Deweloperzy budują o połowę więcej

Fot. obliczenia Home Broker, na podst. danych GUS

Przez pierwszych sześć miesięcy tego roku deweloperzy rozpoczęli budowę 31,8 tys. mieszkań, to o 51 proc. niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Rośnie także liczba pozwoleń na budowę, przedsiębiorstwa budujące mieszkania przeznaczone na sprzedaż otrzymały ich już 37,7 tys.

W samym czerwcu deweloperzy rozpoczęli 5733 budów, to o 48 proc. więcej niż przed rokiem. Ten wynik nie jest jednak przypadkiem, bo trend ten trwa dłużej. Od początku roku łączna liczba rozpoczętych mieszkań to 31804, o 51,3 proc. więcej niż rok wcześniej. Przez ostatnich 12 miesięcy nowych budów było 62,1 tys., w rocznym ujęciu jest to wartość największa od września 2012 r. – wynika z obliczeń Home Brokera przeprowadzonych na bazie danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny. Ale przyglądając się danym GUS o rozpoczynanych budowach należy pamiętać o efekcie jaki do statystyki wniosła tzw. ustawa deweloperska, która weszła w życie wiosną 2012 r. Przed jej pojawieniem się nastąpiła kumulacja działań deweloperów rozpoczynających budowy (to pozwalało na wprowadzenie nieruchomości do sprzedaży na starych zasadach), a po kwietniu 2012 r. przez kilka miesięcy dało się zaobserwować nagły spadek aktywności przedsiębiorstw na tym polu.

Aktywność deweloperów w okresie lipiec 2013 – czerwiec 2014 r.

Źródło: obliczenia Home Broker, na podst. danych GUS

Takiego ożywienia nie widać za to w statystykach mieszkań budowanych indywidualnie, liczba rozpoczętych budów w pierwszym półroczu wzrosła rok do roku o 5,4 proc. W efekcie po połączeniu wszystkich danych na całym rynku nowych budów wzrosła w stosunku do pierwszego półrocza 2013 r. o 22,5 proc., co jest zasługą głównie działalności deweloperów.

Uwagę warto zwrócić też na pozwolenia na budowę, które oddają przyszłe plany budujących mieszkania. W czerwcu deweloperzy otrzymali ich 6972, co jest wartością o 33 proc. wyższą niż w maju oraz o 13,5 proc. wyższą niż w czerwcu 2013 r. Pierwsze półrocze przyniosło deweloperom 37,7 tys. pozwoleń, to o 37,6 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Budujący indywidualnie nie mają się czym chwalić, bo w pierwszym półroczu liczba pozwoleń była o 1,1 proc. niższa niż przed rokiem. Na całym rynku wyniosła ona 76,5 tys., co oznacza prawie 13-proc. wzrost.

Na minusie budujący na własną rękę są także jeśli chodzi o liczbę lokali oddanych do użytkowania. W pierwszym półroczu oddali oni 37,7 tys. mieszkań, co rok do roku oznacza spadek o 5,7 proc. Lepiej szło deweloperom, którzy oddali w tym okresie 25,6 tys. lokali, o 2 proc. więcej niż przed rokiem. Na całym rynku przybyło 66,3 tys. mieszkań (spadek r/r o 2,4 proc.).