Dolar powrócił do wzrostów

Wygrane przez Republikanów częściowe wybory do Senatu sprawiły, że po raz pierwszy od 2006 r. mają oni większość w dwóch izbach Kongresu. To cieszy rynki finansowe, gdyż zmniejsza prawdopodobieństwo ustawowych paraliżów, które miały miejsce w ostatnich latach. Amerykańska waluta po raz kolejny zyskała w relacji do jena, po tym jak prezes Banku Japonii powtórzył dzisiaj, że BOJ pozostanie zdeterminowany do podjęcia działań zmierzających do osiągnięcia zaplanowanego celu inflacyjnego 2 proc. Oznacza to między innymi, że podobne niespodzianki jak ta w piątek (BOJ zwiększył skalę programu QQE do 80 bln JPY rocznie) nie są w przyszłości wykluczone.

Słabość widoczna jest także w przypadku euro. To wynik spekulacji, jakoby członkowie ECB zgłaszali coraz więcej „uwag” do stylu zarządzania Mario Draghiego – główne „żale” dotyczą niepełnego konsultowania ostatnich decyzji ws. programów niestandardowych. Tylko, że rynek zdaje się obawiać tego, że szef ECB będzie grać coraz bardziej solo, wychodząc z pewnymi rozwiązaniami przed szereg. Niemniej prawdopodobieństwo tego, że jutro podczas konferencji prasowej po posiedzeniu ECB padnie coś na temat możliwych „rozważań” w grudniu odnośnie szerokich zakupów obligacji korporacyjnych, wydaje się być niskie.

 

Na wykresie koszyka BOSSA USD widać, że powróciliśmy do wzrostów, a korekta była dość płytka. Teraz, jeżeli rynek otrzyma dzisiaj dobre dane z ADP nt. szacunków odnośnie nowych miejsc pracy (godz. 14:15), to dalsze zwyżki dolara będą budowane na fali oczekiwań związanych z piątkowymi wynikami Departamentu Pracy USA. Analiza techniczna sugeruje, że rynek ma otwartą drogę do testowania okolic szczytu z czerwca 2010 r. na 74,73 pkt. jeszcze w tym miesiącu. Niewykluczone, że dopiero przy tym poziomie mogłoby się pojawić wyraźniejsze przesilenie. Wracając do dzisiejszego kalendarza – dzisiaj kluczem poza ADP o godz. 14:15 będą dane ISM dla usług o 16:00.

W przypadku EUR/USD dzisiaj rano poznaliśmy ostateczne odczyty indeksów PMI dla usług w październiku, które okazały się nieco słabsze względem pierwotnego odczytu (52,3 pkt. wobec 52,4 pkt.). Gorzej, że przysłużyły się do tego m.in. Niemcy z wynikiem 54,4 pkt. wobec 54,8 pkt. Głównym motorem ruchu są jednak spekulacje związane z jutrzejszym posiedzeniem ECB. Plotki nt. trudności we współpracy z Mario Draghim nie budują pozytywnego wizerunku banku centralnego w dłuższym terminie, zwłaszcza, że rok 2015 może okazać się przełomowy dla przyszłości strefy euro. Wydaje się, że wtedy ECB będzie musiał się ostatecznie określić, czy wybiera scenariusz japoński w polityce monetarnej, a także jak zamierza sobie poradzić z powracającymi problemami krajów PIIGS.

Analiza techniczna pokazuje, że rejon 1,2570 na EUR/USD wyznaczany jako opór został przetestowany wczoraj po południu, co w zasadzie zamyka sprawę korekty. Dzisiejsze zejście poniżej 1,25 jest tym samym sygnałem powrotu do trendu spadkowego. Niezależnie od przebiegu jutrzejszej konferencji ECB prawdopodobieństwo zejścia EUR/USD na nowe minima, tj. poniżej poniedziałkowych 1,2438, wyraźnie wzrosło.