Grupa Integer.pl – najnowsze dane o rynku na świecie

Wielka Brytania: Wzrost sprzedaży online w listopadzie – Czarny Piątek z rekordowym wynikiem. Od 12 grudnia Yodel wstrzymuje dostawy dla e-commerce z powodu natłoku paczek

Sprzedaż detaliczna online w Wielkiej Brytanii w listopadzie 2014 roku zanotowała gigantyczny przyrost na poziomie 37% w stosunku do poprzedzającego miesiąca i aż o 20% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Według informacji zebranych przez IMRG Capgemini e-Retail Sales Index rekordową ilość transakcji dokonywanych za pośrednictwem internetu w skali całego miesiąca zanotowano w tzw. „Black Friday” przypadający na 28 listopada. Według przedstawicieli IMRG, zarówno tak wysoki miesięczny wzrost sprzedaży w październiku i listopadzie, jak i przyrost w ujęciu rocznym jest pierwszym takim przypadkiem na przestrzeni ostatnich 14 lat. Z wyłączeniem branży turystycznej dynamika wzrostu – zarówno miesięczna, jak i roczna – w tym czasie wyniosła odpowiednio 45% oraz 22%. Brytyjscy konsumenci w listopadzie wydali łącznie na zakupy sieci około 12,1 miliarda funtów, a średnia wartość koszyka wyniosła 78 funtów (z wyłączeniem zakupów turystycznych). Niespotykany dotąd wzrost liczby przesyłek spowodował problemy nawet dużym operatorom logistycznym – brytyjski Yodel wstrzymał na kilka dni przyjmowanie paczek od e-sklepów z powodu trudności w obsłudze tak dużych wolumenów dostaw.
„W trwającym właśnie okresie przedświątecznych zakupów po raz kolejny odnotowaliśmy rekordową liczbę zamówień – z naszych wstępnych szacunków wynika, że liczba dostarczonych przez nas przesyłek w Polsce jest 3-krotnie większa w porównaniu z średnim wolumenem odnotowywanym w miesiącach wakacyjnych. We wtorek, 16 grudnia padł rekord zamówień w historii Paczkomatów® InPost – ich liczba była 5-krotnie wyższa niż w dowolnym dniu w okresie letnim. W czasie świątecznego szczytu większość kurierów wydłuża terminy dostarczania paczek – na taki krok zdecydował się m.in. Amazon. Paczkomaty® InPost dążą natomiast do tego, by odbiorcy mogli odebrać swoje przesyłki jak najszybciej – stąd dodatkowy system Mobilnych Mikołajów, którzy wydają paczki obok wypełnionych po brzegi Paczkomatów®. Wieloletnie doświadczenie InPost w obszarze dostaw dla e-commerce pozwoliło nam właściwie przygotować się do tegorocznego szczytu, dzięki czemu logistyka dostaw jest efektywna i odbywa się według ściśle określonych procedur”
mówi Rafał Brzoska, prezes Grupy Integer.pl.
Wielka Brytania: Jersey Post rozwija ogólnokrajową sieć automatycznych terminali paczkowych

Na początku 2015 roku Jersey Post rozpoczyna instalację automatycznych terminali paczkowych w dogodnych lokalizacjach na terenie Wielkiej Brytanii. Celem jest stworzenie ogólnokrajowej sieci punktów, gdzie przesyłki będą bezpiecznie czekać na odebranie przez klientów. Konsumenci, którzy chcą skorzystać z usługi, muszą się zarejestrować w systemie i podać numer telefonu komórkowego, na który będą wysyłane powiadomienia. Jersey Post współpracuje z firmą ByBox, która dostarczy kompleksowe rozwiązanie w zakresie produkcji, instalacji i zarządzania siecią terminali.
„Terminale ByBox funkcjonują od dłuższego czasu na rynku brytyjskim, ale przy liczbie zaledwie 400 urządzeń ciężko porównywać je z Paczkomatami® InPost, których liczba niedawno przekroczyła ponad 1000 urządzeń i stanowi największą automatyczną sieć click&collect w Wielkiej Brytanii. Już ponad 70% Brytyjczyków znajduje się w zasięgu 5 mil od najbliższego Paczkomatu® InPost. Klienci doceniają usługi InPost, co potwierdzają liczne nagrody, między innymi Delivery Innovation Excellence UK wręczona przez brytyjskich internautów. Nasze innowacyjne maszyny pokonały czołowych graczy rynku pocztowo-kurierskiego w Wielkiej Brytanii na czele z: DPD, Nightline, Arrow XL, ByBox oraz UK Mail. Dostarczamy nie tylko terminale, ale także know-how i zarządzamy całym systemem logistycznym, co przekłada się na nasz sukces. Do końca 2015 roku planujemy rozwinąć sieć do liczby 2000 innowacyjnych Paczkomatów® InPost”
wyjaśnia Rafał Brzoska.

Wielka Brytania: Paczkomaty® InPost z Virgin Wines

InPost – globalny lider w obszarze automatyzacji usług pocztowo-kurierskich i właściciel największej na świecie sieci Paczkomatów® – rozpoczyna współpracę z Virgin Wines. Dzięki niej klienci czołowego brytyjskiego e-sklepu – posiadającego w swojej ofercie wina z całego świata – będą mogli zamówić ulubione odmiany swojego trunku i odebrać je w jednym z ponad 1000 innowacyjnych terminali funkcjonujących na Wyspach. Umowa partnerska zacznie obowiązywać już podczas trwającego obecnie świątecznego szczytu, podczas którego aż 64% Brytyjczyków rozważa skorzystanie z innowacyjnych systemów typu click&collect. Jak pokazują badania zlecone przez Barclays, w zeszłym roku w tygodniu przed Świętami z dostawy w formie click&collect skorzystało 5,7 miliona klientów. W tym roku przewiduje się wzrost tego wskaźnika aż o 49%. Z raportu wynika też, że tylko jeden na dziesięciu klientów spotkał się w tym gorącym przedświątecznym okresie z opóźnioną dostawą. Udowadnia to, że click&collect oferuje bezpieczną alternatywę dostawy i gwarancję dostarczenia świątecznych prezentów na czas.
„Potwierdzają się nasze przewidywania – automatyzacja dostaw jest nieunikniona, nawet w tak specyficznym obszarze jak alkohole. Rynek wina w Wielkiej Brytanii jest duży, a kupowanie go online staje się coraz bardziej popularne. Jest to po prostu o wiele bardziej komfortowe, w szczególności, gdy chcemy przygotować swój zapas na specjalną okazję. Umożliwiając konsumentom odbiór trunków z Paczkomatów® InPost – samoobsługowej sieci click&collect działającej 24 godziny i 7 dni w tygodniu – gwarantujemy im bardzo elastyczną usługę i komfort. Naszym celem jest maksymalnie zmniejszyć frustrację konsumentów wynikającą m.in. ze straty czasu i długiego czekania w kolejkach. Widać wyraźnie, że użytkownicy e-sklepów chcą, aby to zakupy czekały na nich, a nie odwrotnie i to właśnie zapewniają im nasze innowacyjne terminale” opisuje Rafał Brzoska.
Niemcy: Zalando uruchamia nowy system odbioru paczek

Nowe rozwiązanie dla klientów Zalando nazwane PaketButler (czyli „paczkowy lokaj”) to specjalna, wytrzymała torba odporna na cięcie, rozrywanie i działanie ognia. Torba będzie zamykana na specjalny zamek i umieszczana przy drzwiach, aby móc zostawić w niej w razie nieobecności w domu adresata zamówione online przesyłki. W torbie będzie można umieszczać też przesyłki do zwrotu. Pilotażowy projekt został wdrożony przez Zalando razem z DHL i Deutsche Telekom na terenie kilku dzielnic w Berlinie. Klienci Zalando mogą się zarejestrować na stronie paketbutler.com, aby wziąć udział w trzymiesięcznym, darmowym okresie próbnym usługi.
„Jak widać na przykładzie Zalando, zwroty to bardzo ważna kwestia w przypadku całego sektora e-commerce. Nasze badania pokazują, że możliwość darmowego i bezproblemowego zwrotu towaru może przyczynić się do zwiększenia obrotów sklepu od 50 do aż 350%! W ramach strategicznej współpracy InPost z Allegro każdy e-sprzedawca może teraz dodać nowe możliwości: Allegro Paczkomaty® InPost i Allegro Polecony InPost. Będzie to najtańsza dostępna forma dostawy – zarówno w odniesieniu do listu poleconego (3,94 zł), jak i paczki (7,99 zł). W każdej z tych opcji klienci mają zagwarantowany darmowy zwrot kupionego towaru. InPost zapewnia efektywną logistykę odwróconą również innym sklepom internetowym za pomocą serwisu SzybkieZwroty.pl, który oferuje usługę bezpłatnego zwrotu lub wymiany towaru za pomocą sieci Paczkomatów® InPost. Taka usługa czyni rynek e-commerce jeszcze bardziej atrakcyjnym i przystępnym dla osób, które dotychczas miały opory przed korzystaniem z zakupów przez internet. Jestem przekonany, że dzięki wprowadzeniu przez InPost ułatwień w zakresie dostaw i zwrotów towarów zamawianych online, polski rynek e-commerce może rozwijać się o wiele dynamiczniej, niż dzieje się to obecnie” podkreśla Rafał Brzoska.

InPost Międzynarodowym Czempionem

InPost – właściciel największej prywatnej poczty w Polsce i sieci rewolucyjnych Paczkomatów® InPost – zwyciężył w trzeciej edycji konkursu „Polska Firma – Międzynarodowy Czempion”. Kapituła przyznała spółce Nagrodę specjalną „w uznaniu za konsekwencję w realizacji strategii ekspansji, obecność na licznych rynkach zagranicznych oraz promocję polskiej marki za granicą”. To drugi z rzędu sukces Grupy Integer.pl w prestiżowym plebiscycie – rok temu okazała się ona najlepsza w kategorii Inwestor. Celem corocznego konkursu „Polska Firma – Międzynarodowy Czempion” jest promocja polskich firm prywatnych oraz spółek Skarbu Państwa odnoszących znaczące sukcesy na rynkach zagranicznych jako inwestorzy lub eksporterzy.
„Zostać docenionym dwukrotnie w tak prestiżowym konkursie u boku rynkowych liderów to zaszczyt, ale także ogromna odpowiedzialność Zdajemy sobie sprawę, że oczekiwania wobec naszej firmy są coraz wyższe – staliśmy się ambasadorem Polski na świecie, a taki status zobowiązuje. Intensyfikujemy działania na rynkach zagranicznych, w tym roku było to widoczne przede wszystkim na 3 kluczowych rynkach europejskich: w Wielkiej Brytanii, we Włoszech i Francji. Rozpoczęliśmy dynamiczną ekspansję także w Azji oraz Ameryce Północnej. Jestem przekonany, że takie nastawienie i strategia zaowocują stworzeniem światowej marki ‘made in Poland’”
komentuje Rafał Brzoska.
Polska: 45-procentowy wzrost handlu-transgranicznego w branży e-commerce w 2014 roku

Wartość rynku e-commerce w Polsce w 2014 roku szacowana jest na 5,6 miliarda euro. Jedynie w bieżącym roku zanotowano wzrost wymiany transgranicznej dla tej branży na poziomie 45%. Polscy konsumenci dużo chętniej kupują zagranicą, jednocześnie deklarując, że robiliby to częściej, gdyby mieli możliwość darmowego zwrotu zakupionych towarów. Jak wynika z informacji zebranych przez Ganna Yevtushenko, Head of Business Development w PayPal, wartość polskiego rynku e-commerce w 2014 roku osiągnęła poziom 5,64 miliarda euro. Dla porównania wartość sektora szacowana przez serwisy Money.pl oraz Interaktywnie.pl to 6,94 miliarda euro w 2014 roku. Podczas prezentacji danych przez Yevtushenko poinformowano, że globalna wartość e-handlu transgranicznego szacowana jest na poziomie 105 miliardów dolarów w 2014 roku, a do 2018 roku powiększy się do 307 miliardów dolarów. Dla polskiego rynku oznacza to ogromną szansę tym bardziej, że jedynie w tym roku rynek ten wzrósł w Polsce o 45%, czyli szybciej od Rumunii ( 36%), Grecji ( 30%) i Węgier ( 21%). Szybciej rozwijały się jedynie Czechy ( 48%).
„Rozwój światowego rynku e-commerce to proces, który przebiega na wielu płaszczyznach. Wzrost znaczenia dostaw transgranicznych jest więc naturalny i stanowi dla nas jeden z kluczowych projektów, nad którymi pracujemy. Z uwagą obserwujemy prace wielu międzynarodowych operatorów nad rozwojem zarówno usług cross-border, jak i same-day delivery. Oba rozwiązania są priorytetem dla Paczkomatów® InPost i planujemy wprowadzić je w Europie jeszcze w I półroczu 2015 roku. Jesteśmy pewni sukcesu, którego gwarancją jest nasze szerokie doświadczenie w zakresie usług paczkomatowych”
podsumowuje Rafał Brzoska.