FAMUR SA – wyniki finansowe za III kwartał 2014 roku

FAMUR SA – wiodący producent maszyn i urządzeń dla górnictwa – narastająco po trzech kwartałach 2014 roku wygenerował skonsolidowane przychody ze sprzedaży w wysokości 450,4 mln zł. Grupa FAMUR w tym okresie wypracowała zysk netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej na poziomie 70,6 mln zł, a EBITDA wyniosła 189,0 mln zł.

W III kwartale 2014 roku Grupa FAMUR osiągnęła skonsolidowane przychody ze sprzedaży na poziomie 137,4 mln zł, a wynik netto za ten okres wyniósł 24,1 mln zł. Ponadto w lipcu tego roku FAMUR SA wypłacił dywidendę z zysków 2013 roku oraz lat ubiegłych w kwocie 404,46 mln zł, co dało 0,84 zł na akcję.

„Od początku 2014 roku mamy do czynienia z widocznym spowolnieniem inwestycyjnym w polskich spółkach węglowych. Trudna sytuacja – z jaką mierzą się najwięksi producenci węgla kamiennego w Polsce – ma również odzwierciedlenie w wynikach osiąganych przez producentów z zaplecza górniczego. W odpowiedzi na tę sytuację nieprzerwanie prowadzimy działania proeksportowe, których celem jest skompensowanie braku decyzji zakupowych wśród polskich spółek wydobywczych. W trakcie dziewięciu miesięcy bieżącego roku sfinalizowaliśmy trzy zagraniczne kontrakty na wyjątkowo obiecujących rynkach do Indonezji trafi system przeładunku węgla, a do Turcji i Kazachstanu kompleksy ścianowe. Wierzymy, że nasza coraz wyraźniejsza obecność w atrakcyjnych – pod względem znaczenia górnictwa – regionach świata będzie zarówno korzystnie wpływać na rezultaty Grupy FAMUR, jak i jej innowacyjność. To właśnie eksport będzie gwarantem naszego dalszego wzrostu. Ostatnie miesiące to dla spółki także intensywny czas prac analitycznych w obszarze akwizycji. FAMUR – w przypadku finalizacji przejęcia spółek z Grupy Fugo – rozszerzy nie tylko portfolio swoich usług czy produktów, ale także doświadczenie i kompetencje o bardzo perspektywiczny segment górnictwa odkrywkowego oraz systemów przeładunku” – mówi Mirosław Bendzera, prezes zarządu FAMUR SA.

W 2014 roku FAMUR poinformował o podpisaniu trzech znaczących kontraktów eksportowych:

  1. we wrześniu Grupa zawarła kontrakt z JSC ArcelorMittal Temirtau z Kazachstanu. Wartość kontraktu na dostawę urządzeń kompleksu ścianowego wynosi blisko 20 mln EUR, czyli niemal 84 mln zł. To już druga umowa Famuru z tym kazachstańskim kontrahentem w ostatnich latach.
  2. pod koniec lipca FAMUR podpisał z turecką spółką HATTAT ENERJI VE MADEN TIC A.S. umowę, której przedmiotem jest dostawa kompleksów ścianowych oraz dodatkowych urządzeń i części zamiennych. Łączna wartość umowy wynosi 66 mln EUR, czyli blisko 273 mln zł.
  3. w styczniu spółka zawarła z indonezyjskim podmiotem PT Pesona Khatulistiwa Nusantara umowę o wartości do 12,9 mln USD, czyli blisko 40,2 mln zł – której przedmiotem jest wykonanie projektu, dostawa urządzeń, nadzór nad ich montażem oraz rozruch i szkolenie personelu obsługującego kompletny system przeładunku węgla.

W celu maksymalizacji działań proeksportowych FAMUR cyklicznie bierze udział w międzynarodowych targach czy misjach gospodarczych. Delegacja śląskiej spółki w październiku wzięła udział w misji gospodarczej do Wietnamu, wcześniej wizytowała w Arabii Saudyjskiej, Turcji oraz Mongolii. W tym roku FAMUR prezentował również ofertę w ramach największych wydarzeń w branży maszyn i technologii górniczych na różnych kontynentach. We wrześniu Grupa uczestniczyła w Electra Mining Africa 2014 w RPA, w kwietniu natomiast w Expomin 2014 w Santiago de Chile. W marcu spółka wystawiała swoje produkty i usługi na UzMiningExpo w Taszkiencie, a w lutym na International Mining Exhibition 2014 w Kalkucie.

W lutym 2014 roku Zarząd FAMUR SA zdecydował o uruchomieniu Programu Integracji Operacyjnej swojej grupy kapitałowej. Uruchomienie Programu Integracji Operacyjnej jest bezpośrednim następstwem wprowadzenia struktury macierzowej oraz centralizacji pionów sprzedaży, zakupów, finansów i serwisu. Docelowo, po ukończeniu procesów integracyjnych Grupa FAMUR będzie działała na zasadzie oddziałów w obecnych lokalizacjach zakładów produkcyjnych. Celem Programu jest uproszczenie struktury organizacyjnej, ograniczenie kosztów oraz poprawa efektywności.

Cały komunikat prasowy jest dostępny po kliknięciu przycisku POBIERZ TEKST