Estońskie muzea jesienią

Fot. TBT i Wspólnicy

Jesienią, do estońskich muzeów zawita ponad 250 nowych wystaw. Wiele z nich to nowoczesne cuda, zapewniające rozrywkę całym rodzinom. Od interaktywnych gier dotyczących dawnej mody marynarskiej po możliwość obejrzenia ludzkiego ciała od środka – każdy znajdzie coś dla siebie.

AHHAA_Science_Centre Stella ja Alo

Estonskie_Muzeum_Zdrowia_1 Lennusadam_1

Jedno z najpopularniejszych i najczęściej nagradzanych muzeów tallińskich – Lennusadam (część Estońskiego Muzeum Morskiego), prezentuje nową wystawę pt. „Morze w szafie”. Zwiedzający wystawę będą mogli dowiedzieć się m.in. dlaczego marynarze noszą pasiaste koszule, które elementy garderoby pomagają im przetrwać na pełnym morzu, jakie stroje kąpielowe były noszone przez naszych dziadków i wiele innych ciekawych rzeczy związanych z tematyką morza i mody. Innowacyjne, multimedialne instalacje sprawią, że goście muzeum będą czuć się jak na pokładzie statku. Wystawa otwarta jest do stycznia 2015. Lennusadam mieści się w ponad stuletnich hangarach hydroplanów i jest jednym z najnowocześniejszych i najciekawszych muzeów w Europie. Wystawy opowiadają historie rozgrywające się zarówno pod wodą, na jej powierzchni, jak i w powietrzu. Zwiedzający mogą wejść do prawdziwej łodzi podwodnej, podziwiać hydroplan, lodołamacz oraz historyczne statki i sprzęt wojskowy.

Lennusadam_2 Lennusadam_3

Muzeum_Morskie_fot._Aron_Urb Piorun_w_Centrum_Odkrywania_Energii

Nowo otwarte Centrum Odkrywania Energii w Tallinie wita gości hasłem „Zabawa, odkrywanie, nauka!”. W muzeum znajduje się ponad 130 interaktywnych eksponatów. Są one zaprezentowane na tyle ciekawie, by zainteresować informacjami o energii nuklearnej, błyskawicach, dźwięku i optyce zarówno dzieci, jak i dorosłych. Dla bardziej dociekliwych, dostępne są również warsztaty z użyciem technologii 4D oraz filmy na temat pyłu kosmicznego i Układu Słonecznego. Największą „gwiazdą” Centrum jest ogromny transformator Tesli, dzięki któremu możemy z bliska podziwiać jak powstaje piorun, zamkniętego bezpiecznie w klatce Faradaya. Muzeum mieści się w 101-letnim budynku dawnej tallińskiej elektrowni.

 

Ci, którzy uważają, że fizyka nie jest interesującą nauką, koniecznie powinni odwiedzić Centrum Nauki Ahhaa. Jest to największe tego typu miejsce w Państwach Bałtyckich, a jego powierzchnia ekspozycyjna wynosi ok. 3 tys. m². Znajdziemy tam m.in. gigantyczny generator energii, największą na świecie sferę Hobermana, windę do wnętrza Ziemi oraz w kosmos, wyjątkowe, przezroczyste mrowisko, minilaboratoria, ruchomy tunel oraz wiele innych cudów techniki i natury. Jeśli dopisze szczęście, można nawet być świadkiem wykluwanie się kurczaczków. Centrum Nauki Ahhaa znajduje się w Tartu. Na jego zwiedzanie należy przeznaczyć minimum trzy godziny!

 

W samym sercu Tallina otwarte zostało nowe Estońskie Muzeum Zdrowia. Zwiedzający mogą w nim podziwiać modele różnych narządów ludzkiego ciała, ekspozycję autentycznych części ciała, a także imponujące narzędzia medyczne, które pozwolą na prześledzenie, jak w ciągu wieków zmieniały się sposoby leczenia. Wiedza na temat anatomii przekazywana jest na różne sposoby, angażujące wszystkie zmysły. Wizyta w Estońskim Muzeum Zdrowia będzie szczególnie inspirująca dla osób pragnących lepiej poznać siebie oraz zmienić styl życia na bardziej sprzyjający zdrowiu.

 

Muzeum Sztuki KUMU jest prawdopodobnie najlepszym muzeum sztuki w krajach bałtyckich. Otwarte w 2006 roku, już dwa lata później otrzymało tytuł Europejskiego Muzeum Roku. Tym, co różni je od tradycyjnych miejsc tego typu, jest dążenie do nowoczesności. KUMU chce być muzeum sztuki nowoczesnej w pełnym tego słowa znaczeniu – nie tylko gromadzić, konserwować i wystawiać dzieła sztuki, ale również angażować zwiedzających do pracy mentalnej, np. poprzez programy edukacyjne dla małych dzieci, oraz dyskusje na temat natury i znaczenia sztuki we współczesnym świecie.