Jak zaaranżować kącik kuchenny?

„Przez żołądek do serca”, ale to nie jedyny powód, który przemawia za poświęceniem większej uwagi urządzaniu kuchennego wnętrza. Pięknie zaaranżowana przestrzeń sprawia, że poranna kawa wydaje się smakować lepiej, a gotowanie i przygotowywanie potraw jest dużo przyjemniejsze. Dlatego warto zaznajomić się z dostępnymi na rynku rozwiązaniami i inspiracjami. Kluczem do sukcesu może okazać się cegła, która bądź co bądź, niejedno ma imię.

Płytki cegłopodobne to jeden z najpopularniejszych trendów w aranżacji wnętrz. Na ich korzyść przemawia bogactwo faktur i kolorów. Mogą być motywem przewodnim lub stanowić przeciwwagę dla mebli. Co więcej sprawdzą się zarówno na całej powierzchni ściany, jak i jej fragmencie, na przykład jako wypełnienie przestrzeni między blatem a zawieszonymi nad nim szafkami.

Jaką cegiełkę wybrać?

Naturalnie możemy postawić na ponadczasową czerwoną klasykę, np. Monsanto w systemie    z szarą fugą, najpełniej oddającą autentyczny urok cegły. Czerwona barwa ociepli wnętrze i stworzy w nim niepowtarzalny klimat. Takie cegiełki świetnie prezentują się w zestawieniu z innymi materiałami jak np. beton czy metal, stwarzając tym samym ogromne możliwości w zakresie aranżacji kuchni bez względu na styl, w jakim zdecydujemy się ją urządzić. To świetne tło dla białych, śmietankowych, czerwonych, szarych oraz czarnych mebli, świetne dopełnienie drewnianych blatów i dodatków. A jeśli nie czerwona cegła to jaka?

Biały uniwersalizm

Biel to od wielu sezonów numer jeden w przestrzeniach kuchennych. Płytka cegłopodobna w tym kolorze rozjaśni i powiększy optycznie wnętrze, nadając mu pożądanej nietuzinkowości. Takie możliwości otwiera przed nami płytka Loft, dostępna także w kolorze czerwonym. Jej nienachalny design, zawdzięczany miękko zaokrąglonym brzegom sprawdzi się w każdym stylu. To idealna propozycja szczególnie dla pomieszczeń o niewielkim metrażu, słabo doświetlonych, jak i tych łączących kilka funkcji, w których zależy nam na wizualnym wyznaczeniu stref. Jeśli remont planujemy przeprowadzić samodzielnie, ułatwią nam go płytki z gotową fugą Parma 1 white.

Biel wprowadza do wnętrz świeżość, ale w nadmiarze także sterylność. Jeśli zatem decydujemy się na nią w kuchni warto sięgnąć po różne faktury albo materiały. Struktura płytek zapobiegnie wrażeniu monotonii i „szpitalnemu” efektowi. Ważną rolę w takiej aranżacji odegrają także dodatki, np. podkładki, kuchenne sprzęty czy dekoracje okien. Dobierając je miejmy na uwadze, że jest to kolor neutralny i bezpieczny, możemy go w zasadzie dowolnie łączyć z innymi barwami.

Biała płytka uwielbia kontrasty. Co więcej, świetnie czuje się w towarzystwie szkła i metalicznych detali. Na jej tle bardzo gustownie wypadają również połyskujące fronty. Ważny element wystroju w takich wnętrzach stanowią także oryginalne dodatki, np. lampy wieszane nad wyspą kuchenną lub stołem. Jeśli zastosujemy fugę utrzymaną w ciemnych tonach, wówczas nadamy wnętrzu bardziej wyrazistego charakteru – Robert Szybiak, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu w firmie Stegu.

Co warte podkreślenia, urok białej cegły nie musi być surowy, wręcz przeciwnie. Wystarczy zestawić ją z drewnem i już mamy przepis na piękne wnętrze w dobrym stylu. Tego typu aranżacje najlepiej prezentują się w otoczeniu dodatków w kolorach ziemi, np. beże i brązy, zielenie czy szarości.

Szara elegancja

Równie popularne jak białe, stały się także szare kuchnie. I nie chodzi tu wyłącznie o fronty szafek. Szarość gości często również na ścianach. Dobrze prezentuje się tak i na całych powierzchniach, jak i fragmencie nad blatem. Płytki cegłopodobne świetnie wpisują się w ten trend, wprowadzając do wnętrza elegancję i przyjemne dla oka wyrafinowanie. Podobnie jak w przypadku białych kuchni, planując samodzielny remont warto zwrócić uwagę na płytki dostępne w systemie z gotową fugą, np. Boston –przypominające naturalną cegłę i występujące aż w trzech odcieniach szarości: moonlight, grey oraz graphite. Ciekawym rozwiązaniem mogą być cienkie, podłużne płytki połączone w panel, takie jak Metro. Ich wyrazista struktura i kolorystyka podkreśli charakter wnętrza, nadając mu loftowego sznytu.