Fortum inwestuje w rozwój chłodu sieciowego w mieście Tartu w Estonii

Fortum zbuduje instalację produkcyjną oraz sieć chłodniczą w estońskim mieście Tartu, gdzie wytwarza już ciepło i energię elektryczną w lokalnej elektrociepłowni. Podłączenie do sieci pierwszego klienta zainteresowanego chłodem planowane jest na koniec 2015 roku.

Całkowity koszt inwestycji wyniesie 5,7 miliona euro, wliczając w to koszty budowy instalacji o mocy 13 MW oraz sieci o łącznej długości 1,3 kilometra. Instalacja zostanie zlokalizowana w sąsiedztwie rzeki Emajõgi, która będzie zasilała agregaty wody lodowej. Niska temperatura wody w okresach zimowych wykorzystywana będzie do naturalnego chłodzenia, co zapewni wysoką efektywność energetyczną instalacji.

– Ze względu na gęstość zaludnienia oraz duży popyt na chłód, centrum Tartu to odpowiednie miejsce do budowy instalacji produkcji chłodu sieciowego. W tej okolicy zlokalizowanych jest wiele biurowców i centrów handlowych, które potrzebują chłodzenia – mówi Margo Külaots, prezes zarządu Fortum Tartu.

Fortum ma długoletnie doświadczenie w rozwoju systemów chłodniczych, zarówno w Szwecji, jak i Finlandii. Na przykład sieć w Sztokholmie, z której korzysta ponad 600 klientów, liczy ponad 200 kilometrów i jest stale rozbudowywana. Przyłączenie do sieci chłodniczej niesie ze sobą wiele korzyści, eliminuje między innymi konieczność montażu urządzeń chłodzących, przez co pozwala zaoszczędzić duże powierzchnie i przekłada się na znaczące oszczędności dla właścicieli budynków. Chłód sieciowy jest rozwiązaniem wydajnym, niezawodnym i przyjaznym dla środowiska.

Fortum planuje również komercyjne wdrożenie instalacji chłodu w Polsce, jednak technologia jego wytwarzania będzie się różniła od tej wykorzystywanej w Szwecji, Finlandii i Estonii. Od czerwca 2013 roku firma prowadzi w Częstochowie nowatorski projekt badawczy dotyczący produkcji chłodu z ciepła sieciowego. Instalacja adsorpcyjna uruchomiona przy ul. Brzeźnickiej to jedyne tego rodzaju rozwiązanie w zakładach Fortum na świecie. We współpracy z Politechniką Częstochowską firma bada wydajność urządzenia w różnych warunkach – w zależności od obciążenia chłodniczego, temperatury wody w sieci oraz innych parametrów.