„GRAND BUDAPEST HOTEL” –  Faworyt Oskarów 2015

Trzy tygodnie przed oscarową galą, CANAL+ pokaże premierowo „Grand Budapest Hotel”. Komedia z udziałem największych gwiazd kina, która jest jednym z faworytów tegorocznych Oscarów® (aż 9 nominacji) zdobyła już Złoty Glob 2015 w kategorii najlepsza komedia lub musical i Srebrnego Niedźwiedzia na MFF w Berlinie. Premiera telewizyjna „Grand Budapest Hotel” w CANAL+ w sobotę, 31 stycznia, o 21:00.

 

Zdobywając 9 nominacji do Oscara 2015 w najważniejszych kategoriach, „Grand Budapest Hotel” stał się jednym z faworytów w wyścigu po statuetkę.  Amerykańska Akademia Filmowa doceniła w nim m.in. oryginalny scenariusz Wesa Andersona i Hugo Guinnessa oraz reżyserię Andersona. „Grand Budapest Hotel” walczy jednak przede wszystkim o Oscara za najlepszą produkcję roku, rywalizując z niezwykle silnymi konkurentami. Są wśród nich reżyserowany przez Alejandro G. Iñárritu „Birdman” (także 9 nominacji), „Gra tajemnic” z rewelacyjnym Benedictem Cumberbatchem, intrygujacy „Boyhood” czy bijący rekordy amerykańskich box office’ów „Snajper”. „Grand Budapest Hotel” będzie także walczył o Cezara, m.in. z polską „Idą”.

 

Akcja komediodramatu Wesa Andersona rozgrywa się w Europie Wschodniej w okresie międzywojennym i toczy się wokół kradzieży cennego renesansowego obrazu i walki o rodzinny majątek. Kamerdyner tytułowego hotelu (rewelacyjny Ralph Fiennes) zostaje niesłusznie oskarżony o morderstwo kochanki, zamożnej hrabiny Schloss Lutz (w tej roli trudna do rozpoznania Tilda Swinton). Krytycy zachwycali się szkatułkową konstrukcją filmu, jego stroną wizualną i specyficznym dla reżysera klimatem, a także nietuzinkową obsadą, którą wyróżnia liczba aktorskich sław, które zagrały nawet w niewielkich epizodach. Są wśród nich: Jude Law, Adrien Brody, Edward Norton, Willem Dafoe, czy Harvey Keitel.

 

Widzowie CANAL+ zobaczą „Grand Budapest Hotel” jako pierwsi w polskiej telewizji.

Emisje w CANAL+:

Sobota, 31 stycznia, 21:00 – premiera

Niedziela, 1 lutego, 19:20

Czwartek, 5 lutego, 22:15

Piątek, 6 lutego, 18:35

Sobota, 14 lutego, 17:10

Piątek, 20 lutego, 16:30

Sobota, 21 lutego, 15:00

Niedziela, 22 lutego, 22:35

 

Grand Budapest Hotel – nominacje do Oscara 2015:

Najlepsza produkcja roku – Wes Anderson, Scott Rudin, Steven Rales i Jeremy Dawson

Najlepszy scenariusz – Wes Anderson i Hugo Guinness

Najlepsza reżyseria – Wes Anderson

Najlepsza scenografia – Adam Stockhausen i Anna Pinnock

najlepsze zdjęcia – Robert Yeoman

najlepszy montaż – Barney Pilling

najlepsza muzyka – Aleksander Desplat

najlepsze kostiumy – Milena Canonero

najlepsza charakteryzacja – Frances Hannon i Mark Coulier