Jesienne szczepienie lisów na Mazowszu

Od 15 do 22 września Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii przeprowadziakcję szczepienia przeciwko wściekliźnie lisów wolno żyjących. Szczepionka zrzucanabędzie z samolotów na lasy, pola i łąki województwa. Nie wolno dotykać preparatu – ten z zapachem człowieka nie zostanie podjęty przez zwierzęta. Przez dwa tygodnie po wyłożeniu szczepionki psy należy prowadzać na smyczy, a koty trzymaćw zamkniętych pomieszczeniach.

Szczepienie wykonuje się szczepionką umieszczoną we wnętrzu przynęty w kształcie brunatno-zielonego krążka o zapachu rybnym. W województwie mazowieckim preparat będzie zrzucany w ilości 20 dawek na 1 km2, we wschodniej części powiatu łosickiego 30 dawek na 1 km2 ze względu na utworzoną strefę buforową (brak szczepień przeciwko wściekliźnie za wschodnią granicą Polski). Zrzuty nie obejmują zbiorników wodnych, dróg i terenów zabudowanych. Szczepionka uodparnia wyłącznie lisy.

Każdy, kto przypadkiem będzie miał styczność ze szczepionką powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Należy także zwrócić uwagę na domowe czworonogi, których ewentualny kontakt z preparatem należy zgłosić do weterynarza.

Lis jest zwierzęciem wolno żyjącym, najbardziej podatnym na zakażenie wirusem wścieklizny. Regularne szczepienia zmniejszają ryzyko zachorowań. Dzięki nim w województwie mazowieckim nie odnotowano w ostatnich latach żadnego przypadku zarażenia lisa wścieklizną.