Dom z widokiem na Tatry za milion złotych

Milion złotych – to kwota, za którą można kupić apartament w Warszawie, dom w górach, luksusowe mieszkanie na Filipinach lub zaniedbaną klitę w Hongkongu – wynika z analizy Lion’s Banku. Chociaż w Polsce z takim budżetem można przebierać w ofercie tysięcy nieruchomości wystawionych na sprzedaż, to w niektórych krajach świata nasze możliwości będą bardzo ograniczone.

Jaką nieruchomość może w Polsce kupić osobą dysponująca budżetem rzędu miliona złotych? Wybór jest bardzo szeroki. Wszystko niemal zależy od tego, na jaki standard taka osoba się zdecyduje. Bo taka kwota może nie wystarczyć na apartament w najlepszej lokalizacji w Warszawie czy innym dużym mieście, ale praktycznie każde mieszkanie w średnim standardzie będzie już w zasięgu. Nieco trudniej będzie znaleźć dom jednorodzinny w cenie nieprzekraczającej miliona złotych w którymś z największych miast. Na przykład w centralnej części Warszawy na taką nieruchomość potrzebna jest kwota 2-, 3-krotnie większa.

Mimo wszystko milion złotych wystarczy, aby kupić w Polsce interesująca nieruchomość o dobrym standardzie. Nieco inaczej bywa za granicą, ale nawet tam Lion’s Bank znalazł kilka nietuzinkowych mieszkań i domów, które można nabyć za tę kwotę.

Mieszkanie w warszawskiej kamienicy za 1 mln zł

Jedną z takich nieruchomości jest luksusowe mieszkanie znajdujące się w kamienicy w bliskim sąsiedztwie Łazienek Królewskich w Warszawie. Na 85 m kw. mieści się salon z wyjściem na balkon, sypialnia z łazienką i garderobą, a także kuchnia połączona z przestronną jadalnią. Lokal mieści się w starej zabudowie, dzięki czemu wysokość pomieszczeń sięga 3,2 metra. Mieszkanie wykończone jest w ekskluzywnym stylu z zabytkowym umeblowaniem. Cena ofertowa wynosi 1,05 mln złotych, jednak właściciel pozostawił pole do negocjacji.

Dla osób, które poszukują większych przestrzeni, dostępna jest oferta domu jednorodzinnego na sprzedaż położonego we wrocławskiej dzielnicy Krzyki. Nieruchomość mieści się w zabudowie szeregowej na 250-metrowej działce. Na dwóch kondygnacjach, które podzielone są na półpiętra, znajduje się salon, kuchnia, jadalnia, trzy sypialnie, łazienka i garderoba. Dom wykończony jest w ponadprzeciętnym standardzie. Ponadto znaleźć można takie pomieszczenia jak pralnię, spiżarnię czy bibliotekę. Do domu przynależy także taras z niewielkim ogródkiem i garaż. Cena ofertowa wynosi w tym przypadku 1 mln zł.

A może szlachecki dwór?

Za milion złotych można się również stać właścicielem unikatowego dworu w Radzyminie. W skład posiadłości wchodzi ponadto budynek gospodarczy, stajnia, garaż na dwa samochody i działka na ponad 2,5 tys. m kw. Sam dwór ma ponad 230 m kw. i składa się z dwóch kondygnacji. Na parterze mieści się salon z kominkiem, kuchnia, jadalnia i pokój gościnny z łazienką. Na piętrze zaś są 4 sypialnie, dwie łazienki i garderoba. Co istotne, nieruchomość została wybudowana w 2006 roku, swoją konstrukcją jednak przypomina dwory sprzed kilkuset lat.

Dom z bali z widokiem na Tatry

W ofercie pośredników znaleźć można również tradycyjny dom z bali położony w tatrzańskim Kościelisku. Na powierzchni 120 m kw. znajduje się salon z kominkiem, kuchnia, 3 sypialnie i dwie łazienki. Z tarasu i balkonu rozpościera się ponadto widok na Tatry Zachodnie. Dom wykończony jest w wysokim standardzie w klasycznym, podhalańskim stylu. Cena ofertowa nieco tylko przekracza 1 mln złotych.

Osoba dysponująca budżetem rzędu miliona złotych może także stać się właścicielem drewnianego domu położonego nad samym jeziorem w okolicach Szczytna. Na ponad 1,5-hektarowej działce, poza głównym budynkiem, znajduje się garaż, domek gospodarczy, a także basen i oczko wodne. Główny dom ma ponad 120 m kw. powierzchni użytkowej, na których mieści się salon, kuchnia z jadalnią i pokój gościnny z łazienką (na parterze) oraz dwie sypialnie, łazienka i balkon (na piętrze). Właściciele mogą także skorzystać z domowego jacuzzi.

Na dalekim Wschodzie apartament lub kawalerka

Jak to wygląda za granicą? W stolicy Filipin, Manili, za milion złotych można stać się właścicielem apartamentu położonego w finansowej dzielnicy miasta. Na prawie 115 m kw. mieszczą się dwie sypialnie z łazienkami i garderobą, kuchnia, salon połączony z jadalnią i gabinet. Mieszkanie ma nowoczesne wykończenie i wyposażone jest w inteligentny system zarządzania (ogrzewania i światła). W budynku znajduje się ponadto basen, siłownia i sauna. Cena została ustalona na 310 tys. USD (ok. 992 tys. zł).

Z drugiej strony w Hongkongu osoba posiadająca milion złotych nie będzie miała tak komfortowych warunków. W mieście, gdzie ceny nieruchomości należą do najwyższych na świecie, za taką kwotę można stać się właścicielem jedynie niewielkiej kawalerki w budynku z tzw. wielkiej płyty. Standard pozostawia ponadto wiele do życzenia. Takie nieruchomości często nie są wyposażone w kuchenkę gazową, ściany są zabrudzone, a w łazience rozprzestrzenia się grzyb.

W USA kawalerka na Manhattanie lub dom nad jeziorem

Dużo ciekawsze oferty można znaleźć w Stanach Zjednoczonych. Jeśli ktoś myśli o przeprowadzce do Nowego Jorku to za milion złotych (ok. 315 tys. USD) będzie w stanie nabyć dobrze urządzoną kawalerkę na Manhattanie w okolicy Central Parku. Dla osób, które wolą spędzać czas z dala od wielkiego miasta istnieje możliwość zakupu domu położonego nad samym jeziorem. Nieruchomość znajduje się w stanie Ohio, około godziny drogi od Cleveland. Dom ma powierzchnię ponad 370 m kw., na których mieści się salon, kuchnia połączona z jadalnią, 5 sypialni, 3 łazienki, a także siłownia i przestronny taras. Do właściciela należy również garaż na 3 samochody i przystań dla łodzi. Cena została ustalona na 325 tys. USD, jednak istnieje możliwość zbicia ceny o ok. 14 tys. USD.

Jakub Potocki,

Lion’s House