Intel na targach IFA 2015: przyszłość dzieje się teraz

Najlepsze procesory w historii, komputery obsługiwane za pomocą gestów i bezkolizyjne drony, których „oczami” są kamery Intel RealSense – to tylko niektóre z rozwiązań zaprezentowanych przez Intela w trakcie jednych z największych na świecie targów elektroniki użytkowej IFA 2015 w Berlinie. Oprócz urządzeń pokazanych podczas konferencji, Intel pochwalił się również praktycznymi zastosowaniami swoich technologii, do których należą między innymi inteligentny ekspres do kawy rozpoznający twarz użytkownika, czy urządzenie do skanowanie rozmiaru paczek.

Wśród wielu innowacyjnych rozwiązań zaprezentowanych przez Intela na targach IFA na szczególną uwagę zasługują najnowsze procesory Intel Core szóstej generacji oraz kolejne urządzenia wykorzystujące technologię Intel RealSense.

Hasłem przewodnim naszej konferencji w Berlinie było „This is now”. Chcemy pokazać, że rewolucyjne technologie nie są prototypami, które wymagają dopracowania i trafią na rynek dopiero za kilka lat – mówi Krzysztof Jonak, dyrektor Intela w Europie Środkowo-Wschodniej. – Miniaturowe, lecz w pełni wydajne komputery, obsługiwanie urządzeń za pomocą gestów, fotorealistyczna grafika – dzięki rozwiązaniom takim jak procesory Intel Core szóstej generacji czy kamera Intel RealSense z trójwymiarowym pomiarem głębi to wszystko jest już dostępne na wyciągnięcie ręki. Przyszłość dzieje się teraz  – dodaje Krzysztof Jonak.

Procesory Intel Core szóstej generacji 

Układy Intel Core szóstej generacji wyznaczają nowe standardy – dzięki nim najnowsze modele komputerów mogą być smuklejsze, lżejsze i nieporównanie bardziej wydajniejne niż ich kilkuletnie odpowiedniki. Dodatkowo, nowe procesory, oparte na mikroarchitekturze Skylake i wykonane w 14-nanometrowych procesie technologicznym, jeszcze lepiej radzą sobie z odtwarzaniem i edycją wideo w rozdzielczości 4K.  W ciągu najbliższych miesięcy na rynek trafią również procesory Intel Core szóstej generacji ze zintegrowanymi układami graficznymi Intel® Iris i Iris Pro, które wydajnością dorównują popularnym kartom graficznym PCI-E. Kirk Skaugen, wiceprezes i dyrektor generalny Client Computing Group w Intelu, zapowiedział w trakcie konferencji prasowej, że nowe procesory zasilą cały szereg urządzeń: od miniaturowego Intel Compute Stick, po desktopy, Ultrabooki, urządzenia 2w1 i All-in-One.

Intel ogłosił także, że w ramach rodziny procesorów mobilnych Intel® Core™ m oferowane będą wersje Intel Core m3, m5 i m7. Procesor z tej rodziny ma trafić również do miniaturowego peceta Intel Compute Stick. Kolejną nowością jest są mobilne stacje robocze, których sercem będą nowe procesory Intel® Xeon™.

Wszystkie procesory Intel Core szóstej generacji zostały zoptymalizowane pod kątem pełnego wykorzystania możliwości systemu Microsoft Windows® 10. Dzięki funkcji Windows Cortana*, obsługa komputerów wyposażonych w nowe procesory będzie jeszcze bardziej intuicyjna. System Windows Hello*, w połączeniu z technologią True Key™, od Intel Security, umożliwi z kolei bezpieczne logowanie się na podstawie rysów twarzy. Wyeliminuje to ryzyko przechwycenia haseł, dzięki czemu korzystanie z urządzeń będzie interakcją o naprawdę wysoce spersonalizowanym charakterze.

Nowe zastosowania Intel RealSense

Intel stawia również na poszerzanie zakresu zastosowania technologii Intel RealSense. W najbliższym czasie ma ona trafić do jeszcze większej liczby urządzeń, dzięki czemu będzie można sterować nimi za pomocą gestów czy komend głosowych. Poza tym umożliwi ona trójwymiarowe skanowanie obiektów oraz wycinanie tła z obrazu w czasie rzeczywistym.

Oprócz wykorzystania Intel RealSense w urządzeniach osobistych, Intel zaprezentował szereg praktycznych zastosowań dla technologii rozpoznającej ludzkie gesty czy śledzącej punkty na twarzy użytkownika. Na swoim stoisku zaprezentował między innymi, jak ekspres do kawy, weryfikując daną osobę oraz jej mimikę, wybiera jaką kawę zaparzyć. Ponadto, zwiedzający stoisko mieli okazję zobaczyć urządzenie skanujące paczki i rozpoznające ich rozmiar. Intel testuje to rozwiązanie również na lotniskach, gdzie Intel RealSense miałby służyć do weryfikowania wielkości bagażu.