Dobre PKB to za mało, zwłaszcza, że Conference Board rozczarował

Rano zwracaliśmy uwagę na to, aby uważnie obserwować reakcję rynku na dane makroekonomiczne z USA, które najpewniej będą dobre. I tak o godz. 14:30 mieliśmy lepszy odczyt PKB za III kwartał. Druga rewizja zamiast niższej figury, pokazała wzrost do 3,9 proc. w ujęciu zanualizowanym wobec 3,5 proc. w pierwszym odczycie. Niemniej jedna z kluczowych miar inflacyjnych, czyli wskaźnik PCE Core jednak nie drgnął względem pierwszego odczytu – to nadal 1,4 proc. kw/kw.

To może tłumaczyć dlaczego kilkadziesiąt minut później sytuacja zmieniła się o 180 stopni. Rynek będzie teraz szukać potwierdzeń dla scenariusza podbicia inflacji, bo tylko ten argument może skłonić FED to nie odwlekania w czasie potencjalnego zacieśnienia polityki. Tymczasem ważny z punktu widzenia kreowania cen aspekt w postaci nastrojów konsumenckich, czyli indeks zaufania wg. Conference Board rozczarował. W listopadzie zamiast wzrostu do 96 pkt. mieliśmy głęboki spadek do 88,7 pkt.

W najbliższym czasie kluczowe będą też dane nt. inflacji w strefie euro, które poznamy w końcu tygodnia. Tymczasem ciekawe wnioski ws. kształtu polityki kreowanej przez ECB pojawiają się ze strony największych banków inwestycyjnych. Goldman Sachs ocenia, że szanse na wdrożenie QE polegającego na skupie rządowych obligacji jeszcze w pierwszym półroczu 2015 r. przekroczyły 50 proc. wobec 30 proc. wcześniej. Z kolei specjaliści z HSBC twierdzą, że ECB przed przystąpieniem do QE powinien zniwelować ujemną stopę od depozytów. Ta ostatnia kwestia mogłaby stać się impulsem do … mocnego korekcyjnego odbicia się euro.

Analiza techniczna BOSSA USD wskazuje na wyraźne złamanie poziomu wsparcia na 74,73 pkt., co może sugerować rozpoczęcie większego ruchu korekcyjnego na dolarze, o ile nie uda się powrócić powyżej w/w poziomu w najbliższych dniach.

Taki scenariusz dla BOSSA USD oznaczać będzie, że szanse na spadek poniżej 1,2357 maleją, a w obszarze 1,2360 można wyrysować dolne ograniczenie szerokiego prostokąta, w którym za chwilę będziemy się poruszać. Jego górna banda to 1,2570-1,2600. W krótkim terminie ważne opory to 1,2476 i 1,2499 (to poziom dołka z 3 października).

Cały komunikat prasowy jest dostępny po kliknięciu przycisku POBIERZ TEKST.