Fenomen Wilanowa

Wilanów to jedna z najpiękniejszych dzielnic Warszawy, chętnie wybierana do zamieszkania przez mieszkańców stolicy i cudzoziemców. Po  nowe mieszkania od deweloperów ustawiają się kolejki chętnych, a jednocześnie odsetek mieszkańców sprzedających nieruchomość jest największy w stolicy, bo wiele z nich kupiono na cele inwestycyjne.

Niska zabudowa, wiele terenów zielonych, bogata oferta kulturalna, międzynarodowe szkoły i zespół pałacowy nadający charakter całej dzielnicy, stanowią o niezwykłości Wilanowa. Jak wynika ze statystyk, mieszkańcy Wilanowa żyją najdłużej w mieście, nie tylko są znacznie zdrowsi niż przeciętny warszawiak, ale też znacznie rzadziej uczestniczą w wypadkach komunikacyjnych. Tragiczne wypadki zdarzają się tu 80 proc. rzadziej niż przeciętnie w mieście.

Nic więc dziwnego, że gdy dziesięć lat temu zaczęło powstawać Miasteczko Wilanów – innowacyjny projekt architektoniczny, w którym uczestniczy wielu deweloperów mieszkaniowych – do Wilanowa chętnie zaczęły się sprowadzać nowi mieszkańcy. Dziś miasteczko liczy 10 tys. mieszkańców i nadal się rozrasta, a najlepsze mieszkania znikają z rynku jeszcze na etapie projektu.

Tak jest z najnowszą inwestycją deweloperską w samym centrum Miasteczka Wilanów – budynkiem E w projekcie Polnordu Śródmieście Wilanów. Sprzedaż inwestycji rozpoczęła się kilka tygodni temu i już są pierwsi chętni, którzy zarezerwowali lokale. Ze względu na oddalony w czasie odbiór kluczy (2017 rok) Polnord zaoferował obniżoną, promocyjną cenę.

Promocja będzie trwała do końca lutego, a potem ceny mogą wzrosnąć. Wilanów to wyjątkowe miejsce nie tylko na mapie Warszawy ale i całej Polski. Dlatego klienci często poszukują tu mieszkań i są w stanie zapłacić za nie więcej i dłużej poczekać na odbiór kluczy. Dla wymagających mieszkańców Wilanowa liczy się wysoki standard inwestycji, nieszablonowa architektura  i innowacyjne rozwiązania w budynku – mówi Tomasz Sznajder, wiceprezes zarządu Polnord SA.

Śródmieście Wilanów zostało w 2014 roku uhonorowane jako jedna z najlepszych inwestycji deweloperskich w Warszawie.  W budynku E powstanie 143 lokali o powierzchni od 32 do 94 mkw, od dwupokojowych po czteropokojowe. Wraz z zakończeniem jego budowy projekt Śródmieście Wilanów zostanie zamknięty. Kolejne inwestycje Polnord planuje już w zachodniej części  Miasteczka Wilanów.

Z zebranych przez Home Broker danych Domiporta.pl oraz Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w dzielnicy Wilanów na sprzedaż jest wystawionych prawie 4,4 tys. mieszkań. Nie stanowi dużo w porównaniu do innych dzielnic miasta ale w przeliczeniu na cały zasób mieszkaniowy Wilanowa to ponad 22 proc.  – Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy może być spora liczba mieszkań w Miasteczku Wilanów kupionych przez inwestorów na początku istnienia tego osiedla na rynku pierwotnym. Teraz nieruchomości te wchodzą do drugiego obiegu – ocenił Maciej Górka z dominoporta.pl.

Lokale w Miasteczku Wilanów są chętnie kupowane na cele inwestycyjne.  Wysoki standard budynków i doskonała komunikacja to nie jedyne czynniki przyciągające inwestorów.

Wilanów zawsze cieszył się dużym zainteresowaniem zagranicznych najemców, ale ostatnio zauważamy prawdziwy bum, szczególnie wśród rodzin z dziećmi. Stwarza to dobre perspektywy dla inwestorów, szczególnie właścicieli większych mieszkań i apartamentów – podkreśla Bartłomiej Annusewicz, dyrektor zarządzający firmy Home Estate, która specjalizuje się w wynajmie luksusowych nieruchomości dla obcokrajowców.

Wielu zagranicznych klientów korporacyjnych jest zainteresowanych wynajęciem apartamentu w Wilanowie ze względu na szkoły międzynarodowe, które już są i które powstają. Na terenie Miasteczka Wilanów została otwarta nowa szkoła niemiecka im. Willy‘ego Brandta, buduje się szkoła brytyjska. Ponadto otwarto tam wiele przedszkoli anglojęzycznych.

Dzielnica wkrótce zyska doskonale połączenie komunikacyjne, co powinno dodatkowo wzmocnić wartość lokali. Południowa Obwodnica Warszawy  ma być ukończona w 2019 roku a dwa lata wcześniej Wilanów uzyska wygodne połączenie z Ursynowem. W dalszych planach jest też budowa nowej przeprawy przez Wisłę.