eTornister: Ursynowskie szkoły liderem w Warszawie !  

4 listopada br. Urząd Dzielnicy Ursynów oraz Polkomtel sp. z o. o. poinformowali o wdrożeniu pilotażowego programu „eTornister – tablety pełne podręczników”. Projekt ruszył w dwóch ursynowskich gimnazjach (Nr 92 i 94) i obejmuje wszystkich uczniów klas pierwszych.

Projekt „eTornister” to system kompleksowej edukacji mobilnej on-line dla gimnazjów. Projekt wykorzystuje multimedialne podręczniki, które są odpowiednikiem podręczników tradycyjnych, zatwierdzonych przez MEN. Uczniowie dzięki tabletom chętniej sięgają do podręcznika, bowiem techniki informatyczne są dla młodzieży bardziej atrakcyjne.

Projekt został uruchomiony dzięki determinacji burmistrza Dzielnicy Ursynów Piotra Guziała. – Ursynów to dzielnica przodująca w wielu dziedzinach. Mam nadzieję, że również ten przykład będzie promieniował na pozostałych burmistrzów i samorządowców w Polsce” – podkreślił burmistrz Piotr Guział.

W spotkaniu uczestniczyli dyrektorzy dwóch ursynowskich gimnazjów: Mariusz Karczewski (Gimnazjum nr 92 przy ul. Koncertowej) oraz Marta Żebrowska-Puchalska (Gimnazjum nr 94 przy ul. Na Uboczu), w których uruchomiono pilotażowy projekt. Biorą w nim udział uczniowie wszystkich klas pierwszych wraz ze swoimi nauczycielami – łącznie ok. 300 osób. Testują oni pierwszy w Polsce eTornister, który jest możliwy dzięki współpracy operatora firmą Mobile Box SA z Poznania, dostawcą platformy edukacyjnej i aplikacji mobilnej, oraz Dzielnicą Ursynów. Na spotkaniu była również obecna przedstawicielka Forum Ursynowskich Rad Rodziców Elżbieta Kamińska.

Jak to działa?

eTornister to platforma edukacyjna wyposażona w podręczniki i ćwiczenia szkolne oraz dostęp do Internetu, zintegrowane w nowoczesnym tablecie z technologią LTE. Jest to produkt oferowany przez Plusa, przeznaczony dla gimnazjów i liceów, a rozwiązanie to dla uczniów i nauczycieli same korzyści.

Lekki tornister

Typowy tornister gimnazjalisty może ważyć nawet 12 kilogramów. Zastąpienie części podręczników i ćwiczeń eTornistrem powoduje, że waga plecaka spada do 3-4 kilogramów. Dziś nawet 80% gimnazjalistów ma wady kręgosłupa (badania: Ocena postawy ciała i ruchomości kręgosłupa u uczniów klas gimnazjalnych z wybranych gimnazjów z terenu miasta Łodzi, r. 2013). Przeciążone tornistry mogą w konsekwencji przyczyniać się do powstawania zwyrodnień kręgosłupa, co w przyszłości spowoduje konieczność długotrwałej i kosztownej terapii.

Kompletny zestaw edukacyjny

Po raz pierwszy w produkcie eTornister zintegrowano wszystkie niezbędne w procesie nauki materiały a więc przede wszystkim książki i podręczniki, wybrane przez nauczycieli, ale także słowniki, encyklopedie i materiały pomocnicze. Uczeń i nauczyciel mają je na tablecie z dużym, czytelnym kolorowym ekranem.

Dostęp do Internetu LTE

Każde urządzenie wyposażone jest w dostęp do szybkiego Internetu w technologii LTE w Plusie. Użytkownik systemu eTornister z tabletu może więc korzystać wszędzie – zarówno w szkole, jak i po lekcjach.

Komplet materiałów dla nauczycieli

eTornister to nie tylko podręczniki, ćwiczenia i lektury, ale również dostęp do materiałów dydaktycznych i wspierających proces nauczania. Poprzez platformę możliwe będzie m.in. wystawianie ocen, realizację ankiet i ćwiczeń oraz testów – wszystko po to, by praca nauczyciela była łatwiejsza i szybsza

Integracja z dziennikiem elektronicznym

Platforma eTornister umożliwia korzystanie z narzędzi elektronicznych wspierających proces zarządzania szkołą, takich jak dzienniki elektroniczne. Nauczyciel ma dzięki niemu cały czas dostęp do listy uczniów, ocen, uwag i kontaktu z rodzicami.

Bezpieczna edukacja

Tablet z eTornistrem wyposażony jest w system zabezpieczeń elektronicznych, a w przypadku kradzieży lub utraty urządzenia jego numer IMEI trafia natychmiast na czarną listę sprzętu. Do dyspozycji użytkowników systemu pozostaje specjalna, dedykowana infolinia.