Inteligentny rower, tańczące pająki, maszyna do sortowania Skittlesów… czyli najbardziej niesamowite projekty Intel Developers Forum 2015

Co roku, w okolicach sierpnia-września, oczy miłośników nowoczesnych technologii z całego świata kierują się w stronę San Francisco. To właśnie tam odbywa się Intel Developers Forum – impreza, która wyznacza nowe standardy i wytycza nowe ścieżki w rozwoju technologii. Nowe zastosowania technologii Intel RealSense, smartfony z funkcją analizy głębi i mapowania 3D, technologia Intel Optane, wynosząca możliwości dysków SSD na wyższy poziom oraz nowe urządzenia z obszaru Internetu Rzeczy – to tylko niektóre z technologicznych hitów tegorocznego IDF-u. Poniżej przedstawiamy 8 projektów z Intel Developers Forum 2015, które w ostatnich dniach rozpaliły wyobraźnię fanów nowoczesnych technologii.

1. Rower i trener w jednym, czyli wyczynowy BMX śledzący własne triki

 

Podczas konferencji otwierającej IDF nad głowami prezenterów przeleciał BMX. Co ma wspólnego z technologią Intela rower wyczynowy? Siodełko i kierownica miały wbudowane mikrokontrolery, które używały akcelerometrów, żyroskopów i funkcji porównywania wzorów do rozpoznania, jaki trik został wykonany. Cała konstrukcja bazuje na platformie Intel Curie, której wielkość porównywalna jest do wielkości guzika. Dzięki temu rower jest w stanie przeanalizować cały wykonany trik.

2. Maszyna do sortowania Skittlesów

Większość z nas ma swój ulubiony kolor Skittlesów. Jedni wolą zielone, inni zajadają się tymi czerwonymi. Jak szybko odseparować ulubiony kolor od pozostałych? Makersi (pasjonaci nowoczesnych technologii, samodzielnie tworzący projekty urządzeń), wykorzystujący w swoich projektach platformę Intel Galileo, postanowili zmierzyć się z tym problemem i zbudowali… maszynę do sortowania Skittlesów.

 

Wydrukowana w technologii 3D maszyna do rozdzielania Skittlesów bazuje na platformie Intel Galileo i sortuje drażetki według kolorów. Tylko tyle i aż tyle.

3. „Martwiące się” sowy

 

Za pomocą technologii 3D wydrukowane zostały również  sowy, nazwane przez twórcę ”Worry Birds”. Głównym zadaniem ptaków jest przejmowanie się zamiast człowieka! W praktyce sowy wykorzystano dotychczas do monitorowania na Twitterze haseł dotyczących ataków rekinów. Im więcej doniesień o przykrych zdarzeniach, tym smutniejsze były sowy. Dzięki Intelowi możemy więc powiedzieć: zmartwienie z głowy!

4. Do roboty – czyli przynieś, podaj, pozamiataj… robocie

 

Śniadanie do łóżka zaserwowane przez… robota? To możliwe! Zaprezentowany na IDF robot firmy Savioke może zastąpić obsługę hotelową. Mechaniczny lokaj przyjmuje polecenia i dostarcza do konkretnych pokoi zamówione jedzenie i napoje. Dzięki wbudowanym kamerom Intel RealSense z możliwością pomiaru głębi Savioke jest w stanie samodzielnie omijać przeszkody. Robot posiada również zintegrowany panel dotykowy, którego klient może użyć do wyrażenie swojej oceny na temat obsługi.

5. Symulator, który podziela Twój punkt widzenia

 

Jeden Twój ruch i symulator wyścigów iRacing zmienia kąt widzenia, dostosowując go do Ciebie! Podłączona do urządzenia kamera Intel RealSense pozwala na aktywne śledzenie ruchów głowy gracza i na ich podstawie obiera perspektywę. Fani gier wyścigowych powinni być zachwyceni nowym, immersyjnym wymiarem rozgrywek, w których to gra dostosowuje się do nich, a nie odwrotnie. Dodatkowo nowy symulator zbudowany został w oparciu o szóstą generację procesorów, Intel Skylake, dzięki czemu na pewno nie będzie można odmówić mu wydajności.

6. Lustereczko powiedz przecie… czyli interaktywne lustro dla niezdecydowanych

 

Memomi Memory Mirror zupełnie zmienia wymiar zakupów. Dobra informacja dla Panów jest taka, że również skraca czas ich trwania. Interaktywne lustro pomaga bowiem zaoszczędzić dużo czasu w trakcie mierzenia. Dzięki niemu niezdecydowani klienci mogą do woli modyfikować kolor ubrania, a nawet stworzyć duplikat samego siebie, by porównać dwa różne kolory tej samej części garderoby. Błyskawiczne zakupy? Brzmi tak obco, a już wkrótce może stać się możliwe!

7. Inteligentny automat z napojami

 

Jeżeli masz problem nie tylko z wyborem ubrania, ale i napoju z automatu – Intel po raz kolejny przyjdzie z pomocą. W trakcie IDF zaprezentowano cyfrowe automaty z napojami sterowane gestami i wyczuwające zbliżające się osoby. Rozpoznając ich, maszyna klasyfikuje klientów pod kątem wieku, płci i innych cech, by przygotować specjalną ofertę napojów. To się nazywa czytanie w myślach!

 

8. You’ve got to move like… spider! Czyli pająki tańczą, jak im Intel zagra

 

Konferencję zakończył taniec, który na pewno zapamiętają nie tylko uczestnicy, ale i wszyscy śledzący doniesienia z konferencji. Na scenie pojawiło się bowiem kilkanaście mechanicznych pająków, które skonstruowano w oparciu o technologię Intel RealSens. Mówiąc w skrócie, pozwala ona na sterowanie urządzeniami za pomocą gestów czy komend głosowych. Pająki tańczyły pod dyktando CEO Intela, Briana Krzanicha, który przy nadgarstku posiadał miniaturowy kontroler. Szkoda, że ta sztuczka nie działa z prawdziwymi insektami!