ECB – klasycznego QE nie będzie (na razie)

Fot. DM BOŚ

Szef Europejskiego Banku Centralnego nie dał w czwartek rynkom tego, czego oczekiwały po ostatniej serii słabych danych makro. Klasycznej wersji skupu aktywów QE, czyli zakupów obligacji rządowych nie będzie – przynajmniej na razie – chociaż ECB nie wyklucza możliwości podjęcia „niestandardowych działań” w przyszłości – jeżeli zajdzie taka potrzeba. Widać, że ECB nie chce podjąć takiego ryzyka, jeżeli nie jest jeszcze postawiony pod ścianą. W zamian za to, Mario Draghi proponuje skupy zabezpieczonych obligacji oraz papierów ABS (będą jednak dwa programy), które mają trwać do dwóch lat i łącznie mogą wynieść nawet do 1 bln EUR. Pierwsze transakcje mogą mieć miejsce jeszcze w tym miesiącu. Poza tym, ECB powtórzył to co było wiadome – sytuacja makroekonomiczna jest trudna.

Na pierwsze informacje o braku szczegółów nt. QE rynki zareagowały wzrostem wspólnej waluty. Na fali zakupów, a raczej pokrywania krótkich pozycji w EUR, kurs EUR/USD dotarł nawet do 1,2690. Później, kiedy to szef ECB zasugerował „potencjalną” wartość zakupów zabezpieczonych obligacji i ABS, sytuacja zaczęła się „normować” i po godz. 16:17 oscylowaliśmy już wokół 1,2630.

Jutro w kalendarzu mamy kluczowe publikacje Departamentu Pracy USA o godz. 14:30. Rynek może obawiać się pewnego rozczarowania (jak po wczorajszym ISM dla przemysłu, który mógł być impulsem do wyraźnego spadku rentowności amerykańskich obligacji), chociaż warto pamiętać, że na rynku panuje przekonanie, że w dłuższym horyzoncie dolar to wciąż bardzo atrakcyjna propozycja. Efekt tego może być taki, że potencjalne korekty USD będą dość płytkie, bo wciąż jest wielu chcących wsiąść do „rozpędzonego pociągu”…

Analiza techniczna EUR/USD pokazuje, że dzisiaj doszło do kolejnego naruszenia okolic oporu 1,2660, tym razem znaczącego (1,2690), ale krótkiego czasowo. Stąd też w szerszym ujęciu 1,2660 wciąż dobrze pracuje jako opór. Wsparcie to okolice minimów z tego tygodnia (1,2570-82). W dłuższym horyzoncie ich istotność nie jest duża, stąd też nadal bardziej prawdopodobny pozostaje test okolic 1,2500 wyznaczanych przez 76,4 proc. zniesienie Fibo zwyżek z lat 2012-14.