Husqvarna – jedna z najstarszych firm technologicznych na świecie – świętuje 325 lat istnienia!

Fot. Husqvarna

W roku 2014 szwedzki koncern Husqvarna obchodzi 325-lecie istnienia. To ponad trzy wieki wyjątkowej historii – od produkcji broni, aż do automatycznych robotów koszących trawę. Firma Husqvarna nadal stawia sobie kolejne wyzwania do przekraczania granic technologicznych. To zadania godne największego światowego producenta wysokiej klasy urządzeń mechanicznych, przeznaczonych do pielęgnacji terenów zieleni przez cały rok.

Pasja i wiedza

Od rozpoczęcia swojej działalności w roku 1689 Grupa Husqvarna szczyci się produkcją szerokiej gamy urządzeń i wysokiej jakości produktów, które zawsze służyły człowiekowi: w kuchni, w pracy, w lesie czy w ogrodzie. Stosowanie nowoczesnych technologii połączone z przedsiębiorczością ówczesnych założycieli oraz zamiłowaniem do wysokiej jakości produktów zaowocowało powstaniem jednej z najprężniej działających firm na świecie. Firma Husqvarna rozpoczęła swoją działalność od ręcznej produkcji broni. Muszkiety dostarczane były do króla Szwecji, a logo firmy nawiązuje do muszki z muszkietu. Dziś pięknie zdobiona, wiekowa broń Husqvarna jest dla znawców bardzo cenna.

Firma Husqvarna nieustannie się rozwija, można to zauważyć już od pierwszych lat działalności – każdy produkt sygnowany marką Husqvarna oznaczał się jakością oraz funkcjonalnością. Produkujemy wysokiej jakości produkty, aby pomóc użytkownikom w osiągnięciu najlepszych rezultatów. Nie stałoby się to, gdyby nie pasja i zamiłowanie do stawiania sobie celów – aby być najlepszym” – powiedziała Marta Winiarek-Miętus, Rzecznik Prasowy Husqvarna.

Dziedzictwo firmy

Pod koniec XVII wieku, kiedy to wojna pochłaniała Europę, w Szwecji wzrosło zapotrzebowanie na produkcję broni. Do rozpoczęcia działalności przemysłowej w tamtych czasach niezbędna była energia wodna, więc Szwedzi zdecydowali się na budowę pierwszego zakładu w miasteczku Huskvarna na południu kraju, gdzie wiele urządzeń produkowanych jest tam do dziś!

Z czasem spadało zapotrzebowanie na broń, jednak firma bardzo szybka dostrzegła korzyści płynące
z otwarcia produkcji innych urządzeń wymagających zaawansowanych technologii. Zdecydowano się między innymi na takie formy produkcji jak maszyna do szycia, motocykle, kuchenki gazowe, kuchenki mikrofalowe oraz wiele więcej.

Środowisko i ergonomia

Poprzez lata wiedza i umiejętności zdobyte dzięki produkcji tak wielu różnych urządzeń stała się atutem marki Husqvarna. Odtąd projektowanie nowych, innowacyjnych produktów i stosowanie najnowszych technik stało się nierozłączne dla firmy. To właśnie „myślenie poza schematami” doprowadziło do skonstruowania pierwszej pilarki łańcuchowej Husqvarna. Dotychczasowe urządzenia tego typu na rynku sprawiały znaczące problemy ze zbyt wysokim poziomem hałasu. Dopiero zastosowanie tłumika, wykorzystywanego wcześniej w motocyklach Husqvarna, sprawiło, że poziom hałasu obniżył się aż o połowę w stosunku do ówczesnej konkurencji. Wkrótce potem firma Husqvarna wprowadziła do swoich urządzeń takie rozwiązania jak system antywibracyjny i hamulec automatyczny pilarki.

Przez lata, firma Husqvarna dowodziła o swojej przewadze technologicznej wprowadzając przełomowe i wielokrotnie nagradzane rozwiązania:

– X-Torq® – Technologia zastosowana w najnowszych modelach pilarek sprawia, że emisja zanieczyszczeń jest zmniejszona nawet o 70%, a zużycie paliwa spada o 20%. Cała tajemnica tej technologii tkwi w zastosowaniu podwójnych kanałów przelotowych

– AutoTune™ – jest gaźnikiem kontrolowanym przez procesor, który automatycznie optymalizuje pracę silnika. Dostosowuje on właściwą mieszankę powietrza i paliwa, eliminując konieczność spędzania czasu na regulowaniu gaźnika. AutoTune™ niweluje także takie czynniki jak: wilgotność, temperatura, wysokość czy ryzyko zapchanego filtru powietrza.

– Urządzenia bateryjne – kosiarki akumulatorowe i piły łańcuchowe o wydajności maszyn spalinowych –  lekkie, ciche i wolne od emisji spalin

– Roboty koszące – rodzina kosiarek Automower® – inteligentne, zużywają bardzo mało energii, pozwalają zaoszczędzić czas – mogą pracować bez ingerencji użytkownika 24/7.

– Ciężkie roboty dla budownictwa – zapewniają duża moc pomimo niskiej wagi, maszyny wyposażone w piloty do zdalnego sterowania umożliwiają prace na obszarach niebezpiecznych dla pracowników.

„Husqvarna to synonim jakości i nowoczesnej technologii – cieszymy się, że także Polska jest częścią tej ogromnej, międzynarodowej firmy. Jesteśmy znaczącym rynkiem dla Husqvarna Group – to właśnie w Mielcu, w Polsce zdecydowano się na otwarcie jednej z najnowocześniejszych fabryk Husqvarna na świecie. Mieleckie produkty odpowiadają światowym standardom” – powiedział Krzysztof Wardęga, Dyrektor Zarządzający Husqvarna Polska.

Dziś produkty marki Husqvarna pracują ciężko dla swoich użytkowników – w parkach, lasach, przy pracach budowlanych na całym świecie, dając gwarancję  jakości oraz solidnie wykonanej pracy.