Decyzja Brytyjczyków to trudniejszy Brexit dla Teresy May

Wyniki wyborów do Izby Gmin brytyjskiego parlamentu, które wygrała Partia Konserwatywna, choć bez większości mandatów, to z pewnością złe wieści dla premier Theresy May. Bez przewagi w parlamencie i możliwości rządzenia osłabi się jej pozycja w negocjacjach dotyczących przyszłych warunków współpracy między Zjednoczonym Królestwem a Unią Europejską.

Z jednej strony trudna do przewidzenia sytuacja polityczna w Wielkiej Brytanii, to także zła wiadomość dla UE. Jednak z drugiej osłabienie pozycji Theresy May jako lidera politycznego, który prezentuje twardą i bezkompromisową postawę wobec Brexitu, może wpłynąć na negocjacje w sprawie wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE. W świetle niepełnego poparcia Brytyjczyków, pozycja negocjacyjna Unii się wzmocni.

Ze względu na niepomyślne dla obecnego rządu brytyjskiego wyniki wyborów, kurs funta szterlinga wobec większości walut obniżył się. Prognozy co do notowań brytyjskiej waluty nie są również pozytywne. Dla polskiej gospodarki i polskiego złotego sytuacja na Wyspach nie przyniesie jednak prawdopodobnie większych zmian. Na razie polska waluta zareagowała na wyniki brytyjskiego głosowania umacniając się wobec funta, w piątek rano kurs oscylował wokół poziomu 4,75 PLN/GBP. Dalsze umacnianie się PLN w stosunku do GBP jest prawdopodobne w ciągu kilku następnych dni. W dłuższej perspektywie dla notowań funta ważne będzie jaki wpływ będą miały negocjacje Brexitu na sytuację gospodarczą i stabilność Zjednoczonego Królestwa.