się m.in. z liczbami: 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20. Poznają także nowe litery, zmiękczenia i dwuznaki: ń, ś, ć, ź, f, rz, ż, sz, cz, dz, dź, dż, h, ch.

 

Także i trzecią część podręcznika wydrukuje Centrum Usług Wspólnych – instytucja gospodarki budżetowej podległa szefowi Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

 

„Do każdej z części podręcznika przygotowywany jest poradnik dla nauczycieli–  przewodnik metodyczny, który obejmie wszystkie treści edukacyjne” – przypomina Maria Lorek.

 

Przygotowywany na zlecenie MEN darmowy podręcznik będzie się składał z czterech części. Uczniowie będą z nich korzystać kolejno przez: z pierwszej części (jesień) – przez trzy pierwsze miesiące roku szkolnego, drugiej części (zima) – trzy kolejne miesiące, trzeciej (wiosna) – dwa miesiące, czwartej (lato) – dwa ostatnie miesiące roku szkolnego.

 

Jeszcze w trakcie wakacji opublikowana zostanie ostatnia, czwarta część elementarza. Pierwsza, wydrukowana część podręcznika jest już w drodze do szkół. Trafi tam do 22 sierpnia. Kolejne – trafiać będą sukcesywnie, odpowiednio wcześniej, przed rozpoczęciem pracy z kolejnymi częściami.

 

Podręcznik jest wieloletni. Służyć będzie trzem rocznikom pierwszoklasistów.

 

Zachęcamy do śledzenia strony www.naszelementarz.men.gov.pl

 

To tam znajdą Państwo szczegółowe informacje nie tylko na temat „Naszego elementarza”, ale również dotyczące pozostałych zmian w dostępie do podręczników.
W zakładce „Dla nauczycieli” na bieżąco publikujemy najczęściej pojawiające się w tym kontekście pytania wraz z odpowiedziami.

 

Przypomnijmy: do 2017 roku – z punktu widzenia rodziców – podręczniki dla uczniów wszystkich klas szkół podstawowych oraz gimnazjów będą bezpłatne. Książki
(z wyjątkiem podręczników dla klas I–III szkół podstawowych, przygotowywanych na zlecenie MEN),  a także materiały ćwiczeniowe będą finansowane z dotacji celowej.

 

Reforma rozpoczyna się w tym roku. Od września 2014 roku obejmie pierwszoklasistów. Otrzymają darmowy podręcznik, szkoła – z dotacji celowej – kupi dla nich podręcznik do nauki języka obcego oraz materiały edukacyjne i ćwiczeniowe. Podręczniki będą własnością szkoły, która będzie je wypożyczała uczniom.