Deweloperzy podtrzymują tempo

Fot. Lion’s Bank

Deweloperzy w celu utrzymania wyników sprzedaży rozpoczynają budowę coraz większej liczby mieszkań. W sierpniu otrzymali pozwolenie na budowę 50% więcej lokali niż przed rokiem. Od początku roku zaś rozpoczęli budowę ponad 43 tys. mieszkań – wynika z analizy Lion’s Banku.

Z danych opublikowanych dziś przez GUS wynika, że w sierpniu wydano o ponad 14% więcej pozwoleń na budowę niż w zeszłym roku. W całej Polsce urzędnicy zezwolili na powstanie 13,6 tys. mieszkań. W ósmym miesiącu 2014 roku rozpoczęto zaś budowę blisko 14 tys. lokali. Oznacza to wzrost o 4% (r/r). Coraz wyraźniej widoczny jest również efekt mniejszej liczby rozpoczynanych budów pod koniec zeszłego roku. W konsekwencji w sierpniu odnotowano spadek liczby oddanych mieszkań do użytku, których było 9,8 tys. Jest to spadek o 6,3% w stosunku rocznym.

Obserwowane ożywienie w budownictwie mieszkaniowym jest efektem wielu sprzyjających warunków. Niski poziom stóp procentowych wpływa na niskie oprocentowanie lokat bankowych, co skutkuje poszukiwaniem przed inwestorów alternatywnych rozwiązań. Częstym wyborem jest w konsekwencji kupno mieszkania pod wynajem. Z drugiej strony tani kredyt sprzyja pożyczkobiorcom, którzy korzystając z tego faktu, kupują na własność nieruchomości. Kolejnym aspektem jest rządowy program dopłat dla młodych rodzin. W konsekwencji deweloperzy notują poziom sprzedaży nienotowany od roku 2007. Chcąc utrzymać dobre wyniki zmuszeni są do budowy coraz większej liczby mieszkań.

O 50% więcej pozwoleń

Dużą aktywność deweloperów widać poprzez liczbę uzyskanych pozwoleń na budowę. W sierpniu udało się dostać zgodę na budowę 6,4 tys. lokali, co oznacza wzrost o 50% względem analogicznego okresu przed rokiem. Tym samym od początku tego roku deweloperzy dostali pozwolenia na budowę ponad 51,6 tys. mieszkań. Warto jednak zwrócić uwagę na spadek liczby zezwoleń względem lipca (o 15%). Tendencja pokazuje jednak, że deweloperzy zabezpieczają się w sytuacji gdyby rynek wykazał zapotrzebowanie na jeszcze większą podaż oferowanych mieszkań. Sierpień był bowiem kolejnym z rzędu miesiącem, kiedy liczba uzyskanych pozwoleń na budowę była wyższa o liczby rozpoczynanych budów.

Deweloperzy budują 43 tys. mieszkań

Aby utrzymać tempo sprzedaży deweloperzy zmuszeni są dysponować odpowiednio dużą liczbą mieszkań w ofercie. W konsekwencji decydują się na rozpoczynanie budowy kolejnych inwestycji. Widoczną aktywność deweloperów obrazuje sierpniowy 15-procentowy wzrost (r/r) liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto. W całej Polsce liczba ta sięgnęła 6274 sztuk. Od początku roku zaś rozpoczęto budowę ponad 43 tys. lokali.

Podobnie jak cały rynek, również deweloperzy, zakończyli budowę mniejszej liczby mieszkań niż przed rokiem. W sierpniu różnica ta była jednak nieznaczna, gdyż wynosiła zaledwie 1,4%. Podobnie jak rok temu oddano bowiem do użytku ok. 4 tys. lokali. Od początku roku liczba mieszkań, których budowę zakończono wynosi 34,2 tys. sztuk, czyli o 400 więcej niż w analogicznym okresie 2013 roku. Z danych GUS wynika ponadto, że deweloperzy w ciągu 12 miesięcy oddają do użytku w granicach 55-60 tys. mieszkań.

Jakub Potocki, Lion’s Bank