Deweloperzy wierzą w przyszłość i budują

To będzie ciekawa zima na rynku budownictwa mieszkaniowego. Łagodna pogoda sprawia, że dzieje się więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej, a dobre wyniki sprzedażowe deweloperów pozwalają im z optymizmem spoglądać na najbliższych kilka kwartałów.

W listopadzie br. deweloperzy rozpoczęli budowę 5838 mieszkań – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, którym przyjrzał się Home Broker. I choć jest to liczba o ¼ skromniejsza od październikowej, to nie ma powodów do obaw, bo przecież późnojesienne i zimowe miesiące to zawsze czas uspokojenia na rynku. Ale wystarczy spojrzeć na ten wynik w dłuższym terminie i porównać go do listopada ubiegłego roku, by wyglądał lepiej. W relacji do analogicznego okresu rok temu liczba rozpoczętych przez deweloperów budów wzrosła bowiem o prawie 20 proc., co z jednej strony jest zasługą łagodnie obchodzącej się w tym roku z nami aury, a z drugiej optymizmem deweloperów, którzy widząc duże zainteresowanie mieszkaniami w tym roku postanowili zaspokoić popyt nowymi inwestycjami.

Aktywność deweloperów w okresie grudzień 2013 – listopad 2014 r.

 

Liczba

Zmiana r/r

Zmiana m/m

Oddane mieszkania

59 554

+2,2%

+1,5%

Rozpoczęte budowy

67 381

+32,3%

+1,4%

Wydane pozwolenia na budowę

76 670

+37,3%

+3,3%

Źródło: obliczenia Home Broker, na podst. danych GUS

Spoglądając na rozpoczynane budowy w dłuższej perspektywie również widać ożywienie. Przez ostatni rok deweloperzy rozpoczęli budowę 67,4 tys. mieszkań, co jest liczbą o 32,3 proc. większą niż rok wcześniej i 1,4 proc. większą w zestawieniu z poprzednim miesiącem. Od ponad dwóch lat deweloperzy nie budowali tak wiele, jednak wtedy mogło to być spowodowane pośpiechem w rozpoczynaniu inwestycji w związku z wchodzącą w życie tzw. ustawą deweloperską.

Podobnie zresztą wygląda sprawa z pozwoleniami na budowę. Przez ostatnich 12 miesięcy deweloperzy otrzymali ich 76,7 tys. Pomijając moment rozpoczęcia działania w/w ustawy, poprzednio tyle pozwoleń wydawano w połowie 2009 r. W samym listopadzie firmy budujące mieszkania na sprzedaż otrzymały 5,9 tys. pozwoleń na budowę, to jest o 73 proc. więcej niż przed rokiem.

Stabilizację obserwujemy póki co w liczbie mieszkań oddanych do użytkowania. Od początku grudnia 2013 do końca listopada 2014 r. deweloperzy oddali 59,6 tys. lokali, to jest o 2,2 proc. więcej niż w analogicznym okresie zakończonym rok temu. W samym listopadzie oddanych mieszkań było 6,6 tys.

Wprawdzie od początku 2015 r. kupując mieszkanie na kredyt trzeba będzie dysponować 10-proc. wkładem własnym (obecnie jest to 5 proc.), ale dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują na to, że deweloperzy nie obawiają się o spadek popytu. Świadczą o tym zarówno liczba uzyskiwanych pozwoleń na budowę, jak i rozpoczynanych nowych inwestycji. Rozpoczynając wiele budów przedsiębiorstwa budowlane chcą nadrobić zaległości sprzed kilku lat. Efektem spowolnienia sprzed dwóch lat jest fakt, że dziś liczba oddawanych przez deweloperów mieszkań nie imponuje. W 2009 r. oddano ponad 72 tys. lokali, w ostatnich 12 mies. było to mniej niż 60 tys. nieruchomości.

Aktywność deweloperów okresach 12-miesięcznych

Źródło: obliczenia Home Broker, na podst. danych GUS

Obecnie do kupna mieszkania klientów zachęcają m.in. niskie stopy procentowe zwiększające dostępność kredytów i obniżające atrakcyjność bankowych lokat, ale nie bez znaczenia jest też program rządowych dopłat Mieszkanie dla Młodych, który oferuje dofinansowanie do kredytu młodym osobom kupującym swoje pierwsze mieszkanie na rynku pierwotnym.