Już od 15 miesięcy trwa ożywienie na rynku deweloperskim

Fot. Lion’s Bank

43,1% (r/r) – aż o tyle wzrosła we wrześniu liczba mieszkań, których budowę rozpoczęli deweloperzy – wynika z najnowszych danych GUS. Dalsze obniżanie się kosztu pieniądza powinno pozytywnie wpłynąć na skalę działalności deweloperów i ożywienie notowane na tym rynku.

 

Najnowsze dane o budownictwie mieszkaniowym, które opublikował GUS, pokazują, że wrzesień był już 15 z rzędu miesiącem ożywienia. W tym czasie tylko raz dynamika wzrostu liczby rozpoczynanych budów była niższa niż dwucyfrowa (2%; listopad 2013 r.), a raz wyniosła aż 115% (r/r w styczniu 2014 r.). Najnowsze dane opublikowane przez GUS (za lipiec bieżącego roku) pokazują, że firmy budujące mieszkania rozpoczęły tworzenie kolejnych 7,6 tys. lokali – to wynik o 43,1% wyższy, niż w analogicznym okresie przed rokiem. Warto podkreślić, że skoro ożywienie w tym segmencie trwa już od 15 miesięcy, to ponad 40-proc. dynamika wzrostu nie wynika z efektu niskiej bazy przed rokiem.

 

Obserwowanemu ożywieniu w obszarze nowych budów sprzyjają: tani kredyt, nisko oprocentowane lokaty oraz, w znacznie bardziej ograniczonym zakresie, także program dopłat do nowych mieszkań. Przekłada się to na wolumen sprzedaży, którego deweloperzy nie notowali na tak wysokim poziomie od czasów przed kryzysem.

 

 

 

Pozwoleń też nie zabraknie

 

Ożywienie widoczne jest też w obszarze liczby pozwoleń na budowę. We wrześniu deweloperzy otrzymali ich tyle, że mogliby zbudować 7 tys. mieszkań. To o 17% więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem.

 

We wrześniu deweloperzy dostali co prawda mniej pozwoleń na budowę niż rozpoczęli budów (saldo 510 mieszkań), ale wciąż posiadają bardzo dużo decyzji, które z dnia na dzień pozwalają przystąpić do prac budowlanych. Aktualna baza niewykorzystanych decyzji opiewać może na 30,6 tys. lokali. O tyle liczba wydanych w ostatnich 3 latach (tyle ważna jest ta decyzja administracyjna) pozwoleń przewyższa liczbę rozpoczętych budów. Deweloperzy mogą więc aktywnie reagować na rosnący popyt na mieszkania. W takiej sytuacji trudno spodziewać się dynamicznych wzrostów cen lokali pomimo taniego kredytu.

 

 

 

Co trzecie nowe mieszkanie od dewelopera

 

Pozytywne informacje płyną też z obszaru liczby mieszkań oddanych do użytkowania przez deweloperów. Ci we wrześniu ukończyli 4,7 tys. lokali. To o 13,3% więcej, niż w analogicznym okresie przed rokiem. Przez 9 miesięcy 2014 roku deweloperzy oddali do użytkowania 39,1 tys. lokali. Na całym rynku było to 100,1 tys. mieszkań. Deweloperzy budują więc w Polsce niewiele ponad jedno mieszkanie na trzy. Sytuacja ta jednak nie zaskakuje, bo od lat trzonem budownictwa mieszkaniowego są osoby fizyczne tworzące najwięcej nieruchomości.

 

 

 

Trendy w całym sektorze budownictwa mieszkaniowego:

 

GUS prezentuje dane o budownictwie mieszkaniowym dzieląc inwestorów na 4 kategorie:

  1. Inwestorów indywidualnych,
  2. Deweloperów,
  3. Spółdzielnie,
  4. Pozostałych inwestorów (budownictwo komunalne, zakładowe i społeczne czynszowe)

W całym sektorze budownictwa mieszkaniowego wyniki wskazują na rosnącą aktywność budowlaną. We wrześniu wydano pozwolenia na budowę 14,3 tys. mieszkań, a więc o 9,2% więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Rozpoczęto też budowę 15,1 tys. lokali, a więc 20,3% więcej niż we wrześniu 2013 r. Progres zanotowano też w sferze liczby mieszkań oddawanych do użytkowania. Oddano bowiem do użytkowania 11,4 tys. mieszkań, czyli o 6,7% więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej.