Estonia dzieli się swoim e-doświadczeniem

Estonia wyprzedza resztę Europy pod względem wykorzystania technologii informatycznych w administracji oraz codziennym życiu. 1/3 obywateli głosuje przez Internet, szkoły podłączone są do specjalnego systemu, elektroniczne dowody osobiste dają dostęp do usług na terenie całego kraju. Pozycja samotnego lidera jest powodem do chwały, ale sami Estończycy chcą zmienić taki stan rzeczy i pomóc innym krajom w rozwoju technologicznym.

 

Jak duże jest doświadczenie Estonii w kwestii IT? Liczby mówią same za siebie. Aktualnie, 94% deklaracji podatkowych składanych jest on-line, 63% społeczeństwa korzysta z publicznych e-usług. Estonia, jako pierwszy kraj na świecie, podłączyła wszystkie szkoły do Internetu, zaimplementowała ogólnokrajowy system głosowania za pośrednictwem sieci, doświadczyła pierwszej „cyberwojny”, wprowadziła elektroniczne dowody tożsamości i stworzyła pierwszą w pełni funkcjonalną elektroniczną infrastrukturę administracyjną.

 

Aplikacja E-szkoła, używana przez estońskie szkoły, pozwala wszystkim użytkownikom systemu edukacji na łatwą organizację nauki. Nauczyciele wprowadzają do systemu oceny, frekwencję oraz zadania domowe, oceniają zachowania ucznia. Rodzice mają możliwość łatwego kontrolowania postępów dziecka oraz bezpośredniego komunikowania się z nauczycielami. Uczniom również łatwiej śledzić swoje oceny i prace domowe.

 

Estończycy nie muszą odwiedzać lekarzy osobiście, by otrzymać recepty na regularnie przyjmowane leki. Jeden z najnowszych dodatków do systemu e-Healthcare – e-Recepta jest zcentralizowaną, pozbawioną druków strukturą do wydawania i korzystania z recept medycznych. Lekarze zapisują leki pacjentom przy pomocy elektronicznego formularza. W aptece, pacjent musi jedynie okazać elektroniczny dowód tożsamości. Farmaceuta otrzymuje z systemu informacje o lekach i wydaje je pacjentowi. Proste, prawda? Wszystkie estońskie szpitale i apteki są podłączone do systemu.

 

W świetle ostatnich wyborów samorządowych, warto przyjrzeć się udogodnieniom i innowacjom stosowanym w innych krajach. Estońskie dane wskazują, że głosowanie przez Internet pomaga w walce z problemami wyborczymi. Od momentu wprowadzenia e-głosowania, regularnie zmniejsza się liczba nieważnych głosów – o 2/3 mniej w 2011 roku w porównaniu w 1999.  Podnosi się frekwencja – podczas ostatnich wyborów parlamentarnych, była ona najwyższa w XXI wieku – 63,5% (w porównaniu do 57,5% w 1999). W wyborach do europarlamentu w 2014 roku, 31,3% osób które oddały głos, uczyniły to za pośrednictwem Internetu.

 

Estończycy nie chcą cieszyć się owocami swojej pracy sami. Dzielą się nimi poprzez Fundację „Akademia e-Administracji” (e-Governance Academy Foundation) – organizację pomagającą władzom z całego świata lepiej poznać e-świat i jego narzędzia. “e-Administracja to o wiele więcej niż technologia. Chodzi o zarządzanie i koordynację, legislację i regulacje prawne, planowanie, zasady, czas i infrastrukturę” – mówi Arvo Ott, Dyrektor Wykonawczy Akademii – “Są to dobre, efektywne, przejrzyste i przyjazne obywatelom narzędzia. Naszą misją jest analizowanie i promowanie na całym świecie dobrych praktyk na tym polu.” Wśród oferowanych programów, znajdują się: centralny i lokalny e-Urząd, e-Demokracja, technologie informacyjne w edukacji, Cyberbezpieczeństwo oraz m-Urząd (związane z urządzeniami mobilnymi). Fundacja „Akademia e-Administracji” została oficjalnie założona w 2002 roku. Do dzisiaj, współpracowała z organizacjami w ponad 50 krajach.