FAMUR SA – podpisanie umowy na dostawę kompleksów ścianowych na rynek rosyjski

FAMUR SA – wiodący producent maszyn i urządzeń dla górnictwa – 25 listopada br. zawarł umowę z rosyjską spółką OAO SUEK-Kuzbass na dostawę kompleksów ścianowych oraz dodatkowych urządzeń i części zamiennych. Łączna wartość umowy netto wynosi 25,9 mln EUR czyli ok. 108,4 mln zł.

Podpisana przez jednostkę zależną od FAMUR S.A. – spółkę Polskie Maszyny Górnicze S.A. – umowa dotyczy dostawy sprzętu na rynek rosyjski do kopalni należącej do zrzeszenia SUEK. Wartość umowy wynosi 25,9 mln EUR i jest to druga pod względem wartości umowa zawarta w bieżącym roku przez FAMUR S.A. na rynku zagranicznym. Przypomnijmy, że największą umową zawartą przez spółkę w 2014 r. jest umowa na dostawę kompleksów ścianowych oraz dodatkowych urządzeń i części zamiennych do Hattat Enerji Ve Madec Tic. Łączna wartość netto umowy zawartej z tureckim kontrahentem wynosi 66 mln euro, czyli 272,9 mln zł. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez spółkę przedmiotem umowy zawartej z OAO SUEK-Kuzbass jest dostawa w pierwszym kwartale 2015 r. urządzeń kompleksu ścianowego na kopalnię Połysajewskaja.

SUEK jest jednym z pięciu największych na świecie producentów węgla, który dostarczył w 2013 r. ponad 130 mln ton tego surowca, co stanowi około 5% globalnego eksportu. Spółka zatrudnia około 30.000 pracowników i jej roczne przychody wynoszą około 5,4 mld USD. Na przestrzeni ostatnich lat spółka generowała stabilne zyski, a jej wydatki na inwestycje w 2013 r. wyniosły prawie 800 mln USD.

„Kontrakty podpisane w drugim półroczu tego roku pokazują, że Grupa FAMUR jest jednym z czołowych światowych graczy w zakresie dostaw sprzętu do mechanicznego wydobywania węgla w kopalniach głębinowych. Pomimo naszej silnej pozycji rynkowej pozyskanie kontraktu z SUEK wymagało od Grupy FAMUR dużych starań. W przetargu brały udział kluczowe firmy związane ze sprzętem dla przemysłu wydobywczego oferujące najbardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania z takich rynków jak Niemcy, USA, Polska czy też Chiny. Naszemu kontrahentowi szczególnie zależało, żeby dostarczany sprzęt był niezawodny i spełniał najwyższe światowe standardy dotyczące norm wydobycia” – mówi Mirosław Bendzera, Prezes FAMUR S.A.

W 2006 roku katowicki producent maszyn stosowanych w górnictwie podziemnym FAMUR S.A. zadebiutował na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W 2014 roku spółka wypłaciła dywidendę w kwocie 404,46 mln zł. Łączna wartość zysków wypłaconych akcjonariuszom w ciągu ostatnich 3 lat przekroczyła sumę 700 mln zł, co daje 1,4 zł na akcję. Na koniec III kwartału 2014 roku dług netto spółki zbliżony jest do zera.

W 2014 roku FAMUR poinformował o podpisaniu trzech innych znaczących kontraktów eksportowych:

  1. we wrześniu Grupa zawarła kontrakt z JSC ArcelorMittal Temirtau z Kazachstanu. Wartość kontraktu – na dostawę urządzeń kompleksu ścianowego – wynosi blisko 20 mln EUR, czyli niemal 84 mln zł. To już druga umowa Famuru z tym kazachstańskim kontrahentem w ostatnich latach.
  2. pod koniec lipca FAMUR podpisał z turecką spółką HATTAT ENERJI VE MADEN TIC A.S. umowę, której przedmiotem będzie dostawa kompleksów ścianowych oraz dodatkowych urządzeń i części zamiennych. Łączna wartość umowy wynosi 66 mln EUR, czyli blisko 273 mln złotych.
  3. w styczniu spółka zawarła z indonezyjskim podmiotem PT Pesona Khatulistiwa Nusantara umowę – o ostatecznej wartości 13,5 mln USD, czyli blisko 41,9 mln złotych – której przedmiotem było wykonanie projektu, dostawa urządzeń, nadzór nad ich montażem oraz rozruch i szkolenie personelu obsługującego kompletny system przeładunku węgla.