Inwestycje w pozyskiwanie energii z fal morskich

Fortum nabyło udziały w fińskiej firmie Wello, zajmującej się rozwojem technologii pozyskiwania energii z morskich fal.

 

Jednym z elementów oferty Wello jest urządzenie o nazwie Penguin, które pozwala na produkcję energii elektrycznej z fal morskich. Zastosowanie dryfującej obudowy powoduje, że urządzenie nie wymaga masywnego zakotwiczenia, a dzięki stabilności i zwartej konstrukcji pozwala na budowę farm morskich nawet w miejscach o bardzo trudnych uwarunkowaniach pogodowych. W ramach sfinalizowanej 1 września transakcji Fortum objęło 13,6% udziałów w spółce.

– Świat stopniowo zmierza w stronę gospodarki solarnej, w której produkcja energii będzie się opierać na odnawialnych źródłach, a zasoby będą wykorzystywane dużo efektywniej niż ma to miejsce obecnie. Produkcja energii z fal morskich ze względu na brak emisji, może odegrać istotną rolę w budowie gospodarki solarnej, dlatego angażujemy się w prace badawczo-rozwojowe w tym obszarze – mówi Jacek Ławrecki, rzecznik prasowy Fortum Power and Heat Polska.

W lutym 2014 roku Fortum podpisało umowę na budowę testowej farmy morskiej u wybrzeży Kornwalii z firmą Wave-Hub, brytyjskim operatorem instalacji umożliwiających testowanie sprawności urządzeń generujących energię z fal morskich. Na mocy porozumienia Fortum zyskało możliwość instalacji pełnowymiarowych urządzeń pozyskujących energię z fal w warunkach oceanicznych.

Obecnie Fortum realizuje także inne projekty w obszarze pozyskiwania energii z fal:

  • Prowadzi prace przy budowie jednej z największych na świecie testowych farm morskich o łącznej mocy 10 MW w Sotenäs przy zachodnim wybrzeżu Szwecji.

We wrześniu 2013 r. Fortum rozpoczęło współpracę z firmami DCNS oraz AW-Energy przy budowie farmydemonstracyjnej, zlokalizowanej we Francji u wybrzeża Bretanii, opartej na technologii ruchomych paneli (WaveRoller). Technologia ta została również z sukcesem sprawdzona na początku 2014 roku za pomocą instalacji testowej umieszczonej na dnie Oceanu Atlantyckiego u brzegów Portugalii.