Deweloperzy budują na potęgę

Budowę 7726 mieszkań rozpoczęli deweloperzy w październiku. To najlepszy wynik od kwietnia 2012 r. kiedy to na statystykę wpłynęło wejście w życie ustawy deweloperskiej. Pozostałe statystyki podane przez GUS również wskazują na to, że firmy przyszłość widzą raczej w dobrym świetle.

Choć od początku 2015 roku kupując mieszkanie na kredyt trzeba będzie dysponować nie 5- a 10-procentowym wkładem własnym, wygląda na to, że deweloperzy nie obawiają się braku klientów. W październiku firmy budujące mieszkania i domy na sprzedaż rozpoczęły budowę 7726 mieszkań, co oznacza wzrost w stosunku do października 2013 r. o ponad 10 proc. W ujęciu 12-miesięcznym, które pokazuje kondycję rynku z szerszej perspektywy, zmiana jest jeszcze bardziej imponująca. Przez ostatnich 12 mies. deweloperzy rozpoczęli 66,4 tys. budów, a rok temu wartość ta wynosiła 50,8 tys., co oznacza wzrost o 30,7 proc. Więcej budują także inwestorzy indywidualni, których aktywność (w ujęciu 12-mies.) wzrosła w ciągu roku o 3,5 proc.

O wierze deweloperów w dobrą przyszłość świadczyć może też liczba wydawanych pozwoleń na budowę. Wprawdzie w samym październiku było ich mniej niż w poprzednich czterech miesiącach (6128 sztuk), ale gdy spojrzeć na statystykę długoterminowo, to w ujęciu 12-mies. liczba wydanych deweloperom pozwoleń wzrosła w ciągu roku o 27,7 proc. i jest najwyższa od jesieni 2012 r.

Aktywność deweloperów w okresie listopad 2013 – październik 2014 r.

 

Liczba

Zmiana r/r

Zmiana m/m

Oddane mieszkania

58 657

-1,8%

-0,2%

Rozpoczęte budowy

66 429

+30,7%

+1,1%

Wydane pozwolenia

74 189

+27,7%

+1,2%

Źródło: obliczenia Home Broker, na podst. danych GUS

Rozpoczynając wiele budów przedsiębiorstwa budowlane chcą nadrobić zaległości sprzed kilku lat. Efektem spowolnienia sprzed dwóch lat jest fakt, że dziś liczba oddawanych mieszkań nie jest imponująca. Przez ostatnich 12 mies. na rynek trafiło 58,7 tys. lokali, to o 2 proc. mniej niż rok wcześniej. Należy przy tym zauważyć, że jest to wartość o prawie 8 tys. mniejsza niż liczba rozpoczynanych obecnie budów.

Wszystko wskazuje na to, że rok 2014 będzie dla deweloperów udany. Póki co wszystkie statystyki obejmujące pierwszych dziesięć miesięcy prezentują się bardzo dobrze. Liczba oddanych do użytkowania mieszkań wzrosła w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku o 3,6 proc., liczba rozpoczętych budów o 34,8 proc., a liczba wydanych pozwoleń – o 38,8 proc.

Zakończony trzeci kwartał był dla firm deweloperskich kolejnym dobrym jeśli chodzi o sprzedaż. Średnio był o 8,5 proc. lepszy od okresu lipiec-wrzesień w ubiegłym roku. Ze spółek notowanych na giełdzie najlepszy wynik zanotował Budimex, który zwiększył sprzedaż o 123 proc. Dobrze wiedzie się także innym czołowym firmom takim jak: Ronson Development (sprzedaż większa o 21 proc.), Dom Development (20 proc.) i JW Construction (13 proc.). Coraz większa liczba wydawanych pozwoleń na budowę pokazuje, że wiele przedsiębiorstw ma ambitne plany na niedaleką przyszłość. Do kupna mieszkania klientów zachęcają m.in. niskie stopy procentowe zwiększające dostępność kredytów oraz obniżające atrakcyjność bankowych lokat oraz dobra koniunktura w gospodarce. Nie bez znaczenia jest też program rządowych dopłat Mieszkanie dla Młodych, który oferuje dofinansowanie do kredytu młodym osobom kupującym swoje pierwsze mieszkanie na rynku pierwotnym. Warto jednak dodać, że obecne wyniki deweloperów odnosimy do słabszych ostatnich lat, statystyczne wzrosty są więc w dużej mierze efektem tzw. niskiej bazy.

Cały komunikat prasowy jest dostępny po kliknięciu przycisku POBIERZ TEKST.