Informatycy nie boją się rozmów o podwyżce

Jak powszechnie wiadomo, praca w IT jest dochodowym zajęciem. Potwierdzają to najnowsze dane serwisu zarobki.pracuj.pl, według których Software Architect zarabia przeciętnie 8 280 złotych netto miesięcznie. Oprócz zarobków, informatycy posiadają także wysokie umiejętności negocjacyjne – jak wynika z raportu Pracuj.pl „Podwyżka bez tabu”, prawie połowa z nich samodzielnie inicjuje rozmowy o podwyżce.

Ile można zarobić w IT?

Jak pokazują dane serwisu zarobki.pracuj.pl, Software Architect zarabia przeciętnie 8 280 złotych netto miesięcznie. Niewiele mniej otrzymuje Starszy Programista C++. Przeciętne zarobki na tym stanowisku oscylują w okolicach  7 200 zł netto. Wśród stanowisk, które są najlepiej opłacane w tym obszarze, znajduje się również Architekt Sieci, z wynagrodzeniem przeciętnym w wysokości 6 880 zł netto miesięcznie.

Informatycy często rozmawiają o podwyżkach

Specjaliści od IT znają swoją wartość i potrafią negocjować, o czym świadczą dane przedstawione w raporcie Pracuj.pl „Podwyżka bez tabu”. Prawie połowa z nich (47%) podejmuje rozmowy z pracodawcą na temat podwyżki z własnej inicjatywy. To duży odsetek w porównaniu do całej populacji pracujących Polaków, gdzie tylko 38% osób aranżuje takie rozmowy. Z kolei aż 58% z biorących udział w badaniu pracowników IT deklaruje inicjowanie takich rozmów, gdy wzrośnie zakres ich obowiązków, a 26%, gdy dowie się, że inna osoba na ich stanowisku zarabia więcej.

Jakie benefity otrzymują specjaliści ds. IT?

Najnowsze dane serwisu zarobki.pracuj.pl dotyczące benefitów oferowanych przez pracodawców pokazują, że aż 67% informatyków otrzymuje dodatkowe świadczenia. Pracownicy w obszarze IT otrzymują najczęściej prywatną opiekę medyczną – deklaruje to aż 48% z nich. Drugim najczęściej otrzymywanym przez nich benefitem są kupony na usługi sportowo-rekreacyjne (30%). W pierwszej trójce najczęściej ofererowanych przez pracodawców usług dodatkowych znajduje się także ubezpieczenie na życie – otrzymywanie tego benefitu deklaruje 25% pracujących w obszarze IT.

Pracy w branży IT coraz więcej

Jak pokazują dane Pracuj.pl, świadczące o ilości ofert pracy publikowanych na portalu,
w trzecim kwartale 2014 roku na rynku pojawiło się aż 14 370 ofert dla osób z sektora IT, o 4% więcej niż w II kwartale. Najczęściej poszukiwani są programiści, do nich skierowana jest ponad połowa ofert pracy dla IT. Często poszukiwanymi pracownikami z obszaru IT są również specjaliści od administracji w IT, testerzy oprogramowania i architekci IT.

Dane dotyczące zarobków i benefitów pochodzą z serwisu zarobki.pracuj.pl. Serwis zarobki.pracuj.pl umożliwia sprawdzenie, czy nasza pensja jest odpowiednia do naszego doświadczenia i stanowiska.

Raport Pracuj.pl: „Podwyżka bez tabu” został opracowany na podstawie badań przeprowadzonych przez TNS na zlecenie Pracuj.pl w dniach 10-15 września 2014 r. na reprezentatywnej grupie pracujących Polaków (n=1000). Metodologia: wywiady telefoniczne wspomagane komputerowo (CATI).