Dzień młodych twórców w Stacji Mercedes

Fot. Stacja Mercedes

W najbliższy wtorek, 29 lipca, o godzinie 18.00 w Stacji Mercedes spotkają się przedstawiciele alternatywnej muzyki i kina. Pierwszą częścią spotkania będzie panel dyskusyjny, dotyczący niszowej muzyki w Polsce oraz jej przyszłości. Rozmowę poprowadzi znany dziennikarz muzyczny, Piotr Metz. Druga część wydarzenia będzie dyskusją o off-owym polskim kinie, uświetnioną pokazem trzech filmów. Zobaczymy: „Kemping”, „Napad dobroci” i „Odwyk”. Jak to jest być młodym artystą w Polsce? Między innymi o tym porozmawiają goście Stacji Mercedes.

 

Wydawanie płyt, bycie swoim menagerem oraz praca nad własnym materiałem – czy można połączyć te zadania? Jak wygląda alternatywne środowisko w Polsce i jak młody artysta ma się w nim odnaleźć? Czy warto wyjść z niszy i docierać do szerszej publiczności? Między innymi o tym będą debatować goście, którzy wystąpią w roli prelegentów, a wśród nich: Jan Tyszka z zespołu Oslo Kill City, Michał Ratyński ze Slim Motion, Hanna Malarowska z Hanimal, oraz Lulu Zubczyńska z Divines.

 

Druga część spotkania będzie poświęcona niezależnemu kinu. W ramach wydarzenia odbędzie się wyjątkowy pokaz trzech filmów krótkometrażowych w gwiazdorskiej obsadzie, zrealizowanych przez młodych zdolnych polskich twórców: Marcina Cygala, Krzysztofa Jankowskiego oraz Wojciecha Solarza. Każdy z nich reżyseruje, chętnie piszą razem fascynujące historie, a Wojciech Solarz udziela również aktorskiego wsparcia. W powstanie każdego z pokazywanych w Stacji Mercedes obrazów zaangażowana była przynajmniej dwójka z nich.

 

Pierwszy z prezentowanych w Stacji Mercedes filmów to najnowsza produkcja zespołu, czyli „Kemping” w reżyserii Krzysztofa Jankowskiego, z udziałem znakomitych aktorów: Krzysztofa Globisza, Agnieszki Wosińskiej, Olgi Sarzyńskiej, Mateusza Ławrynowicza, Arkadiusza Smoleńskiego oraz Lude Reno. „Kemping” opowiada historię typowej polskiej rodziny, wybierającej się na wspólne wakacje nad morze. Sielankę przerywa ujawnienie przez krnąbrną córkę sekretów z jej życia na emigracji, a także niespodziewane pojawienie się przyszłego zięcia. Konfrontacja wydaje się nieunikniona – zaowocuje niespodziewanymi zwrotami akcji i całym mnóstwem zabawnych sytuacji.

 

Drugi z prezentowanych filmów to „Napad dobroci” w reżyserii Marcina Cygala (współscenarzysty „Kempingu” i „Odwyku”), z udziałem Wojciecha Solarza, Wojciecha Fiedorczuka, Przemysława Wójcickiego i Marka Grabie. Film opowiada krótką historię dwóch specyficznych mieszkańców warszawskiej Sadyby, którzy odczuwają przemożną potrzebę zrobienia dobrego uczynku…

 

Na deser twórcy pokażą „Odwyk”, w reżyserii Krzysztofa Jankowskiego, ze zdjęciami Łukasza Żala („Ida”). To jeden z najbardziej znanych i najczęściej nagradzanych filmów niezależnych ostatnich lat. Reinterpretuje anegdotę z życia poety Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, który przebywając na odwyku w szpitalu psychiatrycznym w dniu swoich urodzin odczuwa przemożną konieczność wypicia alkoholu. Za wszelką cenę usiłuje zdobyć upragnioną butelkę z gabinetu doktora Wróbla (Andrzej Glazer), co jednak nie okazuje się proste. Szczególnie, że na miejsce przybywa również minister zdrowia Barański (Robert Jarociński).

 

Po pokazach uczestnicy spotkania będą mieli okazję porozmawiać z twórcami filmów podczas sesji QA moderowanej przez Magdalenę Maksimiuk, krytyka filmowego.