Dolar nieco słabszy w głównych ustawieniach

Fot. DM BOŚ

Poniedziałkowy handel jak na razie upływa względnie spokojnie – dolar nieco traci, co potwierdza wcześniejsze wskazania płynące z koszyka BOSSA USD. To przede wszystkim odbicie się od strefy oporu 72,30-72,40 pkt., co wskazywałoby na ruch w stronę 71,58 pkt. Kluczowy impuls dla dolara może pojawić się w środę – inflacja CPI za wrzesień.

Na rynku widać zmianę akcentów – teraz członkowie FED są pytani o to, czy należy wygasić program QE3 w październiku – to echa czwartkowych słów Jamesa Bullarda. To może sprawić, że amerykańska waluta pozostanie słaba aż do posiedzenia FED 28-29 października, gdyż rynek nie będzie pewien treści komunikatu. Jeżeli jednak QE3 zostanie wygaszony zgodnie z planem, a FED da do zrozumienia, że niezależnie od faktu napięć na światowych rynkach, w amerykańskiej gospodarce nic złego się nie dzieje, to amerykańska waluta powróci do trendu wzrostowego. Wsparciem dla niej mogą być też obawy związane z sytuacją w strefie euro. 6 listopada mamy posiedzenie ECB i rynek najpewniej będzie chciał uzyskać więcej informacji na temat możliwego zaangażowania się Banku w rynek obligacji rządowych, gdzie ostatnio znów zrobiło się nerwowo. Jeżeli takowego nie otrzyma (co jest dość prawdopodobne), to listopad może przynieść kolejną, silną falę wyprzedaży euro na rynkach światowych. Zresztą nerwowo może zrobić się już około najbliższego czwartku – to termin publikacji wstępnych indeksów PMI dla strefy euro, a piątek będzie już wyczekiwaniem na publikację wyników stress-testów dla europejskich banków w niedzielę. Reasumując, niewykluczone, że środowe popołudnie będzie punktem zwrotnym dla EUR/USD.

Na razie widać, że wsparcie w okolicach 1,2730-40 spełniło swoją rolę, co daje szanse na rozbudowanie (być może ostatniej w perspektywie do środy) fali wzrostowej. Kluczowe będzie wyjście ponad poziom szczytu z 9 października na 1,2790. To da szanse na testowanie okolic 1,2840 i dalej być może 1,2885. Dzisiaj na rynku pojawiły się plotki nt. rozpoczęcia zakupów francuskich i hiszpańskich listów zastawnych (covered bonds), co byłoby sygnałem, że ogłoszony na początku października program skupu aktywów zaczyna być realizowany, chociaż być może ECB tylko testuje aspekty techniczne. Dla rynku walutowego informacja ta nie miała większego znaczenia.