Fortum rozpoczyna projekt budowy pilotażowej ciepłowni geotermalnej w fińskim Espoo

Fortum poinformowało, że we współpracy z firmą St1 rozpocznie prace zmierzające do budowy pierwszej w Finlandii pilotażowej ciepłowni geotermalnej działającej na skalę przemysłową. Zakład St1, który według planów ma powstać do 2016 roku, zostanie zlokalizowany w pobliżu istniejących ciepłowni Fortum Otaniemi oraz Kivenlahti. Produkowana przez nowy zakład energia cieplna będzie wykorzystywana do zasilania sieci ciepłowniczej Fortum w fińskim Espoo.

Zakładana moc ciepłowni geotermalnej wynosi 40 megawatów, co według szacunków Fortum wystarczy na pokrycie 10 proc. zapotrzebowania na ciepło w regionie Espoo. W procesie produkcji energii cieplnej ze źródeł geotermalnych nie są wykorzystywane żadne inne paliwa, dlatego zakład nie będzie emitował szkodliwych substancji do atmosfery.

Aby móc pozyskiwać energię geotermalną konieczne jest wykonanie dwóch otworów o głębokości kilku kilometrów. Do jednego z nich wtłaczana jest woda, która jest naturalnie ogrzewana przez ciepło z ziemi, a następnie wypływa przez drugi otwór. W przypadku planowanej ciepłowni ogrzana woda będzie trafiała do wymiennika ciepła, a następnie do miejskiej sieci ciepłowniczej. Temperatura naturalnie ogrzanej wody będzie na tyle wysoka, że posłuży ona bezpośrednio do produkcji ciepła bez konieczności użycia pomp ciepła.

– Pomimo tego, że ciepło sieciowe należy do najbardziej ekologicznych sposobów ogrzewania to nadal widzimy potencjał zmniejszania emisji w procesie jego produkcji. Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się na bezemisyjne ciepło geotermalne, które w Finlandii dotychczas nie było wykorzystane na tak dużą skalę. Jest to nasz pierwszy tego rodzaju projekt, dlatego z niecierpliwością czekamy na początek prac wiertniczych. Powstanie nowej pilotażowej ciepłowni geotermalnej zapewni elastyczną produkcję ciepła i zmniejszy emisje w regionie Espoo – mówi Jouni Haikarainen, Vice President, Heat Finland and Baltics, Fortum.

– Ciepło geotermalne jest interesującym rozwiązaniem pozwalającym na bezemisyjną produkcję ciepła. Inwestycja w Espoo jest zgodna z naszą strategią biznesową, ponieważ wierzymy, że ta metoda pozwoli na produkcję dużych ilości energii na skalę przemysłową. Nasze szerokie doświadczenia i ekspertyza w sektorze energetycznym stanowią dobrą podstawę do ekspansji biznesowej w kolejnych obszarach produkcji energii – dodaje Mika Anttonen, Chairman of the Board of Directors, St1.